in , , ,

Я живу в Ізраїлі 18 років і кожного дня дивуюся єврейським звичаям і традиціям

Вітаю! Мене звуть Тетяна. Я живу в Ізраїлі останні 18 років. Тут я працюю у фірмі зі встановлення кондиціонерів і разом з чоловіком виховую 3 дітей. Але найбільша моя велика пристрасть — це подорожі та вивчення традицій країни, яка стала для мене другою домівкою.

Ми в Тутка ділимося з нашими читачами про те, як живеться на Землі обітованій. Сподіваємося, вам буде цікаво дізнатися, навіщо тут викидають продукти перед Великоднем і як виглядають сучасні єврейські мами.

Нашу сім’ю не вважають багатодітною

У нас «тільки» 3 дітей (на знимці ми з чоловіком, 2 молодших і старший син зі своєю дружиною). Тут 3 дітей в сім’ї — це норма. У сім’ях релігійних юдеїв буває по 6, 8 або навіть 10 дітей — вони з’являються на світ, поки мама може народжувати. Такі сім’ї дуже сильно відрізняються за способом життя від світських. Вони люблять жити громадами. Школи та садочки у них теж окремі.

На цьому тлі ізраїльські сім’ї, які не живуть за законами релігійних громад, мають відносно мало дітей — лише 3-4. При цьому декретна відпустка в країні триває тільки 15 тижнів.

Батьківського піклування не може бути занадто багато

В будь-якій сім’ї вважають, що саме їх діти — найкращі та найбільш талановиті. А ще дитина повинна бути ситно нагодована. За обідом мама завжди дбайливо перерахує все, що є в меню.

Іноді така опіка здається злегка надмірною, але тут це сприймається як норма. Зав’язати шнурівки дорослій “дитинці” на спортивному гуртку — нормальна річ. Після армії дорослі діти різко стають самостійними й рідко залишаються жити з батьками.

Єврейські бабусі божеволіють від своїх онуків

Одну з моїх бабусь звали Фрідою. В її будинку була стерильна чистота, ніби в операційній, а на свята готувалися фірмові страви: фарширована риба, форшмак, рисова бабка і гусак з тушкованою капустою.

Ми теж ділилися з нею всякими смаколиками. Якось я наліпила вареників з картоплею і віднесла їх бабусі. Принесла я їх сирими — хай зварить, коли буде зручно. Через пів години задоволена бабуся телефонує:
– Танечко, красно дякую за вареники! Такі смачні! Тільки ти їх трішечки НЕ доварила.

– Бабусю! Я їх взагалі не варила!

В цьому і є вся єврейська бабуся. Найголовніше — похвалити.

В Ізраїлі багато сімейних свят

Я ніяк не можу запам’ятати, коли який день: жінки, сім’ї, матері, батька і навіть бабусь з прадідусями. Все це плаваючі дати, і вивчити їх нереально. Спасибі батьківським комітетам в садочках і школах за регулярні нагадування й виготовлення разом з дітьми сувенірів та поробок.

Найбільше уваги приділяється Дню сім’ї. Вихідного, звичайно ж, немає, але працедавці можуть зробити приємний сюрприз. Чоловікові в цьому році вручили купон в піцерію з закликом: «Проведіть вечір з родиною».

У солдатів є зарплата і вихідні

Подивіться на світлину, як виріс мій син. Нещодавно він демобілізувався з армії. До солдатів тут надзвичайно тепле ставлення. Перехожі можуть заплатити за них в магазині або кіоску. Під час військового стану народ збирає для солдатів вантажівки із солодощами та речами — шкарпетками, футболками й засобами особистої гігієни.

Хлопці служать 2 роки та 8 місяців, а дівчата — 2 роки. У всіх солдатів є вихідні: зазвичай 3 суботи та неділі на місяць вони проводять удома, а на четвертий вікенд чергують на базі. А ще хлопці отримують зарплату від € 100 до 400, тож під кінець служби їм видають премію € 2 000-4 000.

У школах не треба заучувати формули й писати твори

Ізраїльські діти вчаться 12 років (початкова школа — 6 років, середня — 3 роки, старша — 3 роки). До 1-шого класу набирають 6-річок, які до цього дня повинні знати цифри та букви. Домашнє навчання читанню не заохочується, тому що знайомство з текстами відбувається за особливою системою.

У розкладі немає фізики, хімії та біології. Замість цього є предмет «науки» (мадаїм) — він включає все перераховане вище. Формул дається мало і їх не обов’язково заучувати напам’ять. До того ж тут немає зубріння віршів, творів і оповідань. Натомість школярі часто готують творчі роботи, проєкти, презентації — особисті, в парі або в групі.

На роботу легше влаштуватися за рекомендацією

Влаштуватися на роботу за знайомством? Легко! Тут саме так і роблять: запитують знайомих, чи не потрібен на їх фірмі співробітник. Працедавці теж воліють підбирати працівників за рекомендацією. Серед двох претендентів з однаковою кваліфікацією частіше вибирають того, з ким знайомі особисто.

У нас дуже популярне гасло «Друг призводить друга». У фірмі мого чоловіка навіть дають невеликий бонус співробітнику, який рекомендує свого знайомого. Мене теж взяли на роботу практично заочно, тому що довіряли чоловікові. Так я отримала старт для професійного зросту.

Папуги тут — справжні домашні шкідники

Недавно у нас була битва з птахами. Пара великих зелених папуг оселилася в нашій вентиляційній трубі з кухні. Вранці вони сиділи на мотузках від білизни у ванній, а мій чоловік з ними мило спілкувався. І все було б добре, але незабаром почалися незрозумілі справи зі світлом — почав вимикатися електролічильник. З’ясувалося, що це пернаті зачіпали дроти.

Тут уже було не до любові до тварин. По-перше, цей самий папуга міг в будь-який момент перетворитися на смажену курку, а по-друге, спалити увесь будинок через замикання проводки. На наступний день чоловік залив монтажною піною всі «нутрощі» повітроочисника і вентиляційної труби.

Залишений без нагляду предмет автоматично вважається небезпечним

Одного разу поліцейські розстріляли шкільний рюкзак мого сина. По-справжньому! Хлопець просто примудрився залишити його в McDonald’s. Зниклу річ виявили лише наступного ранку, коли треба було йти до школи. Офіціанти в «Маку» довго й емоційно розповідали, що вчора їм довелося викликати поліцію, яка оточила весь центр і «нейтралізувала» рюкзак.

В Ізраїлі так чинять з будь-яким предметом, залишеним без нагляду. Найчастіше це виявляються просто забуті речі, але пильність — на першому місці. Найцікавіше те, що поліція нам привезла бланк на подачу позову — треба було написати, на яку суму ми постраждали в результаті «нейтралізації» речі. А я думала, що нам ще й штраф платити доведеться.

Що таке кошер (або кашер)

Я пишу «кАшер», а не «кОшер», тому що на івриті це слово читається і пишеться через «а». Але в англійському та українському варіантах чомусь кажуть «кошер».

Кашрут — це список законів про те, якою має бути придатна для вживання їжа. «Придатний» — саме так і перекладається слово «кашер». У книгах Старого Завіту і Торі описуються всі правила, що стосуються їжі, — що і як можна споживати.

На кожному продукті або товарі у звичайному ізраїльському супермаркеті стоїть печатка «кашер». Вона ставиться тільки головним або місцевим рабинатом. Звісно, рабинат не роздає такі печатки направо і наліво — всюди присутні спостерігачі. І працюють вони не безоплатно, а за чималу зарплату.

Ізраїльтяни — справжні фанати караоке

У ізраїльтян 2 пристрасті: поїсти та поспівати. Для цього вони збираються цілими компаніями. А можуть і вдома справжній концерт влаштувати. Особливо в теплу пору року, а вона у нас 10 місяців в році.

Причому боротися з любителями застіль і караоке марно. Начебто після 23:00 не можна галасувати й будь-які неподобства можна припинити викликом поліції. Але насправді вся весела компанія спокійно скидається на штраф і співає далі. Я запитувала у своїх знайомих любителів поспівати: «А сусіди ваші не скаржаться на шум?» У відповідь почула: «Ні, що ти! Вони або самі до нас приєднуються, або потім свої вечори влаштовують».

Місцеве морозиво рекламують як «справжнє італійське»

Це — улюблений напис на візках в ізраїльських виробників морозива. Але виготовляють його в Ізраїлі, всі смаки й добавки — місцеві. Зате практично в будь-якому кіоску морозиво буде дуже смачним.

Поруч з посудинами для морозива і сорбету стоять місткості з добавками для замороженого йогурту. Я беру його частіше, ніж морозиво: прошу змішати з йогуртом в міксері різні добавки. Виходить стаканчик із вмістом не дуже апетитного кольору, але оригінального смаку.

У липні море перетворюється на «медузовий суп»

Цими створіннями буквально кишить тепле море. Медуз буває навіть не видно — жалить вода, наповнена їх клітинами. Всі ізраїльтяни знають: в липні на море навіть не варто іти. Берег порожній, обабіч узбережжя стоять чорні прапорці. А якщо зустрічаються “супергерої” у воді, то це туристи, яких забули попередити про таку «дрібницю».

Якщо все ж таки ви отримали опік (на початку і вкінці сезону не завжди зрозуміло, що вода небезпечна), треба промити місце морською водою і змастити лимонним соком або оцтом. У рятувальників або в пляжних кафе завжди можна попросити лимон.

31 грудня та 1 січня — звичайні робочі дні

Ізраїльтяни не святкують ні Нового року, ні Різдва. Коли новорічна ніч припадає з п’ятниці на суботу, ми справді радіємо, що зі спокійною душею можемо відзначати наше улюблене свято. В іншому випадку доводиться брати вихідні своїм коштом і домовлятися з керівництвом, у якого і так багато людей буде відсутніми з тієї ж причини.

Різдво — це взагалі дивний звір, про якого ніхто нічого не знає. І неважливо, що корені цього свята сягають саме з Ізраїлю, для місцевих це — чуже святкування, до якого всім байдуже. Крім арабів-християн. Хоча б в їх районах є святкова атмосфера — не така яскрава, як в інших країнах, але деяка схожість ярмарків і вуличних прикрас спостерігається.

Дощ і сніг вводять країну в стан колапсу

Злива тут починається з крапель, завбільшки з палець. Потоки води течуть вулицями, затоплюючи будівлі, а дороги перетворюються на один суцільний затор. Ізраїльтяни в паніці сідають за кермо — і починається… Одні повзуть, інші летять стрімголов, треті безупинно клаксонять. А коли нас замітає снігом, то дороги взагалі перекривають, поки все не розчистять.

В особливо похмурий ранок в шкільних чатах нерідко проходить перекличка — хто сьогодні пропустить уроки. Як же діти підуть під дощем — вони ж намокнуть і захворіють. І керівництво школи йде назустріч: навіть якщо пів класу залишиться вдома через опади, санкцій не буде.

До єврейської Пасхи годиться викинути з дому частину продуктів

На свято Песах в кожному поважному ізраїльському будинку хрумтять мацою, їдять варені яйця без заправки та замочують листя салату в солону воду. Все це — символи виходу ізраїльського народу з Єгипту близько 4 000 років тому.

До свята треба забрати з дому «хамец» — всю їжу, яка містить закваску або борошно. Найзатятіші мешканці спалюють ці продукти на багатті, а решта ховає їх або віддає комусь на зберігання. Звільнення від зайвих продуктів — гарний привід вимити всі шафки й віддалені куточки будинку. Квартири ізраїльтян виблискують чистотою. А багато людей до Песаху ще й меблі оновлюють.

У квітні бувають піщані бурі

Навесні часто буває таке явище, як суховій, та ще й з піщаною бурею. Вітри з пустель приганяють спекотне марево, коли повітря плавиться, а людина на вулиці відчуває себе, як пиріжок в духовці. Дуже часто суховій йде разом з пиловою або піщаною завісою. Чули про «біле сонце пустелі»? Ось це той випадок — за шаром пилу сонце стає яскраво-білого кольору.

Триває це «щастя» 2-3 дні, але буває, що накриває і на тиждень. Зазвичай самопочуття навіть у здорових людей страждає. Що можна робити в цей час? Місцеві зависають на морі. Це просто порятунок — прохолодна, дзеркальна вода і повний штиль. Ще гарний варіант — музеї, виставки та інші приміщення з кондиціонерами. І раджу обов’язково пити багато прохолодної чистої води.

Тут є унікальний ринок набатеїв

Набатеї тисячі років назад проводили каравани по Шляху пахощів з Аравії у Європу. Вони перевозили дорогоцінні смоли, пахощі, прянощі, іноді золото й коштовне каміння. Зараз від їх міст залишилися тільки руїни. В одному з таких місць під назвою Мамшіт двічі на рік влаштовують ринок набатеїв — автентичний східний базар.

Тут можна побачити, як тчуть килими, видувають скляні вироби, плетуть кошики, обсмажують горіхи, роблять ювелірні прикраси й біжутерію. Для дітей влаштовують майстер-класи та продають різну смакоту — смажені горіхи з цукром і корицею або льодяники на паличці. Як і в будь-який національний парк, вхід сюди платний — близько $ 6 за дорослого.

Туристів зранку годують салатом і сиром

Бекон, ковбаса, сосиски — це все не про ізраїльський сніданок. Більшість готелів і кафе в Ізраїлі дотримуються кашруту, за яким забороняється змішувати молочні й м’ясні продукти. Тому сніданок тут традиційно «молочний», а обід і вечеря – «м’ясні».

Непідготовлений турист може бути неприємно здивований відсутністю сосисок на сніданок. Зате в готелях буде великий вибір різноманітних сирів, сирних і йогуртових продуктів, запіканок, випічки, десертів, салатів, яєць і риби (вони не м’ясо — їх можна).

У лютому буйно квітне мигдаль

Лютий в Ізраїлі — це вже весна. Одного разу друзі витягли нас на цвітіння мигдалю в Ейн Каромі, районі на околиці Єрусалиму. Мені здавалося, що ми потрапили в казку, в чарівний ліс Нарнії, коли навколо тільки білі хмари квітів.

Мигдаль на івриті — «шакед», що в перекладі означає — «той, стоїть на сторожі та пильнує». Мовби ця рослина стежить за приходом теплої пори року. І коли розпускається шкедія (мигдалеве дерево), це ознака того, що прийшла весна. У центрі країни найкрасивіші місця цвітіння знаходяться від Латруну до Єрусалиму.

А у квітні розквітає пустеля

По дорозі до Ейлату ми побачили квітучі кущі в найбільш кам’яному серці пустелі — в кратері Махтеш Рамон. До речі, цей кратер дійсно має форму серця. Уздовж дороги, всередині вулкану і ще на південь від нього пістрявіють червоні, жовті, малинові квіти.

Ця частина пустелі цвіте саме у квітні, і найяскравіші місця, які я бачила, — це Борот Луц і заповідник Авдат. Буяння фарб трапляється не кожен рік, а тільки після дощової зими. У цьому році вона була саме такою — в кратері Рамон ще навіть стоїть калюжа-озерце.

Як правильно відпочивати на Мертвому морі

Всі готелі на березі Мертвого моря локалізовані в одному місці — Ейн-Бокек. Там можна знайти відпочинок на будь-яку суму в готелі від 3 до 5 зірок. Найкраще відразу замовляти 3-разове харчування, тому що поїсти поза готелем практично ніде — довкола знаходиться тільки кілька кіосків з бургерами та кафе в торгових центрах.

Після купання в морі насамперед треба змити сіль. Для цього на міському пляжі є безкоштовні душові. Туалети й переодягальні коштують $ 0,5. Лікувальну багнюку привозять, на пляжі її в природньому вигляді немає.

З розваг тут тільки шопінг в маленьких торгових центрах. Все ж на Мертве море приїжджають не за активним відпочинком, а за фізичним і душевним оновленням.

Бонус: вся правда про єврейських матерів

Ставлення ізраїльських матерів до дітей, здається, завжди буде незмінним. Навіть якщо їх «малюкам» вже добре за 40 і вони давно одружені.

 • – І запам’ятай, синку, ким би вона не була, вона мені вже не подобається.
 • – Ізю, синочку, послухай сюди свою маму.
 • – Єврейська мама вважає, що зародок не може вважатися життєздатним, поки він не закінчив медінституту або юрфаку.
 • – Маман! Я від вас зараз-таки викинусь у вікно!
  – Семо! Лише шапку одягни!
 • Єврейська мама синові:
  – Іди одружуйся, йди! Роби маму сиротою!
 • – Семочко, синку, ти обідав?
  – Мамо, взагалі-то я одружений.
  – Знаю, тому й питаю!

Вам випадала нагода побувати в Ізраїлі? Чи ви тільки збираєтеся поїхати в цю країну і познайомитися з її традиціями?

Сподобалось?

20 світлин-розчарувань в їжі

10 підручних засобів від мішків під очима