10 міфів про жіноче здоров’я, які досі можна почути від гінекологів

Іноді багатьом з нас не вистачає фахівця, якому ми могли б повністю довіритися, особливо якщо мова йде про таку серйозну та делікатну тему, як жіноче здоров’я. У сфері гінекології живе чимало стереотипів, і часом буває важко розібратися, як саме піклуватися про свій організм.

Тутка переконаний, що бути уважними до свого здоров’я варто всім: і дівчаткам, яким тільки належить «перетворитися» на жінок, і жінкам, що переживають період менопаузи. Сьогодні ми вирішили просто і доступно розповісти про популярні міфи, що стосуються критичних днів, гінекологічних захворювань і репродуктивної системи в цілому.

Міф №1: Під час менструації можна займатися спортом. Інтим також під забороною

Менструація не привід відмовлятися від фізичної активності. Нічого небезпечного в цьому немає: фізичне навантаження допомагає зняти біль і полегшити симптоми. Інтимна близькість також не під забороною. Варто відзначити, що окситоцин, гормон задоволення, посилює скорочення м’язів матки, завдяки чому тривалість критичних днів може скоротитися. Але, звичайно ж, не варто забувати про безпеку власного здоров’я.

Міф №2: Для гігієни під час менструації найкраще використовувати прокладки

Найбезпечніший засіб гігієни під час критичних днів — менструальна чаша. На 2-му місці — прокладки без парфумерних ароматів, а на останньому — тампони.

Міф №3: Потрібно відмовитися від лазні на час критичних днів

Відвідування лазні під час критичних днів абсолютно безпечне. Важливо тільки пам’ятати про те, що після цього кров’янисті виділення можуть стати більш інтенсивними, а тривалість циклу може скоротитися.

Міф №4: Менопауза зазвичай настає після 50 років

Нормальний вік для настання менопаузи – 42-58 років. Виходить, що для одних жінок 35 років — середина репродуктивного періоду, в той час, як для інших — його закінчення.

Так, наприклад, Анджеліна Джолі в одному з інтерв’ю зізналася, що у неї період менопаузи настав в 39 років — цей вік вважається раннім. А ось у актриси Сюзан Сарандон — в 54 роки, що вважається пізнім терміном.

Міф №5: Якщо перед басейном скористатися тампоном, можна захиститися від інфекції

Фізіологічно жіноча промежина влаштована так, що доступ для великої кількості рідини в цій області закритий. При використанні тампона в басейні по його шнурку до піхви може потрапити вода. Так шансів отримати інфекцію в кілька разів більше, ніж якби жінка не використовувала тампон. До того ж при цьому може травмуватися слизова піхви.

Міф №6: Жіночий репродуктивний вік обмежений

В Україні репродуктивний вік жінки – 15-49 років. При цьому термін «геріатрична вагітність» (так називають вагітність, що виникла після 35 років) досі використовується лікарями. Однак сучасна гінекологія дозволяє збільшити фертильність жінки, нехай і не природним шляхом.

Сьогодні можна безпечно заморозити свої яйцеклітини в кріобанку. Це дасть змогу не залежати від внутрішнього таймеру і спокійно планувати своє подальше життя.

Варто зазначити, що здатність і бажання жінки завагітніти, а також виносити дитину індивідуальні. Наприклад, актриса Інгеборга Дапкунайте самостійно народила дитину в 54 роки, а 37-річна Кім Кардаш’ян скористалася послугами сурогатної матері через заборону лікарів повторно вагітніти.

Міф №7: Можна синхронізувати свої критичні дні з «днями» найкращої подруги

У головах багатьох людей міцно укорінився міф про те, що, якщо проводити багато часу з подругою, мамою або сестрою, менструальні цикли почнуть збігатися. Справжня причина такого явища криється в елементарній статистиці та не має ніякого відношення до гормонів. Згодом критичні дні у жінки з 3-тижневим циклом синхронізуються з критичними днями жінки з 5-тижневим циклом, а потім знову розходяться.

Міф №8: Носіння бюстгальтера призводить до раку грудей

Ми помилково вважаємо, що бюстгальтер тисне на лімфовузли і тому може стати причиною онкології. Але, за повідомленням Американського товариства по боротьбі з раком, не існує жодних свідчень на користь цього. Це підтвердило нещодавнє дослідження, в якому взяли участь 1 500 жінок.

Міф №9: Обігрів сидіння в машині небезпечний тільки для здоров’я чоловіків

Перебувати на сидінні машини в момент нагрівання небезпечно для людей обох статей. Це загрожує різними захворюваннями: запаленнями і небажаними утвореннями в матці та яєчниках у жінок і негативним впливом на передміхурову залозу чоловіків. Винна у цьому певна частота, яку використовують для електрообігріву сидінь. Вона здатна викликати шкідливе перегрівання.

Міф №10: Стать майбутньої дитини можна планувати

Сьогодні залежність статі дитини від будь-яких умов не підтверджена наукою. Але можливо визначити стать ембріону — правда, робиться це тільки при ЕКО. Відповідна передімплантаційна підготовка проводиться в тому випадку, якщо в сім’ї є пов’язані зі статтю генетичні захворювання.

А які факти про жіноче здоров’я відомі вам?

За матеріалами