in ,

8 багатих (навіть дуже багатих) людей, які впевнені, що вища освіта є непотрібною

Заснувати великий прибутковий бізнес можна і без диплому про вищу освіту. А буває і так, що диплом є, але зовсім не згодився. Іноді це взагалі не проблема. Ось висловлювання людей, які вважають, що вищу освіту сильно переоцінюють.

1. “Мене дратує, наскільки багато часу і засобів витрачається на отримання диплому”.

Підприємець Річард Бренсон кинув школу в 16 років. У нього були погані оцінки і йому було складно вчитися через дислексію. Але це не зашкодило бізнесмену заснувати величезну корпорацію і стати одним з найбагатших людей Великобританії.

У своїй книзі “Бізнес в стилі Virgin. Чому Вас не навчать у бізнес-школі” він пропонує скоротити час навчання у ВНЗ як мінімум на рік. Бренсон вважає, що це дозволить молодим людям швидше почати працювати і отримувати практичні навики. Сучасні університети він називає “складами студентів”. Бізнесмен пише: “Дозвольте ще раз нагадати, що я не експерт в цьому питанні, але як прагматик не бачу причин, через які звичні 100 тижнів навчання, які сьогодні розподілені на три-чотири роки, не можна перетворити на 80 тижнів, розподілених на два або три роки, залежно від бажання студента”.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

2. “Якби я хотів вбити конкурентів нечесними засобами, я надав би їм полчища фахівців”.

Освіта Генрі Форда обмежилась церковною школою і до кінця життя він писав з помилками. Але за цей час він створив компанію Ford Motor Company з автомобільними заводами в усьому світі і став автором 161 патенту. Бізнесмен не вважав вадою свої пропуски у знаннях і навіть подав до суду на одну газету Чикаго, яка назвала його “неосвіченим”. Цей випадок описується в книзі Наполеона Хілла “Думай і багатій”. На суді адвокат газети спробував зачепити Генрі Форда, поставивши запитання: “Скільки солдатів було послано Великобританією в Америку, щоб придушити повстання 1776 року”?. Бізнесмен не знав відповіді, але все ж таки не розгубився і сказав: “Я не знаю, скільки саме було послано солдатів, але впевнений, що додому повернулось значно менше”.

На думку Генрі Форда, головне завдання людини – навчитись користуватися своїм власним розумом, а не сліпо покладатися на підручники. Він говорив: “Найважча на світі річ – це думати своєю власною головою. Напевне саме через це так мало людей цим займаються”. А ось як він пише про людей з вищою освітою у своїй книзі “Моє життя, мої досягнення” : “Якби я хотів убити конкурентів нечесними засобами, я надав би їм полчища фахівців. Отримавши масу хороших порад, мої конкуренти так і не змогли б приступити до роботи”.

3. “Вища освіта – це мильна бульбашка”

Ні шкіл, ні університетів Тіль не кидав, що не заважає йому критично відгукуватись про вищу освіту. Він вважає, що великого успіху в житті можна досягти і без диплому університету. Щоб довести цю думку, він створив проект “Братерство Тіля”. Кожного року фонд відбирає декілька десятків студентів, які готові кинути навчання і почати свій стартап і дає їм по 100 тисяч доларів. Впродовж двох років фонд допомагає молодим бізнесменам – знайомить їх з інвесторами і допомагає розвивати проект.

На думку бізнесмена, краще вирішувати реальні завдання, ніж гнатись за престижною освітою. Тим паче, що молодим людям (особливо в Америці) ще довгий час після закінчення університету доводиться виплачувати великі кредити за освіту. Тіль порівнює сьогоднішній інститут вищої освіти з положенням церкви в Середньовіччі: “Люди набирають великі борги, купуючи свого роду індульгенції і платять за надію на порятунок, яку втілює собою диплом”.

4. “Диплом – дуже підступна річ”

Перший доларовий мільярдер в історії людства не вважав вищу освіту запорукою успіху. Сам він так і не отримав диплом. Після школи Рокфеллер поступив в коледж Клівленда, в якому вчили бухгалтерській справі, але потім вирішив, що йому вистачить і тримісячних курсів. Після них він влаштувався помічником бухгалтера, доріс до бухгалтера і у результаті вклав накопичені гроші у власний бізнес.

Рокфеллер підкреслює, що диплом – тільки старт для кар’єри, а не засіб для отримання великого прибутку. Адже ніхто не цінуватиме фахівця тільки за диплом. Щоб стати професіоналом, потрібно ставити собі цілі і наполегливо працювати, отримуючи практичний досвід. Рокфеллер говорить, що “диплом створює ілюзію, що у тебе взагалі немає проблем. Вселяючи тобі неправдиве почуття переваги над людьми без вищої освіти і позбавляючи почуття реальності. Починає здаватись, що все виходить, що завтра ти піднімешся вгору і зможеш розв’язати будь-яку проблему, але це тільки ілюзія”.

5. “Я не знав, чим я хочу займатись в своєму житті і не розумів, як університет допоможе це мені усвідомити”

Стіва Джобса виховували прийомні батьки. Однією з умов усиновлення була обіцянка віддати хлопчика в коледж для того, щоб він зміг отримати вищу освіту. Тому після школи всесвітньо відомий підприємець спробував отримати освіту в приватному гуманітарному університеті Reed College, але через шість місяців навчання кинув його. У своїй промові перед випускниками Стендфорського університету він пояснив це двома причинами. По-перше, оплата за університет була дуже великою, і майже усі заощадження його батьків йшли на оплату навчання. По-друге, через декілька місяців він зрозумів, що в навчанні немає ніякого сенсу.

Стів Джобс не знав, чим хотів займатись і університет не допомагав йому це зрозуміти. Правда, деякі предмети, наприклад, каліграфія, все ж викликали у нього інтерес і ще рік після відрахування він з дозволу деканату ходив на творчі заняття. “Тоді мені від цього було ніяково, але зараз, озираючись назад, я розумію, що це було одне із найкращих рішень в моєму житті”, – говорив Стів Джобс на своєму виступі перед студентами Стенфорда.

6. “Мій університет – це моя професія”

Підприємець народився в дуже бідній сім’ї, яка проживала в іспанському селі з населенням 60 осіб. Крім нього в сім’ї були ще три дитини і батькам було важко забезпечити їх усім необхідним. Одного разу в продуктовому магазині 13-річний Амансіо Ортега почув, як продавець відмовляє давати продукти у борг його матері. Гордого хлопчика так зачепив цей випадок, що він вирішив чого б це йому не коштувало досягнути успіху і стати багатою людиною. У 13 років майбутній мільярдер почав працювати хлопчиком на побігеньках в магазині-ательє, а вже через чотири роки заснував свою першу компанію. У Амансіо Ортега не було часу на здобуття освіти, але він став одним з найвпливовіших людей у світі і деякий час навіть займав перший рядок в рейтингу найбагатших людей планети.

7. “Кращу освіту, яку ви можете отримати, – це інвестиції в себе. Але мова йде не про коледж або університет”

У 2010 році Уоррен Баффет віддав 37 мільярдів доларів п’яти благодійним фондам, що зробило його видатним благодійником в історії людства. Це не завадило йому в 2017 році посісти другий рядок в рейтингу найбагатших людей світу за версією Forbes. Так само як і Пітер Тіль, Уоррен Баффет не кидав університетів, але вважає, що вища освіта потрібна не всім. На зустрічі з американськими студентами у відповідь на запитання про пухир освітніх кредитів (у Америці велика частка кредитів припадає на освіту) інвестор сказав, що він навіть не знає, де знаходяться його дипломи – вони йому жодного разу не згодились. Єдиною вагомою інвестицією він називає курси ораторського мистецтва, які він пройшов у Дейла Карнегі за 100 доларів. Більше того, жоден з трьох дітей Уоррена Баффета не здобув вищої освіти. Інвестор говорить: “Ви повинні увесь час ставити собі питання: чи “Має це для мене якусь цінність”?. Особисто я вчився в університеті, щоб виправдати очікування моїх батьків”.

8. Хороша освіта – це перевага в бізнесі, але не гарантія успіху

У дев’ять місяців Ларрі Еллісон перехворів пневмонією і тоді його біологічна мати захотіла віддати дитину на виховання родичам, вирішивши, що сама не зможе добре піклуватися про нього. З цієї миті Ларрі Еллісон почав жити у прийомній сім’ї, закінчив школу і навіть поступив у Іллінойський університет в Урбані-Шампейні. Але після двох років навчання йому довелось піти з університету через смерті названої матері. Другий раз отримати вищу освіту Ларрі Еллісон спробував в університеті Чикаго, але провчився там всього семестр і вирішив переїхати в Каліфорнію для того, щоб побудувати кар’єру.

Перш ніж створити свою компанію, він встиг попрацювати навіть на ЦРУ (і навіть там нікого не збентежила відсутність диплому). А потім Ларрі Еллісон побудував Oracle – другу після Microsoft за величиною доходів корпорацію, яка займається виробництвом програмного забезпечення. Сьогодні в ній працює близько 120 тисяч співробітників в 145 країнах світу.

Переклад Тутка за матеріалами

Сподобалось?

25 крихітних міст, які занадто гарні, щоб бути реальністю

Синдром покинутого гнізда: що робити, коли дитина виросла і переїхала. А ви залишились одні…