Українців стає все менше. Що нас чекає: мігранти чи забуття

© rbc.ua

Вже в 2050 році українців буде лише 36 млн. А ще на початку 90-х нас було 52 млн. Чому так швидко скорочується населення, як це впливає на економіку та чого чекати надалі

ООН оцінює населення України, лише з Кримом, у 2017 році в 42,2 млн людей. Про це йдеться в нещодавно оприлюдненому звіті ООН.

Україна входить до п’ятірки країн за темпами скорочення населення. За прогнозами організації, до 2050 року населення нашої країни становитиме 36,4 млн осіб, тобто, воно скоротиться на 18%. Чому так відбувається та до чого це призведе?

Чому нас меншає?

За оцінками ООН, ми не єдині, хто страждає від цієї згубної тенденції. Всі країни, на які насуваються найбільші проблеми з населенням, знаходяться в Східній Європі. Населення Болгарії, Латвії, Молдови, України, Хорватії, Литви, Румунії, Сербії, Польщі, Угорщини скоротиться на 15% і більше до 2050 року.

Болгарія та Латвія до 2050 року ризикують втратити майже чверть населення.

То чому ж так відбувається та що не так саме зі Східною Європою?

Провідний дослідник Центру Вітгенштейна, який вивчає динаміку чисельності населення, Томас Соботка називає три фактори, які сприяють зниженню популяції:

Відносно висока смертність

Зниження рівня народжуваності

Масова міграція

Не шануємося та мало народжуємо

Згідно з підрахунками Держстату, щороку українців меншає на 180 тис.

Це так ніби кожен рік з мапи України зникають умовні Ужгород разом з Коломиєю.

Інша статистика жахає ще більше. Індекс MUNDI свідчить, що до початку війни Україна втрачала 80 людей на годину. Це закріплювало за нами друге місце у світі за рівнем кількості смертей на тисяча осіб (15.72 у 2014).

Станом на 1 січня 2018 року Україна посідає в цьому рейтингу 5 місце з показником 14,4 смертей на 1 тис. населення. Та все ж в Гвінея-Бісау та Чад з цим трохи краще.

В західноєвропейських країнах цей показник в середньому складає 10 смертей на 1 тис. населення. Видається, що різниця не настільки велика. Та все ж вона відчутна.

В середньому європейські чоловіки живуть на 12-15 років довше українців, а європейки – на 7-8 років довше українок.

Живемо ми мало тому, що не шануємо, переконують дослідники. Шкідливе харчування, алкоголь та тютюн, відсутність регулярних фізичних навантажень, ігнорування проблем зі здоров’ям та запізніле звернення до медиків значно скорочують наші літа. А незадовільний стан медицини часто ще й не рятує.

Інший важливий показник – народжуваність, яка за коефіцієнтом смертності не встигає.

В ідеалі у 10 жінок має бути 23 дитини, розповідає головний демограф країни Елла Лібанова в ефірі Еспресо. У такій ситуації покоління дітей компенсує покоління батьків і дитячу смертність. В Україні ж на 10 жінок припадає всього лише 15 дітей.

Тобто, на 100 смертей в Україні припадає лише 63 новонароджених. Через економічну кризу, військові дії та падіння достатку ситуація протягом останніх років ще погіршилась.

Міграція

Поки західні країни залучають багато мігрантів, щоб компенсувати наслідки низької народжуваності, країни Східної Європи мігрантів всіляко уникають, хоча спад народжуваності там також значний. Політична впертість зараз може призвести до демографічної катастрофи згодом.

Міграція забезпечує у розвинених регіонах світу 56% демографічного приросту, а у західноєвропейських країнах – взагалі 89%, свідчить дослідження економіста Олени Корнієнко. Наразі мігранти складають 10-25% економічно активної частини в західних країнах.

В Україні ж міграція діє навпаки – тобто, українці покидають країну. Згідно з даними соцдосліджень групи “Рейтинг”, понад третина співвітчизників (35%) хотіли б залишити Україну. Й за рік кількість таких людей зросла на 5%.Працювати за кордоном воліють 44% опитаних.

Згідно з даними Міжнародної організації з міграції, за кордоном працює 5,8 млн українців. Особливої популярності серед співвітчизників набула Польща.

Кількість трудових мігрантів з нашої країни до Польщі з 2013 року зросла в 6,5 рази.

У 2016 році Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на роботу, пише Financial Times. А цьогоріч Польща стала ще й єдиною країною, яка дозволила українцям працювати, маючи лише біометричний паспорт.

Президент KM Core Євген Уткін під час Форуму економічної свободи 2017 зауважив, що з кожним спеціалістом, який їде з України, країна втрачає близько $1 млн капіталізації. Тож наслідки для економіки від такого стану справ можуть бути невтішні.

 

Фото заголовку
За матеріалами