17 відповідей на питання, які ви хотіли знати, але лінувалися гуглити

Діти постійно задають безліч питань, змушуючи батьків брати в руки гаджети і серфити в інтернеті в пошуках відповідей. Але дорослих також займає безліч питань про навколишній світ, проте ми рідко витрачає свій дорогоцінний час на те, щоб відповісти на свої «чому» і «як».

Тутка задався питаннями, які мучать багатьох, і поспішає розповісти, як влаштовано все навколо.

1. Чому ми не впізнаємо свій голос на записі?

Вся справа в здатності кісток людини проводити звук. Ваші співрозмовники чують тільки звуки голосу, що проводяться повітрям. Запис також містить тільки ці звуки. А ось до нашого сприйняття власного голосу додаються ще й ті низькочастотні звуки, які проводять ваші кістки черепа.

2. Чому від холодної їжі і напоїв болить голова?

Можливо, ви помічали, що коли ви насолоджуєтеся морозивом, у вас різко починає боліти голова. Або коли бігаєте в парку прохолодним ранком, вдихаючи холодне повітря через рот. Це пов’язано з швидким звуженням або розширенням кровоносних судин неба, яке відбувається в якості реакції на холод.

3. Чому на сонці шкіра темніє, а волосся, навпаки, світлішає?

В обох випадках сонце руйнує пігмент меланін, який відповідає за колір волосся і шкіри. Тільки от справа в тому, що волосся, на відміну від шкіри, неживе. І коли меланін руйнується, він не заповнюється і колір волосся стає світлішим. А от шкіра «відповідає» сонцю на руйнування меланіну: вона починає виробляти його у великих кількостях, з-за чого відтінок шкіри темніє.

4. Чому в дитинстві час йде повільно?

Можливо, так відбувається тому, що дитина більше запам’ятовує. У дитинстві людина тільки знайомиться зі світом, її пам’ять запам’ятовує все нові і нові відомості, і таким чином рік «вміщує» більше подій, ніж у дорослого. Ймовірно також, що при оцінці періодів людина співвідносить їх з вже прожитим нею часом. Для дитини тиждень становить більшу частину життя, ніж для дорослого.

5. Чому очі не замерзають в мороз?

Наші очі позбавлені рецепторів, які чутливі до змін температури. Крім того, велика частина очного яблука знаходиться в черепі, і рясний кровопотік «приносить» тепло.

6. Чому, коли їси лимон, закриваються очі?

Можливо, цей рефлекс дістався нам від предків, і він покликаний захистити очі від попадання на них бризок кислого соку, які можуть викликати подразнення очей.

7. Чому міські голуби не сидять на деревах?

Голуби, які населяють наші міста, в природі селяться в скелястій місцевості, де немає дерев. А значить, і немає звички на них сидіти. Хоча будова лапок дозволяє цим птахам сідати на гілки, і зрідка їх все ж можна помітити на дереві, але вони просто «так виховані» і поки не привчені до такого проведення часу.

8. Чому пилюка на білому тлі чорна, а на чорному — біла?

Насправді пилюка зазвичай сіра. Однак з-за маленького розміру порошинок ми не помічаємо точного кольору, а лише фіксуємо темніші або світліші порошинки, ніж фон.

9. Чому єноти полощуть їжу?

Причин може бути кілька. Свою їжу єноти-полоскуни найчастіше добувають біля води, і на ній може залишитися мул або водорості. Прополоскавши її, єнот позбавляється від нальоту. Ще одна причина зовсім не мила: так звір умертвляє свою здобич, заполощуючи її до смерті.

10. Чому птахи літають клином?

По-перше, таким чином економиться енергія: птахи, які летять попереду, крилами створюють завихрення повітря. А ті, що летять позаду, «ловлять» ці завихрення, що дозволяє їм економити власні сили. По-друге, сенс такої організації польоту в тому, щоб кожен з членів зграї бачив очолюючого їх ватажка.

11. Навіщо їжаку яблука на спині?

Їжак, що несе на спині яблуко, — не більш ніж міф або яскрава картинка з дитячої книги. Їжаки не цікавляться рослинною їжею. Цей звір — комахоїдний. І, виявивши на грибі слимака, він тут же його з’їсть, а не стане наколювати на голки. До того ж це фізично незручно. Якщо ви все ж побачили їжачка з листком або ягодою на спині — значить, предмет просто випадково впав на звіра і зачепився за голки.

12. Чому дзюрчить струмок?

Цей звук виникає, коли захоплені струменем води бульбашки повітря лопаються і розриваються. Звідси і різноманіття звуків, яке ми сприймаємо як дзюрчання води.

13. Чому в транспорті закачує?

Це відбувається з-за суперечливої інформації, яку передають мозку ваші органи. Наприклад, якщо ви знаходитеся на кораблі, ваше внутрішнє вухо може відчувати рух хвиль, а от очі ніякого руху не бачать. Мозок намагається узгодити всі ці суперечливі сигнали і в кінцевому рахунку «заплутується».

14. Чому стрілки годинника рухаються зліва направо?

До винаходу механічних годинників їх роль виконували сонячні з тінню від жердини в ролі стрілки. Така стрілка рухалася в тому ж напрямку, що і Сонце по небу, тобто в північній півкулі — зліва направо. Саме в Північній півкулі пізніше і були створені механічні годинники.

15. Чому кров беруть з безіменного пальця?

По-перше, великий палець і мізинець пов’язані безпосередньо з кистю. Тому якщо раптом трапиться інфекція, то вона може поширитися вище по руці. Таким чином, рекомендується брати кров з безіменного, середнього або вказівного пальців. По-друге, безіменний палець добрий тим, що так виходить найменш болісно. Це самий «неробочий» палець, і шкіра на ньому тонше. До того ж, раз палець менше рухається, ранка загоюється швидше.

16. Чому біжать мурашки?

Виявляється, це дуже давній феномен, який ми успадкували від тварин (у них він виражається у піднятті вовни). Викликані мурашки скороченням м’язів волосяних фолікулів. У світі тварин підняття вовни в холод допомагає зігрітися, а при виникненні загрози налякана тварина, наприклад кішка з піднятою шерстю і вигнутою спиною, здається більшою своєму супернику. У нас також біжать мурашки в холод або в емоційних ситуаціях. Причина всього цього — підсвідоме виділення гормону адреналіну.

17. Де раки зимують?

Зимують раки там же, де і живуть іншу частину року. Просто в холодний сезон вони спускаються глибше, адже там температура води вище. На такій глибині людина не зможе прожити і кількох хвилин, ось чому вираз «покажу, де раки зимують» відсилає нас до практикуючої в давнину страти через утоплення.

За матеріалами

Facebook Коментарі

Пов'язані статті

Back to top button
Close