in ,

Чому і навіщо варто вчитися після 45, 55, 65 років

Зміна сфери діяльності в 50 років багатьом здається фантастикою. Насправді це не так. Ймовірно, у вас ніколи не буде стільки можливостей для ефективного вивчення нового, як в цей період.

Вік і компетенції

З’ясувалося, що рівень компетенції людей нерівномірно розподіляється за віком. Здавалося б, чим людина старше і чим довше вона займається своєю професією, тим вище повинна бути компетенція, кращі результати і більший успіх?

Однак таке спостерігається далеко не у всіх професіях. Можливо, тільки в деяких галузях мистецтва: живописі, музиці, скульптурі, літературі, частково в режисурі, ремеслах, єдиноборствах, та й то за умови безперервної практики і щільної залученості в реальну індустрію.

У всіх інших професіях спостерігається зовсім інший розподіл компетенцій з віком, коли пік припадає на період між 30 і 40 роками. В цей час люди активно занурені в реальні проєкти і меншою мірою займаються управлінням.

Після 40 років багато переходять безпосередньо від професійної до управлінської діяльності, що неминуче знижує компетенцію.

Деякі віком в 30-35 років створюють свій бізнес, переходять на фріланс, в результаті чого доводиться прокачувати маркетинг, продаж, облік, організацію бізнесу. На професійне зростання залишається менше часу.

Індивідуально цей віковий діапазон розподілу компетенцій сильно залежить від галузі. Є галузі, наприклад розробка ПО, де швидкість змін настільки висока, що пік компетенцій припадає на діапазон від 25 до 35 і не сильно зростає, тому що відбувається активна зміна технологій, інструментів і фреймворків. Є галузі, де швидкість змін нижче, тому пік компетенцій зміщується ближче до 40-45, іноді до 50, що вже рідкість.

Але так чи інакше, є істотна кількість людей старше 45, 50, 55 років, які мають серйозну проблему: вони змінили багато професій, але всі ці професії тією чи іншою мірою застаріли. У результаті такі люди перебувають у свого роду ілюзії.

Вони продовжують думати, що ще професіонали в цих галузях. Порівняно з початківцями дилетантами — так, але для вимог сучасного ринку вже ні!

Це значить знову в школу! 45, 50, 55, 65 — це той діапазон, коли можна і потрібно отримувати нову професію, відкривати нові горизонти і можливості. Навіщо і чому це потрібно?

Навіщо вчитися?

Спочатку погані новини

Якщо ви професійно неліквідні, то вас чекає неприємна перспектива. Ви можете продовжувати обслуговувати все більш прості процеси, і, швидше за все, протягом 10-15 років ви потрапите під скорочення. Вам важко і майже неможливо витримувати конкуренцію з наступним поколінням в діапазоні 35-45 років. Тим більше, що роботи наступають. Тому ми не будемо далі обговорювати, навіщо це потрібно: і так зрозуміло. Нумо поговорім про переваги отримання нової професії.

Хороші новини: їх є у нас багато!

1. Як не дивно, люди з віком не дурнішають, а розумнішають. Це доведений факт. Ви можете вчитися в 10-20 разів швидше, особливо комплексним предметам і навичкам. Так, підлітки обженуть вас в комп’ютерних стрілялках, але вони навіть близько не зрозуміють складні концепції, які ви інтуїтивно зрозумієте миттєво. Чому? Тому що ваша ерудиція, контекстні простори, здатність оперувати категоріями і пов’язувати поняття в кілька разів вище, саме в цьому віці. І далі вони будуть зростати, якщо ви заздалегідь подбаєте про це.

2. Ви швидше читаєте і, найголовніше, швидше розумієте. Якщо молодій людині потрібно кілька років, щоб увійти в професію, вам буде потрібно всього кілька місяців, якщо ви будете робити це з однаковою інтенсивністю. Багато, хто старше 45, бояться вчитися, тому що звикли думати, що це дуже довго.

Це діти вчаться довго, а дорослі вчаться у 100 і 200 разів швидше. Тепер можете не боятися.

3. Ви швидше бачите нові можливості, коли з’єднуєтеся з новими знаннями. Чому? Тому що можливості — це зворотна сторона проблем, а вже їх ви бачите і вмієте розпізнавати більше і краще саме тому, що ви більш досвідчені і спокушені в житті. Проблема початківців стартаперів в тому, що вони швидко отримують експертизу в технологіях, але у них немає знання життя і розуміння проблем. Тому вам нове знання буде давати в 10-20 разів більше можливостей, ніж молодим людям.

4. Ви оновлюєте ваш мозок, і він починає працювати в 3-5 разів ефективніше. Тому що мозок, як і будь-який орган, працює тим краще, чим частіше ним користуватися. А навчання і розв’язання нових проблем — кращий спосіб оновлення.

5. Інтенсивне навчання кардинально знижує ймовірність вікової деменції, про яку до 40 думати рано, а після 55 ще не пізно.

6. Нове навчання — це нові контакти, нові горизонти, нові змісти, нові країни. Діти і побутові проблеми в минулому.

Настала друга молодість — час відкривати світ, отримувати нові відчуття, новий досвід. Все тільки починається.

Відчуйте себе знову молодим, знову учнем, покиньте сковуючу вас роль досвідченої людини. Досвід потрібен, щоб допомагати вам, а не обмежувати можливості зростання.

Чому вчитися?

Загальний підхід спирається на два простих критерії.

1. Що подобається, до чого є пристрасть?

Часто люди роблять помилку № 1: ви відчуваєте захоплення від багатьох речей, які знаєте і з якими якось стикалися. Але є маса всього. Набагато більше того, чого ви не знаєте і що, можливо, привернуло б вашу увагу набагато сильніше. Щоб не робити цю помилку, потрібно більше читати різної галузевої преси, ходити на заходи з різних областей, далеких від вашої повсякденності.

Помилка № 2: вибір професії. Професія — це лише інструмент досягнення і реалізації ваших бажань, уявлення про успіх. Тому спочатку варто зрозуміти, як виглядає картинка того успіху, того досвіду, який ви хочете отримати. Як виглядає та роль, яку ви хочете зіграти. Як тільки ви це зрозуміли, все стає набагато простіше і з вибором професії.

2. Що перспективно і інтенсивно розвиватиметься протягом 5-8 років?

Розрахунок простий: 5-7 місяців піде на навчання, близько 7-9 місяців — на вхід в нову галузь і вихід на вістрі (пам’ятайте, що ви робите це швидше молодих) і приблизно 5 років необмеженого професійного, соціального та фінансового зростання. Потім, швидше за все, або перехід на більш високий рівень — управління і бізнес, — або знову зміна напрямку.

За матеріалами

Сподобалось?

Говоріть ці 12 фраз своєму чоловікові, і він буде любити вас ще сильніше

10 психологічних трюків, які допоможуть сподобатися людям