Традиції та заборони на Велику П’ятницю: як відзначається цей день в Україні

Велика, також Страсна п’ятниця вважається днем найбільших страждань Ісуса Христа і найбільш скорботним днем в році для кожного християнина. Зокрема, Страсна п’ятниця присвячена його розп’яттю і смерті на хресті.

У Велику П’ятницю проводяться особливі богослужіння, під час яких читаються Євангеліє та згадуються страждання Ісуса Христа.

Віряни відвідують церкву або каплицю, де є символічна гробниця Христа. Також в цей день віряни дотримуються суворого посту, відмовляються від їжі і напоїв протягом дня або до пізнього вечора.

Існує звичай у Страсну п’ятницю обносити плащаницю тричі навколо церкви. На Галичині в Страсну п’ятницю дзвони замовкають. У дзвіниці до бантини чіпляють грубу дерев’яну дошку, і замість дзвонів дзвонар двома дерев’яними молотками «виклепує» по цій дошці, сповіщаючи людей про службу Божу. В момент виносу плащаниці діти також вистукують спеціальними ручними калатальцями. Повернувшись із церкви, родина звичайно сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п’ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною

Українці мають багато традицій, забобонів та прикмет, пов’язаних із Великоднім святом та Великою п’ятницею. Деякі з них:

  • Великодня п’ятниця вважається днем жалоби, тому не рекомендується проводити розважальні заходи або займатися шумними роботами.
  • У Велику П’ятницю варто запалити свічки та помолитися за рідних, близьких та померлих родичів.
  • У деяких регіонах України віряни відвідують цвинтарі та покладають квіти на могили своїх близьких.
  • Вважається, що у Велику П’ятницю не можна різати ніжні рослини, такі як квіти або трави.
  • Є прикмета, що якщо в Велику П’ятницю випадає дощ, то це означає, що наступний рік буде багатим на врожай.
  • Також є забобон, що якщо великодні яйця під час фарбування тріскаються, то це означає, що наступний рік буде нещасливим.
  • Не рекомендується робити будь-які ремонтні роботи в будинку, оскільки це може збити з ритму святкування та порушити святість дня.
  • Не рекомендується вести бізнес-операції або займатися фінансовими справами, оскільки це може принести невдачу та біду в наступному році.
  • Не рекомендується робити ремонт автомобілів, займатися садівництвом або розміщувати рекламні банери, оскільки це може привести до нещастя та несприятливо вплинути на наступний рік.

Звичаї та традиції, можуть відрізнятися в різних регіонів України. 

В Гусятині (Тернопільська область) є традиція печення спеціальних випічок – “м’яких яєць”. Вони мають вигляд кульок, які нагадують яйця, і використовуються для прикраси святкового столу.

У Коломиї (Івано-Франківська область) під час Великодніх свят виготовляють “бистрики” – писанки з тіста, які прикрашають масляним кремом та різнокольоровими цукерками.

У Львові на Велику П’ятницю виготовляють “печиво на горілку” – випічку з цукру, борошна та горілки, яку згодом розкладають на святковий стіл.

В Карпатах є традиція “глечикарства” – господині на Велику П’ятницю готують великі глечики зі святковою їжею та напоями і пропонують їх перехожим на вулиці.

У Закарпатті та на Прикарпатті зберігається традиція гри на “пилипках” – невеликих дерев’яних дощечках з дірками. Гра полягає в тому, щоб закинути дрібні предмети (наприклад, горішки) в дірки.

В Київській області є традиція виготовлення спеціального куліша з медом та волоськими горіхами, який прикрашають цукровими фігурками.

Ці традиції є лише декількома прикладами з багатої культурної спадщини України, пов’язаної з Великою П’ятницею.