6 таємниць банківських карт, про які корисно знати всім

Ми користуємося банківськими картами щодня. Зняття грошей в банкоматі, безготівкова оплата покупок і рахунків, розрахунки з друзями — ось лише короткий список звичних фінансових операцій. Але є кілька дрібниць, пов’язаних з банківськими картами, про яких ми навіть не замислюємося.

Тутка розповідає про маленькі таємниці банківських карт, які підвищать вашу фінансову грамотність.

1. Розшифровуємо номер карти

  • У більшості карток 16-значний номер (рідше 13 або 19 цифр). Перша цифра — ідентифікатор платіжної системи (4 — VISA, 5 — MasterCard). Наступні 5 цифр ідентифікують банк-емітент. Так, знаючи всього 6 цифр, можна дізнатися про тип карти, платіжної системи і банку, який її випустив. Перевірте самі.
  • Слідуючі 9 цифр знадобляться тільки банку, так як ідентифікують конкретного власника карти. Куди цікавіше перевірити карту на справжність по номеру.

2. Перевірочне число і магія цифр

Безпосередньо номер карти визначають цифри з 9-ї по 15-ю. Їх присвоює спеціальний алгоритм. Імовірність збігу всіх 7 цифр номера на двох картах нікчемна мала, так як кількість можливих варіацій числа з 7 цифр більше, ніж жителів на Землі.
Остання цифра (перевірочне число) розраховується математично на основі алгоритму Луна. Саме вона запобігає ненавмисним помилкам, які виникають при ручному введенні. Алгоритм Луна легко перевірити на власній банківській карті.

3. Карта під ультрафіолетом

Мало хто знає, що банківські картки захищають так само, як і звичайні гроші. Наприклад, один із способів захисту — нанесення знаків автентичності, які можна побачити під ультрафіолетовим випромінюванням. На картах Visa — букву «V», на MasterCard — літери «M» і «С», на American Express — зображення орла.

4. Кредитна чи дебетова?

Карта може бути кредитною або дебетовою. Головне їхнє розходження полягає в тому, чиї гроші знаходяться на карті — клієнта чи банку. Кредитні карти часто випускаються як додаток до дебетових. Головне, пам’ятайте, що банк не має права оформляти для вас кредитну карту без вашого відома.

Овердрафтові карти є компромісом між кредитними і дебетовими. Карта з овердрафтом дозволяє перевитрачати кошти, але зазвичай ліміт по ним нижче, ніж за кредитними.

5. Технічний овердрафт

Існує поняття «технічний овердрафт», коли з карти списується сума, що перевищує доступний витратний ліміт. Заборгованість може утворитися при оплаті у валюті в іншій країні (курсової різниці) або в тому випадку, якщо рахунок поповнили грошима з картки іншого банку, а відразу після поповнення їх зняли.

Боятися технічного овердрафту не потрібно: він погашається автоматично після надходження грошей на рахунок, а відсотки на нього не нараховуються.

6. Зворотний бік картки

Зі зворотного боку картки знаходиться ще один гарант безпеки ваших грошей — код CVV (VISA) або CVC (MasterCard). CV в обох випадках розшифровується як Card Verification. Цей код, присвоєний вашій карті, підтверджує, що вона справжня.
CVV дозволяє здійснювати платежі без фізичної надання карти і обов’язковий, наприклад, при покупках через інтернет. З його допомогою можна здійснити покупку віддалено (знаючи інші дані карти). Як і ПІН-код, його краще нікому не показувати і не називати, особливо якщо хтось наполегливо просить вас його озвучити.

Правила безпеки при користуванні картками

  • Якщо ви робите покупки через інтернет, здійснюйте операції лише на перевірених сайтах, стежте, щоб сайт використовував https-протокол для фінансових транзакцій. Це захистить дані від витоку.

  • Бережіть інформацію про карту. Це стосується не тільки PIN-коду, але і CVV. Пам’ятайте, що достатньо кількох секунд, щоб побачити інформацію на вашій карті. Тому не випускайте її з рук без потреби. Це стосується оплати покупок, особливо в кафе і ресторанах.
  • Якщо вам потрібно зняти гроші в банкоматі, дотримуйтесь елементарних правил безпеки. Підходячи до банкомату, подивіться на його стан: чи немає на ньому додаткових камер, чи не має в приймачі або на клавіатурі будь-яких накладок.
  • У разі втрати або крадіжки картки відразу зателефонуйте оператору і заблокуйте її, після чого вирушайте в банк для написання заяви. Якщо ви думаєте, що дані вашої картки стали відомі третім особам, повідомте про це банк.
  • Взагалі, не соромтеся спілкуватися з банком. Більшість фінансових організацій мають підтримку 24/7. Будь-яке питання, пов’язане з обслуговуванням вашої картки, можна з’ясувати, зателефонувавши чи написавши.

За матеріалами