in , , ,

Найкраща практика для виховання добрих і розумних дітей

І багато часу вона не забирає!

Найкраще тренування для мозку — читання. Фахівці радять починати знайомити малюків з книгою ще з материнського лона — так, маленькі чують материн голос, як і рідну мову. Книга не тільки допомагає розвивати в дитині словниковий запас, грамотність і мислення, вона завжди несе з собою відкриття, враження і новий світ. Тому батьки намагаються читати якомога більше маленьким дітям, з радістю купують їм книжки та журнали.

Однак коли дитина навчиться читати сама, спільне читання надовго забувається. Тому сьогодні поговоримо про спільне читання — вчені нещодавно визначили, що воно корисне для усіх дітей, незалежно від віку.

Чому? Гайда з’ясовувати з Тутка.

Чому важливо читати вголос старшим дітям?

Всі батьки знають, що дуже корисно читати вголос маленьким дітям. Це допомагає малюкам розвивати розмовну мову, вивчати літери та слова, готуватися до дитячого садка.

Але не менш важливо читати дітям, коли вони вже самі навчилися читати. Дослідження свідчать: якщо продовжувати читати дітям старшим 5 років (і навіть більш дорослим), це покращує навички читання і слухання та результати в навчанні (а ще це просто класна розвага).

У 2018 році в національному дослідженні дітей від 6 до 17 років та їх батьків, присвяченому відношенню до читання, було виявлено, що 59% батьків читає дітям з народження до 5 років, але тільки 38% читають з 5 до 8 років, і лише 17 % батьків продовжують читати дітям у віці від 9 до 11. При цьому більшість дітей у віці від 6 до 11 років (і більшість батьків) підтверджують, що вони люблять читання вголос.

Ось чому читання вголос хоча б 10-15 хвилин в день корисне для дітей:

1. Збільшується словниковий запас.

Діти, яким читають вголос, зустрічають більше слів, ніж у звичайній розмовній мові, — і дізнаються, як розпізнавати та вимовляти їх. Дослідження визначили, що великий словниковий запас серйозно впливає на шкільні успіхи.

2. Покращується розуміння.

Якщо діти більш активно залучені в історію, про яку йдеться в книзі, то вони краще розуміють, що відбувається. Можна розпитати дитинку, що вона зрозуміла з прочитаного, чи сподобались (або навпаки не сподобались) їй головні герої, їх вчинки, і так зробити висновок, чи ваш малюк слухає розповідь з книги й чи залишає остання слід в її душі.

3. Зміцнюються зв’язки між батьками й дітьми.

Спільні миті та теплі спогади про те, як дорогі батьки читають цікаві історії, можуть вдихнути любов до читання на ціле життя.

4. Створюються найкращі приклади для наслідування.

Діти вчаться через спостереження і наслідування. Читання вголос допомагає їм почути, як звучить мова. Ви можете бути прикладом того, як аналізувати історію і як визначати значення слів, використовуючи підказки контексту.

5. Поліпшуються навички слухання.

Читання вголос виховує розуміння багатства мови та допомагає розвинути дитячий слух: дитині буде легше розуміти вказівки та інструкції шкільних вчителів. Відомо, що рівень читання дитини не відповідає її навичкам слухання приблизно до восьмого класу.

6. Це спосіб відкрити для себе класику.

У школі дітей може відлякати непроста мова Шекспіра або стародавні висловлювання класиків, але в затишній домашній атмосфері ви здатні оживити текст, читаючи репліки персонажів різними голосами та розповідаючи про історичний контекст твору.

7. Читання допоможе обговорити з дітьми складні проблеми.

Діти можуть пропустити повз вуха ваші настанови про те, що є добро, а що зло. Але коли ви читаєте історію, герої якої стикаються з серйозними проблемами та відповідають за свої дії, це прекрасна можливість для розмови про складні, сучасні ситуації.

8. Ви познайомите дітей з різними жанрами.

Читання вголос дає батькам можливість продемонструвати дітям різні види книг і історій, допомогти розібратися, які літературні напрямки їм ближчі. Читайте поезію, сатиру, автобіографії, та хоч комікси!

9. Ви відкриєте двері у світ інтересів ваших дітей.

Читаючи про те, що люблять діти, або вибираючи жанри, які до душі школярам (наукова фантастика, фентезі, містика, трилери, графічні романи, та що завгодно!), ви отримуєте чудову можливість зрозуміти зацікавлення своїх дітей, обговорити їх, і опиняєтеся на одному ігровому полі з ними, на деякий час знімаючи із себе роль вчителя, який знає більше, ніж вони.

10. Читання вголос розпалює цікавість і жагу до знань.

Нехудожні книги — чудове читання вголос! Для старших дітей і підлітків можна вибрати книги або статті про поточні або недавні події та світові проблеми. У цій сфері можна знайти безліч популярних історій, від яких захоплює дух не менше, ніж від найбільш захопливої фантастики.

А ви читаєте дітям вголос?

Сподобалось?

17 науково доведених фактів про здоров’я, які багато людей чомусь продовжують ігнорувати

Розповідь про те, як часто ми боїмося змін, не підозрюючи про приховане щастя