Тобі ніхто нічого не повинен

Лист дочці від люблячого батька. Допомагає багато чого зрозуміти.

– Скоро Різдво, і у мене знову проблема: я не знаю, що тобі подарувати. Я знаю, що ти багато чим цікавишся – книгами, іграми, сукнями.

Мені хочеться подарувати тобі щось, що залишиться в тебе надовго – набагато довше, ніж зазвичай. Щось таке, що буде нагадувати про мене кожне Різдво.

І я, здається, знаю, що можу дати тобі. Одна проста істина, яка відкрилася мені не відразу. І якщо ти її зараз зрозумієш, вона значно покращить твоє життя. І тобі не доведеться стикатися з проблемами, які зачіпають людей, котрі ніколи не чули про цю істину.

Це просто: Тобі ніхто нічого не повинен.

Що це означає?

Як взагалі таке просте твердження може бути важливим? Можливо, тобі поки так не здається, але це твердження буквально врятує твоє життя. Ніхто не живе за тебе, моя дитино. Тому що ти – це ти, і ніхто інший. Кожен живе для себе, заради свого щастя. І чим раніше ти це зрозумієш, тим швидше врятуєшся від очікування, що хтось може зробити тебе щасливою.

Це означає, що ніхто не зобов’язаний тебе любити. І якщо хтось любить тебе, то це тому, що в тебе є щось особливе, що робить його щасливим. Постарайся зрозуміти, що це за особливість, і підсиль її, щоб тебе любили ще більше. І якщо люди роблять для тебе щось, то це тому, що вони так хочуть. Отже, ти з якоїсь причини для них важлива і вони хочуть догодити тобі. Але не тому, що тобі хтось щось винен просто так.

Це означає, що тебе ніхто не повинен поважати. А деякі люди не будуть добрими до тебе. Але щойно ти зрозумієш, що люди не повинні бути з тобою добрими, ти навчишся уникати спілкування з тими, хто може тебе зранити. Та й ти, в свою чергу, нічого їм не винна.

І знову: Тобі ніхто нічого не повинен.

Ти повинна ставати кращою лише для себе. І в цьому випадку інші потягнуться до тебе, захочуть підтримувати тебе і ділитися з тобою необхідним. А хтось не захоче бути з тобою, і справа буде не в тобі. І якщо це станеться, просто шукай ті стосунки, яких хочеш ти. Нехай чужа проблема не стає твоєю.

Коли ти зрозумієш, що повагу і любов навколишніх треба заслужити, ти ніколи не будеш чекати неможливого і не будеш розчарованою. Інші не повинні ділитися з тобою ні своїми почуттями, ні думками. А якщо вони це роблять, отже, ти заслуговуєш на це. І у тебе є підстави пишатися любов’ю, яку ти отримуєш, і повагою друзів, і всім, що ти заробила. Але не приймай це як належне, бо так ти можеш легко втратити все. Вони не твої по праву, все це потрібно заслужити.

Мій досвід.

У мене ніби камінь з плечей звалився, коли я зрозумів, що ніхто мені нічого не повинен. Доти, поки я думав, що це не так, я витрачав занадто багато зусиль, коли не отримував бажаного.

Ніхто не повинен просто так мене поважати, дружити зі мною, любити, розвивати мене. В результаті мої стосунки виграли від цього – я навчився бути з людьми, з якими я хочу бути, і робити тільки те, що я хочу робити.

І це розуміння дало мені дружбу, партнерів з бізнесу, улюблених, потенційних клієнтів. Воно завжди нагадує мені, що отримати бажане я можу, тільки якщо мені вдасться достукатися до іншої людини. Я повинен зрозуміти, що вона відчуває, що для неї важливе, чого вона хоче. І тільки тоді я сам зрозумію, чи хочу я зв’язуватися з цією людиною.

Не так легко в двох словах пояснити те, чого мені довелося вчитися роками. Але можливо, ти будеш перечитувати цю записку на кожне Різдво і сенс її ставатиме яснішим.

Сподіваюся, так і буде, тому що це те, що тобі варто зрозуміти якомога раніше: тобі ніхто нічого не повинен.

За матеріалами