in

Потреби дитини в різні періоди життя

Немовля, 0 – 1 рік

КЛЮЧОВІ СЛОВА: любов, ніжність, увага.

На щастя для нашого покоління, в наші дні вже відмовилися від помилкового уявлення про те, що дітей потрібно виховувати і привчати до дисципліни з самої колиски. Немовля — чисте золото в духовному розумінні. Плекаючи його невинність, ми можемо знайти зворотний шлях до себе самих. Так, що на правильному шляху ті батьки, які є учнями своєї дитини. Торкаючись своєї дитини, беручи її на руки, захищаючи від всіх небезпек, граючи з нею і віддаючи їй свою увагу, ви встановлюєте з нею духовний зв’язок. Без цих «примітивних» реакцій з боку того, що його оточує, людський організм не може пишно розквітнути — він буде чахнути і втрачати сили точно так само, як квітка, позбавлена сонячного світла.

Дитина, яка починає ходити, 1 – 2 роки

КЛЮЧОВІ СЛОВА: свобода, заохочення, повага.

На цьому етапі свого розвитку дитина вперше набуває его. Тут слово его вживається в самому простому його розумінні, як «я», як визнання «я є». Це небезпечний час, тому що дитина вперше відчуває відділення від своїх батьків. Спокуса свободи і цікавість штовхають в одному напрямку, але страх та невпевненість тягнуть в іншому. Не всі переживання, пов’язані з тим, що ви надані самому собі, приємні. Отже, саме в цей час батьки повинні піднести духовний урок, без якого жодна дитина не може по-справжньому перетворитися на незалежну індивідуальність: світ безпечний.

Якщо ви, будучи дорослою людиною, відчуваєте себе в безпеці, це означає, що колись, коли вам ще не виповнилося одного — двох років, ви не були обумовлені страхом: замість цього батьки заохочували ваш безмежний розвиток, вчили цінувати свободу, незважаючи на рани, які дитина отримує час від часу, стикаючись з оточуючими речами цього світу. Впасти – зовсім не одне і те ж, що потерпіти поразку, випробувати біль — зовсім не одне і те ж, що вирішити, що світ небезпечний. Травма — не що інше, як засіб, яким природа користується для того, щоб сказати дитині, де проходить межа; біль існує для того, щоб показати маленькій дитині, де починається і закінчується «я», щоб допомогти їй уникнути потенційних небезпек на зразок опіку або падіння зі сходів.

Коли батьки спотворюють цей природний процес навчання, у результаті виникає відчуття психологічного болю, що зовсім не входило в наміри природи. Фізіологічний біль встановлює межі, які ви не можете перетнути, не випробувавши глибокого занепокоєння про свій стан. Якщо дитина пов’язує отримання травм з тим, що вона погана, слабка, що вона не здатна справлятися з труднощами або, що вона оточена небезпеками, місця для внутрішнього духовного зростання не залишається. Без відчуття безпеки дух недосяжний: людина завжди намагається просто відчувати себе впевнено в цьому світі, але ця впевненість не може бути досягнута, поки вона не позбудеться відбитків, отриманих в ранньому дитинстві.

Дошкільнята, 2 – 5 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: заслуговує похвали, досліджує, схвалюваний.

На цій стадії у дитини розвивається почуття самоповаги. Самоповага забезпечує готовність покинути межі сім’ї, щоб зустрітися з величезним світом. Це період завдань і випробувань. Поки дитині не виповниться два-три роки, вона не несе ніякої відповідальності за поставлені перед нею завдання — їй досить грати і бути життєрадісною. В цей час єдиний духовний обов’язок полягає в тому, щоб давати поживу для захвату, який відчуває «я» дитини, коли воно відкривається в новому світі. Одночасно з навчанням охайності і вмінню самостійно тримати ложку дитина починає усвідомлювати, що «я є» можна розширити до «я можу». Коли его дворічної людини це усвідомило, його вже ніщо не може зупинити. Воно думає, що йому належить весь світ — і, звичайно ж, всі члени його сім’ї.

«Я» у цей час подібно тільки, що ввімкненому генератору сили, і, що особливо страшно, новонароджене его користується цією силою самим неорганізованим чином. Крик, вереск, ухилення, використання всесильного слова «ні!» і взагалі спроби керувати дійсністю за допомогою одного лише свого бажання — це як раз те, що й повинно відбуватися в цьому віці.

В духовному сенсі цінність цього дошкільного віку полягає в тому, що ця сила — духовна сила і тільки її спотворення веде до проблем. Так, що замість того, щоб стримувати ці припливи енергії у своїй дитині, направте їх на такі завдання і випробування, які вчать придбання рівноваги. При відсутності рівноваги нестримне бажання дошкільника проявляти свою силу  зумовлює засмучення, адже те, що він відчуває, це здебільшого ілюзія сили. Дворічна дитина, яка розмовляє без упину — це ще крихітний, легко уразливий, несформований персонаж. У своїй любові до дітей ми допускаємо ілюзії, оскільки ми хочемо, щоб вони виросли сильними, розумними людьми, готовими до будь-якого випробування. Але подібне почуття самоповаги не зможе розвинутися у дитини, якщо в цьому віці зупиняти або придушувати у неї відчуття, що вона володіє силою.

Вік дитячого садка — перших класів початкової школи, 5-8 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: дарування, вміння поділитися, несудження, прийняття, щирість.

Ключові слова, які застосовні до перших шкільних років, мають більш соціальний відтінок. Звичайно, існує багато інших слів, тому що, коли дитина в свої п’ять років осягає світ, мозок її настільки складний і активний, що вона засвоює і перевіряє незліченну кількість різних понять. Крім того, я зовсім не хочу сказати, що вихованням вміння поділитися, віддавати те, що в тебе є, іншому і говорити правду можна нехтувати в більш ранні роки, але критичною миттю саме цього віку є те, що в цей час дитина починає засвоювати абстрактні поняття. Конкретно мислячий розум немовляти, який не розумів причин вашої поведінки, а тільки відчував, тепер набуває можливість сприймати дійсність за межами «я є», «я хочу» і «я перший”.

Те, як ми віддаємо, в будь-якому віці показує, наскільки ми співпереживаємо потребам тих, хто нас оточує. Якщо, віддаючи, ми розглядаємо це як втрату – я змушений від чогось відмовитися, щоб ти міг це мати, — значить, духовний урок на цій стадії не був пройдений. Віддання в духовному розумінні означає: «Я віддаю тобі, нічого не втрачаючи, тому що ти – це частина мене». Маленька дитина не може повністю охопити цю ідею, але вона може її відчути. Діти не просто хочуть ділитися — вони люблять ділитися. Вони відчувають тепло, яке виділяється при перетині кордонів его і прихід у свій світ іншої людини, — немає більшого доказу близькості і тому ніяка інша дія не викликає такого блаженства.

Те ж саме можна сказати і про правдивість. Ми брешемо для того, щоб себе забезпечити, щоб запобігти небезпеки покарання. Страх покарання передбачає внутрішнє напруження і навіть, якщо брехня дійсно захищає від відчутної небезпеки, вона дуже рідко, якщо взагалі коли-небудь допомагає позбутися від цієї внутрішньої напруги. Це може зробити тільки правда. Коли маленьку дитину вчать тому, що, якщо вона буде говорити правду, це викличе у неї приємні почуття, вона робить перший крок до усвідомлення, що правда володіє духовною цінністю.

Не обов’язково вдаватися до покарань. Якщо ви виховуєте у дитини ставлення «говори правду чи у тебе будуть неприємності», ви вчите духовної фальші. Дитина, у якої виникає спокуса збрехати, знаходиться під дією страху. Якщо до свідомості доходить правда, пов’язана з цим страхом, розум цілком логічно намагається зробити якнайкраще, кажучи правду. У будь-якому випадку ви змушуєте дитину робити щось краще, ніж, як вам здається, вона є насправді. Навчити діяти виходячи з вимог інших — вірний рецепт духовного руйнування. Ваша дитина повинна відчувати: «це те, що я сама хочу робити».

Діти старшого віку, 8 – 12 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: незалежність судження, розбірливість, проникнення в сутність.

Багатьом батькам ця стадія розвитку дітей приносить найбільше радості, тому що саме до цього часу у дітей розвивається особистість і незалежність. Вони починають думати по-своєму, у них з’являються захоплення, симпатії і антипатії, ентузіазм, посилене прагнення відкрити те, що може залишитися на все життя, наприклад, любов до науки чи мистецтва. Застосовні до цього віку ключові духовні поняття повністю відповідають цій хвилювальній миті.

Хоча це звучить і сухо, «чіткість» — прекрасна якість душі. Це набагато більше, ніж просто відрізняти хороше від поганого. У ці роки нервова система сама здатна підтримувати гостре відчуття найбільшої глибини і важливості майбутнього. Десятирічна дитина здатна до мудрості і, в першу чергу, мова йде про найделікатніший дар — особисте проникнення в сутність речей. Дитина здатна бачити своїми власними очима і судити на підставі того, що вона бачить: вона більше не отримує світ з других рук — з рук дорослих.

Отже,це перший етап, коли будь-яке поняття типу «духовний закон» може бути засвоєно наглядно. До цього закон видається подібним правилу, якого потрібно дотримуватися або щонайменше приділяти увагу. Замість того, щоб використовувати слово закон, батьки можуть скористатися словами «як це працює», або «чому все відбувається саме таким чином», або «роби так, щоб ти відчував, що це добре». Це більш конкретний спосіб навчання, що спирається на досвід.

Проте у віці десяти років або близько того абстрактні міркування беруть незалежний зворот, і справжнім учителем замість авторитетної особистості тепер стає досвід. Чому так відбувається — це духовна таємниця, адже досвід був присутній з самого народження, але з якоїсь причини світ раптом заговорив з дитиною: до неї приходить зсередини глибинне розуміння того, чому це правильно чи ні, чому так багато значать правда і любов.

Ранні юнацькі роки, 12 – 15 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: самоусвідомлення, експериментування, відповідальність.

Дитинство закінчується і починається юнацтво, час, який прийнято вважати важким. Дитяча невинність раптово перетворюється в статеву зрілість і у юної істоти з’являються потреби, які батьки більше не можуть задовольнити. Батьки починають розуміти, що прийшла пора відпустити своїх дітей і повірити, що ті здатні мати справу з світом відповідальності і тиском, до якого, можливо, самі батьки тільки що навчилися пристосовуватися, позбувшись від почуття невпевненості.

Вирішальним тепер є те, що отримані в дитинстві уроки починають приносити плоди — солодкі або гіркі. Дитина, яка вирушає у світ з відбитками справжніх духовних знань, буде відображати гордість і довіру своїх батьків. Дитина, який рухається спотикаючись, в повному замішанні, відчайдушно експериментуючи і постійно відчуваючи тиск з боку своїх однолітків, швидше за все, відображає приховану безладність свого виховання.

Юнацтво — час горезвісної сором’язливості, але воно може також стати часом самоусвідомлення.

Коли закінчується дитинство, експериментування цілком природно, але воно не повинно бути легковажним і руйнівним. Все питання в тому, чи володіє дитина внутрішнім Я, яке можна використовувати в якості порадника. Це внутрішнє Я — невідчутний голос, який володіє силою вибирати між правильним і неправильним, виходячи з глибокого розуміння життя. Вік для цього розуміння не має значення. Новонароджене немовля володіє ним у тій же мірі, що і зріла доросла людина. Різниця полягає в тому, що доросла людина дотримується поведінки, яка визначається внутрішнім порадником і, якщо ви навчили свою дитину прислухатися до власного мовчання, ви, не побоюючись можете відпускати його в світ вже не як дитину. Це дуже радісне переживання (хоча часом і змушує нервувати) — спостерігати, як у результаті експериментування з безліччю виборів, які надає дорослій дитині життя, зростає її самоусвідомлення.

Кілька таємниць, які допоможуть уникнути обману при виборі чаю

14 зовнішніх і внутрішніх якостей людей, які подобаються всім