Просвіти дух: 28 дитячих книг, які захоплять наукою, технікою, бізнесом

Математика, фізика, хімія, інженерія, біологія, географія, підприємництво і біографії геніїв

Чи зможе книга зробити з вашої дитини генія? Звичайно, зможе, якщо це не просто пізнавальна книга. Це має бути книга, яка говорить про те, що надихає вас, дорогі батьки!

Чи народжуються геніями? Якщо вірити останнім науковим даним (а не вірити їм у нас підстав немає), то природжений дар – це тільки частина майбутнього успіху. І, схоже, цей дар людина може дуже легко закопати і нічого видатного при блискучих початкових даних не досягти. Що ж є вирішальним чинником? Бенджамін Блум, відомий американський педагог провів масштабне опитування успішних людей і їх батьків і з’ясував: усі батьки підтримували дітей, особливо в тих сферах, які подобалися їм самим. Тобто “геніїв” зацікавили в дитинстві самі батьки тим, що подобалося самим батькам, і батьки ж передали дітям “в навантаження” і міцну робочу етику.

Розуміючи, як батькам важливо впевнитися в тому, що вони зробили все для майбутнього успіху дітей, ми говоритимемо про видання, які пробудять в дітях і підлітках зовсім недитячий (і не підлітковий) науковий інтерес.

Жива математика
Яків Перельман, “Км-Букс”

Математика – королева наук, а Яків Перельман – математик, фізик, світовід (не запитуйте, що це таке), журналіст і педагог. А так само засновник цікавої науки й автор поняття “науково-фантастичне”. Вселяє довіру, чи не так? У цій книзі – близько сотні математичних завдань і головоломок, для вирішення яких вистачає знати арифметику й основи геометрії. В результаті ви матимете дитину, яка вирішує шкільні завдання, як горіхи, і має бездоганну логіку.

Зірки і макові зернята
Творча майстерня “Аграфка”, “Видавництво Старого Лева”

Ця книга отримала безліч літературних нагород, у тому числі й на міжнародному конкурсі у Болоньї в 2014 році. Вона про математику для дітей молодших років. У романі йдеться про дівчинку, батьки якої – закінчені математики. І, звичайно, яблучко від яблуньки далеко не покотилося. Дівчинка починає лічити перед сном, причому все підряд: слоненят, ламантинів, тапірів і качкодзьобів. І, звичайно ж, зірки і макове насіння. Важко в це повірити, але дитина, захоплена математикою, все-таки засинала.

Зубасті задачки
Кузько Кузякін, “Видавництво Старого Лева”

Завдання для юнг на піратських бригантинах. Кожен розворот – нова тема і завдання різного рівня складності. Мабуть, усі вони під силу учням початкових класів. І зовсім не обов’язково мати якісь надздібності, щоб їх вирішити, досить бути дуже уважним, спостережливим, вміти знаходити логічні зв’язки й асоціації. Це обов’язково згодиться хоч на піратських кораблях, хоч де завгодно.

Цікава хімія. Життєпис речовин
Смаль Юля, “Видавництво Старого Лева”

Ви даремно думаєте, що хімія – це тортури зубрінням незрозумілих людському розуму заклинань. І що, взагалі-то, вона ще нікому в житті не згодилася. Ну, окрім тих надлюдей, які йдуть в науку. Ні, хімія може бути улюбленим шкільним предметом і пояснити дитині багато явищ, які відбуваються навколо неї. Крім того, коли щось незрозуміле раптом стає зрозумілим і навіть цікавим, жадоба до нових знань, яка прокидається, веде вас далі до пізнання світу, життя і самих себе.

Цікава фізика
Яків Перельман, “Км-Букс”

Між іншим, всупереч сказаному спочатку цієї статті у Якова Перельмана ніхто в сім’ї не займався наукою. Батько був рахівником, мама – вчителькою молодших класів, а дядько взагалі музичним критиком і другом поетів Срібного століття. Сам Перельман взагалі спочатку не зорієнтувався і закінчив лісовий інститут, захистивши дипломну за темою: “Староросійський державний лісопильний завод. Його устаткування і робота”. Але коли через п’ять років вийшла його книга “Цікава фізика”, знаменитий професор Хвольсон сказав Перельману: “Лісоводів-вчених у нас предостатньо, а ось людей, які вміли б так писати про фізику, як пишете Ви, немає зовсім. Моя вам наполеглива порада: продовжуйте, обов’язково продовжуйте писати подібні книги і надалі”. Блискуча рекомендація, чи не так?

Джордж і таємний ключ до Всесвіту/Джордж і скарби космосу/Джордж і Великий Вибух
Стівен Хокінг, Люсі Хокінг, “Видавництво Старого Лева”

Ім’я Стівена Хокінга є гарантією дуже якісної книги. А тут їх цілих три, з яких можна дізнатись дуже цікаві та корисні речі: чому не варто стрибати, знаходячись на кометі, що таке чорні діри і чи познайомимося ми коли-небудь з прибульцями, що таке андронний колайдер і так далі. І все це на тлі дружби і шкільних перипетій Джорджа.

Фізика майбутнього
Мічіо Кайку, “Літопис”

Нашим дітям жити в майбутньому, а Мічіо Кайку розповість їм, яким воно може стати, якщо, звичайно, наше з вами покоління припинить вбивати природу і одне одного, і займеться наукою і розвитком технологій. Так що ж буде через 100 років? Автор робить барвисте пророцтво. Ви думаєте усі ці чудеса техніки – неможливі. Можливі, ще як! І нас відділяє від цього дивовижного світу зовсім не так багато, як ви думаєте.

Галілей/Дарвін/Алессандро Вольта/Айнштайн
(серія “Спалах думки”)
Лука Новеллі, “К.І.З”.

Лука Новеллі – не вчений, він італійський журналіст та ілюстратор, який пише науково-популярні книги для дітей, перекладені вже 22 мовами. До речі, сподіваємося, що серія, видана в “К.І.З” поповниться іншими книгами Новеллі: про Гіппократа, Архімеда, Леонардо да Вінчі, Менделеєва, Лавуазье, Ньютона, Магеллана та Теслу. Я б сказала, що це найбільш захоплювальні біографії вчених, які я коли-небудь читала, – вони дуже веселі завдяки малюнкам-карикатурам і одночасно інформативні. Книги цієї серії купують навіть студенти, щоб хоч Лука Новеллі їм пояснив науку людською мовою.

Альберт Ейнштейн/Блез Паскаль/ Нікола Тесла/Стів Джобс
Юлія Потерянко/Ольга Опанасенко, Ганна Кітаева, “IPIO”

Що такого зробив Нікола Тесла, що на честь його названий не лише аеропорт у Бєлграді, але й революційний електрокар? Яка азартна гра змогла допомогти Блезу Паскалю відкрити новий розділ в математиці? Яку ще всесвітньо відому компанію створив Джобс, окрім Apple і чим цікавився Стів, окрім точних наук? Чому Ейнштейн, один з найрозумніших людей на землі, не закінчив школу, і за що його обожнювали діти? Все це і багато іншого у кольорових біографіях від “IPIO”.

Як змайструвати автомобіль/Як змайструвати літак/Як змайструвати мотоцикл/Як збудувати дім
Мартін Содомка, “Видавництво Старого Лева”

В гаражі у Мартіна Содомки стоїть такий же, власноручно зібраний блакитний автомобіль, що і у звірят з першої книги серії. Підозрюю, що діяльний чеський письменник, дизайнер та ілюстратор сам же збирав і все інше: мотоцикл, літак і будинок. Вже дуже все детально і дохідливо він пояснив, та ще й прикрасив різними пригодами. Двигун внутрішнього згоряння, наприклад, мій син тепер знає досконало. А я чекаю, коли мені, керуючись інструкціями Мартіна Содомки, побудують маленький затишний будиночок де-небудь у Провансі або на дереві. Головне, щоб там ніхто не стрибав на дивані, перевіряючи “амортизатори”.

Анімаліум
Дженні Брум, “Видавництво Старого Лева”

Ні, це не чергова книжка про звірят. Це своєрідний музей природи, відвідавши який ви дізнаєтеся не лише про звички і житла 160 видів тварин, але й про еволюцію, фізіологію тварин (тут є лабораторія) і основи екології.

Моє дивовижне тіло
Рут Мартін, Аллан Сандерс, #книголав

А це для  анатомів, які починають. Найдивовижніше в цій книзі – незліченні віконця-відкривальця. Відкриєш животик – а там увесь набір органів ШКТ, відкриєш череп – а там геніальний мозок в усій красі. “Мамо, а що людські мізки такі схожі на волоський горіх? І за розміром такі ж”? Що ж, можливо, у деяких людей вони дійсно розміром з горіх, але вашій дитині з такими книжками світить тільки такий “розумище”, який нікуди не сховаєш!

Звичайні генії : як два диваки проклали шляхи сучасної науки
Джіно Сегре, “К.І.З”.

Що може вийти з дружби фізика, який народився в Одесі та втік від сталінського терору в Америку, і біолога, який народився у Берліні та втік від нацистського режиму теж в Америку? Будуть захоплювальні відкриття, які набагато випередили свій час. І дуже цікава книга про те, як люди роблять науку, про конкуренцію і співпрацю, про дивацтва і невдачі, про інтуїцію, талант і наполегливу працю. І між іншим, це завдяки Дельбрюку і Гамову ми знаємо про карту генома людини і про теорію Великого вибуху.

Світ тварин
Рут Мартін, Аллан Сандерс, #книголав

Так, про звірів повинні знати всі діти, але хто знає, чи не стане ця книжка-іграшка першопричиною інтересу вашого дитяти до зоології, в області якої воно отримає Нобелівську премію? У книзі багато віконець, з якими так весело грати, шукати звіряток, читати про їхні рекорди, про те, де мешкають тварини, і як їх треба охороняти.

Атлас пригод
Рейчел Вільямс, #книголав

Це найбільш симпатичний атлас світу для дітей. По-перше, тут справді багато цікавої інформації, якою володіє не кожен дорослий. Наприклад, чи знаєте ви, що щорічно відвідати Великий каньйон приїжджають 5 мільйонів туристів, а японські макаки живуть групами з тісними соціальними зв’язками, особливо між самицями? Атлас розповість дітям про природу різних континентів, з пам’ятками та історією різних країн. Ця справжня подорож навколо світу завдовжки в 45 сторінок!

Кіра і таємниця бублика/Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей
Бодо Шефер, “Видавництво Старого Лева”

Багато дорослих не вміють поводитися з грошима, тому що ніхто їх не навчив. А ось завдяки цій книзі діти ваші навчаться! Автор книги та її продовження про собаку за кличкою Мані – знаменитий фінансовий консультант Бодо Шефер. Історія дівчинки Кіри, для якої відкрилися секрети економії і ощадливості, не лише дуже пізнавальна й повчальна, але й дуже захоплювальна – насичена подіями і пригодами. Ось побачите, ваш малюк стане інакше відноситися до своїх заощаджень.

Бізнесмаги
Сергій Щербаков, Наталія Щербакова, “Моноліт-bizz”

Зовсім нова книга про те, що магія – це не чарівні палички і чаклунські еліксири, що виконують будь-які бажання. Магія – це коли ти добре робиш свою справу. Пригоди хлопців захоплюють, а дуже ділові поради з підприємництва залишаються в голові. І так, якщо ми хочемо зовсім спростити, то гроші, звичайно, можуть виконати дуже багато різних бажань. Чому б нашим дітям не навчитися заробляти так, щоб стати такими ось “магами”? Ну, а якщо за гроші не можна купити все, то і маги ж не всесильні, правда?

Автор Тетяна Гордієнко