Якщо самооцінка 8-річної донечки падає, наші 7 порад допоможуть її зберегти

Якщо ваша донечка досягне 8-річного віку, на її самооцінку випадуть випробування дружбою, зовнішнім виглядом, шкільними обов’язками та іншими факторами. Ми, дорослі, їх вповні розуміємо, але маленька дівчинка — ні. Та дитині можна допомогти впоратися з усім цим і відродити впевненість в собі, стати сильнішою й полегшити перехід до підліткового віку.

Тутка розуміє, що впевненість в собі так потрібна дівчаткам і без неї шанси на успіх знижуються. Тож приготували для вас кілька моментів роботи над нею, які можна пропрацювати командно.

1. Зрозуміти причини зниження самооцінки доньки

За свідченням одного дослідження, дитяча самооцінка, а особливо в дівчинки, знижується на 30% саме у віці від 8 до 14 років. Стається це через надмірну батьківську опіку й завищені очікування. Тобто, батьки бажають відгородити донечку від її ж власних емоцій та не дозволити припускатися помилок. А навіть втеча від обов’язків б’є по дитячій самооцінці.

2. Дозволити дитині зустрітися віч-на-віч з її страхами

Зони комфорту супроводжують дорослішання, без сумніву, та не варто забирати дитину з плавання, якщо їй це справді вдається. Ваше завдання — заохотити дитину побороти страхи. Підходів до цього багато — оберіть відповідний для себе:

 • Розгляньте всі її страхи. Напишіть на аркуші всі можливі негативні наслідки: вони не обов’язково повинні зреалізуватися, але донечці варто знати про них та легше сприймати негативні наслідки.
 • Зверніться до її минулих помилок, те, що вона вже пережила. Донечка відчує потім приплив сміливості.
 • Навчіть дитину чарівних слів, переконань, молитов — нехай доця промовляє їх у складних моментах. Так вона стане сильнішою.

3. Вчіть дитину не падати духом після невдачі

Помилки неминуче стануться і в її житті. Такий урок завжди прийде до тих, хто ризикує, особливо в молодому віці. Та для дитини важливо навчитися переходити всі життєві негаразди, робити з них висновки та наступного разу бути готовою до всього.

 • Сталася помилка — змінюйте тему розмови. Не змушуйте дитину аналізувати негатив, не запевняйте, що ви все залагодите. Саме в цей момент дитині потрібен спокій, перерва, адже страх її — в критичній точці. Нехай донечка відпочине і заспокоїться, дайте їй від пів години до 3 годин.
 • Якщо бачите, що вона заспокоїлася, запропонуйте дитині помріяти: подумки пролетіти над домом, школою, містом. Розпитайте, що вона бачить: так мозок звільниться від страху й погляне на речі та проблему з висоти.
 • Мета — продемонструвати, що помилка — не кінець життя, а крок вперед, нагода стати кращою людиною. І тепер варто продумати новий спосіб поведінки з друзями, у школі тощо.

4. Навчіть донечку додавати до своїх розмов слово “можливо”

Щоб перевірити, як працює мозок дитини, навчіть її додавати до висловлювань слово “можливо”, коли дитина аналізує чи описує ситуацію:

 • Так дитина зможе заспокоїтися, не хвилюватися, якщо домашнє завдання виявилося невдалим, і вона боїться, що інші діти будуть над нею насміхатися.
 • Тепер розпочніть гру “мабуть”. Розпочніть розповідь із “Можливо, діти не звернули увагу на невдалий проект”, “Можливо, завтра інша дитина також припуститься помилки”, “Можливо, надворі біг пес і всі дивилися на нього”.
 • Якими б божевільними не були ці слова, дитина заспокоїться і зможе поглянути на речі з іншого кута зору.

5. Дозвольте дочці зробити вибір самостійно

Не даєте дитині зробити вибір вдома — вірогідно, у школі вона його також не зробить. А не за горами і неправильні рішення, і низька самооцінка.

 • Дозвольте доньці обирати самотужки: доручіть щоденний вибір одягу й домашні обов’язки.
 • Хай сама обирає собі одежу, те, чим хоче сьогодні займатися вдома, яку зачіску хоче, щоб ви їй зробили.
 • Коли дитина відчує, що ви довіряєте її вибору, вона усвідомить, що здатна на самостійні вчинки.

6. Хваліть за старання, а не за вчинки

Акцентуйте свою увагу на її стараннях, а не на результаті вчинків. Так між вами створяться довірливі стосунки, а дитина легше сприйматиме невдачі. Не порівнюйте її здобутки з її розумом, бо це обрубає мотивацію і вона припинить працювати.

Хваліть дитину за її прагнення зробити щось добре, навіть якщо в неї не вийшло. Запитайте, що вона сама відчуває. Так дитина побачить результати своєї праці та зрозуміє, де потрібно докласти більше зусиль.

7. Поділіться своїми минулими невдачами

Щоб забезпечити успіх ваших старань із підвищення самооцінки дитини, відкрийтеся перед нею. Батьки мають стати взірцем для дитини, розповісти, як вони долали труднощі й перешкоди, і самооцінка дитини однозначно підвищиться. Ось поради для батьків:

 • Поділіться своїми страхами і думками, які очікують на вас в майбутньому, навіть запитайте поради в малечі. Нехай вона аналізує ситуацію разом з вами.
 • Розкажіть про ваші минулі невдачі, як ви в той момент боялися. Покажіть: якими б складними не здавалися в той момент життєві обставини, ви змогли все подолати й стати кращою людиною.
 • Визнайте, що ви були надто суворими щодо неї чи неправильно поводилися. Вибачтеся за свою поведінку перед донечкою. Так вона також зможе чинити так, як і ви.

Чи звертали ви увагу, що самооцінка 8-річної дівчинки може падати? Як допомагали рідній дитині? Поділіться з нами.

За матеріалами