in , , , ,

Шкільний урок-експеримент

Це абсолютно реальна історія, що сталася в 1967 році в одній зі шкіл Каліфорнії.

Під час вивчення Другої світової війни школяр запитав, як жителі Німеччини могли прикидатися, що нічого не знають про табори і масове винищування людей у їх країні.

Так як клас випереджував навчальну програму, Джонс вирішив присвятити один тиждень і відповісти на запитання за допомогою цього експерименту:

Понеділок

У понеділок він прочитав дітям лекцію про силу дисципліни. Про те, що відчуває спортсмен, який старанно і регулярно тренується, щоб досягти успіху в будь-якому виді спорту. Про те, як багато працює балерина або художник, щоб зробити досконалим кожен рух. Про терпіння вченого, захопленого пошуком наукової ідеї.

Джонс наказав школярам сісти в положення “струнко”, бо воно найкраще сприяє навчанню. Потім він наказав учням кілька разів встати і сісти в нове положення, потім також неодноразово змушував вийти з аудиторії і безшумно зайти і сісти на свої місця. Школярам «гра» сподобалася, і вони охоче виконували вказівки. Джонс наказував учням відповідати на запитання чітко і жваво, і вони всі з цікавістю слухали, навіть зазвичай пасивні учні.

Вівторок

У вівторок вчитель зайшов до класу і заявив, що всі мовчки сидять в положенні «струнко». Деякі з учнів посміхалися. Але більшість дивилися прямо перед собою з щирим зосередженим виразом обличчя, м’язи шиї були напруженими, ні тіні посмішки на обличчі, жодних думок і навіть запитань.

Джонс пояснив класу силу спільноти. Він змушував учнів хором скандувати: «Сила – в дисципліні, сила – в єдності». Учні діяли з очевидним натхненням, бачачи силу своєї групи. Вкінці уроку Джонс показав учням вітання, яке ті повинні були використовувати при зустрічі одне з одним: підняту вигнуту праву руку до плеча – і назвав цей жест салютом Третьої хвилі. Надалі учні регулярно віталися цим жестом.

Середа

У середу Джонс видав членські квитки всім учням. Жодна особа не захотіла покинути аудиторію. Тринадцять учнів пішли з інших уроків, щоб взяти участь в експерименті. Учитель видав кожному членський квиток. На трьох квитках він поставив червоні хрестики і повідомив їхнім одержувачам, що їм доручене спеціальне завдання повідомляти про всіх, хто не підкоряється правилам класу. Однак на практиці добровільними донощиками стали близько 20 осіб. Один з учнів, який відрізнявся виразною зовнішністю і незначними здібностями до навчання, заявив Джонсу, що буде його охоронцем, і ходив за ним по всій школі.

Три найуспішніші учениці класу, чиї здібності в нових умовах виявилися не потрібними, повідомили про експеримент батькам. В результаті Джонсу зателефонував місцевий рабин, який задовольнився відповіддю, що клас на практиці вивчає німецький тип особистості. Рабин обіцяв пояснити все батькам школярок. Джонс був вкрай розчарованим відсутністю опору навіть з боку дорослих, директор школи привітав його салютом Третьої хвилі. До кінця дня в організацію було прийнято більше двохсот учнів. Багато осіб поставилися до своєї участі в Третій хвилі з повною серйозністю. Вони вимагали від інших учнів суворого додержання правил і залякували тих, хто не сприймав експеримент всерйоз.

Четвер

До четверга чисельність класу зросла до вісімдесяти чоловік. Джонс говорив про те, що таке гордість. «Гордість – це щось більше, ніж прапори і салюти. Гордість – це те, чого у вас ніхто не може забрати. Бути гордим – це знати, що ти кращий… Це почуття не можна знищити…”. Він пояснив учням, що вони – частина загальнонаціональної молодіжної програми, чиїм завданням є політичні перетворення на благо народу. «Все, що ми досі робили, було підготовкою до цієї справи. По всій країні викладачі набирають і тренують молодіжні загони, які за допомогою дисципліни, єдності, гордості та діяльності могли б показати нації, що суспільство може стати кращим. Якщо ми зможемо змінити порядки в цій школі, то ми зможемо змінити порядки на фабриках, магазинах, в університетах і в усіх інших організаціях. Ви – обрана група молоді, які допоможуть цій справі. Якщо ви виступите вперед і покажете, чого ви навчилися за останні чотири дні, ми зможемо змінити долю нашого народу». Джонс велів чотирьом конвоїрам вивести з аудиторії і супроводити в бібліотеку трьох дівчат, чия лояльність була сумнівною. Потім він розповів, що у п’ятницю після полудня про Третю хвилю по телебаченню оголосить лідер руху і новий кандидат на президентський пост.

П’ятниця

У п’ятницю 200 учнів набилося в кабінет. Не було жодного вільного місця. Усюди висіли прапори Третьої хвилі. Рівно о дванадцятій годині Джонс зачинив двері та виставив біля кожних дверей  охоронця. Друзі Джонса зображували фотографів, кружляючи в аудиторії. «Перед тим, як ввімкнути національну прес-конференцію, яка розпочнеться через п’ять хвилин, я хочу продемонструвати пресі, як ми підготовлені». З цими словами учитель віддав салют. У відповідь відразу ж автоматично злетіло двісті рук. Тоді він виголосив девіз «Сила – в дисципліні». Його повторив багатоголосий хор. Девіз вимовляли знову і знову. З кожним разом відгук натовпу ставав все голоснішим. О п’ятій хвилині на першу Джонс ввімкнув телевізор, але на екрані нічого не з’явилося.

Тоді він звернувся до учнів:

– Слухайте уважно. Немає ніякого вождя! Не існує ніякого загальнонаціонального молодіжного руху під назвою «Третя хвиля». Вами маніпулювали, вас підштовхували ваші власні амбіції, і ви опинилися в тому становищі, в якому перебуваєте зараз. Ви нічим не кращі й не гірші за тих німців, яких ми вивчали. Ви думали, що ви – обрані, що ви найкращі за тих, кого немає в цій кімнаті. Ви продали свою свободу за зручності, які дають дисципліна і зверхність. Ви вирішили відмовитися від своїх власних переконань і прийняти волю групи і велику брехню.

Після цього Джонс показав учням фільм про нацистську Німеччину. З її дисципліною, парадами і факельними ходами. І чим все це закінчилося.

Підсумок

Потім Джонс підбив підсумок: «Якщо нам вдалося повністю відтворити німецький менталітет, то жоден з вас ніколи не зізнається, що був на останньому зборі Третьої хвилі. Так само як німцям, вам буде важко зізнатися самим собі, що ви зайшли настільки далеко». Школярі розходилися в пригніченому стані, багато хто не міг стримати сліз.

За матеріалами

Сподобалось?

Тривога і гнів матері ЗАВЖДИ забирають сили у дитини!

Єврейська притча для всіх матерів!