8 речей, про які варто знати кожній жінці, яка готується до народження дитини

Вагітність – це початок нового життя. Проте без сумніву, кожній майбутній мамі варто багато про що розпитати лікаря, щоб народити здорову дитину. Для молодої матусі та її майбутньої дитини існує багато ризиків – від позиції для сну до харчування та заняття спортом. Ловіть інформацію про те, про що матусям варто розпитати лікарів.

Ми в Тутка зібрали цікаві факти, які усім вагітним жінкам варто обговорити зі своїми лікарями ще до народження дитини.

1. Догляд за дитиною ще з утроби

Щойно лікар підтвердив, що ви станете мамою, вам варто негайно підшукати відповідного фахівця, який подбає про вас впродовж усього періоду виношування дитини. Гінеколог допоможе виносити здорову дитину без ускладнень, він слідкуватиме за вашими щомісячними відвідинами консультації та пильнуватиме, щоб все було під контролем.

Лікар перевірятиме, чи здорові ви і ваша ще ненароджена дитина, а також допоможе розпізнати відхилення у розвитку, які можуть статися на ранніх термінах вагітності та призначити відповідне лікування.

Гінеколог зможе розповісти про те, як зміниться ваше тіло протягом першого періоду вагітності та як розвивається плід. Деякі спеціалісти призначатимуть вітаміни, такі як фолієва кислота, яка запобігає розвитку дефектів нервової трубки плоду і забезпечує здорові пологи.

2. Дізнайтеся про історію вашої сім’ї та можливі спадкові захворювання

Окрім цікавості, яким буде ваш малюк – блакитнооким, як мама, чи з каштановим волоссям, як тато, дитина може успадкувати набагато більше, ніж такі зовнішні ознаки, і такі закономірності можна простежити до 7-го покоління. Обом батькам важливо вивчити сімейну історію ще до планів створення сім’ї, щоб дати дитині здоровий початок життя. Кожен з батьків повинен знати, чи є в історії його родини хвороби розвитку, вроджені вади або генетичні захворювання, які дитина ймовірно успадкує.

Маючи такі знання, батьки зможуть вирішувати ці проблеми на ранній стадії. Виходячи з цієї історії, гінекологи вимагатимуть у батьків здати генетичні аналізи, щоб допомогти визначити можливі проблеми зі здоров’ям, які може мати дитина.

3. Їжа, яку потрібно їсти і яку варто уникати перед пологами

Фраза “їсти за двох” справджується тільки тоді, коли мова йде про вагітність, але варто правильно її зрозуміти: жінка не має споживати в два рази більше їжі, а вдвічі більше вітамінів і мінералів. Харчування з високим вмістом заліза, кальцію, фолієвої кислоти та білка є життєво важливим, як і додаткові калорії – все для того, щоб і мати, і дитина отримували всю здорову поживну їжу, необхідну під час вагітності.

Важливо пам’ятати, що вагітна жінка потребує більше вітамінів і мінералів, а іноді добавки ніяк не можуть конкурувати зі здоровою дієтою. Нездорове харчування може підвищити ризик гестаційного діабету і може призвести до ускладнень здоров’я під час пологів.

Корисні продукти харчування:

 • Молочні продукти з високим вмістом білка і кальцію, які необхідні для росту плоду. Крім того, важливо вживати йогурт з його пробіотичними властивостями.
 • Бобові культури багаті фолієвою кислотою і клітковиною, вони можуть знизити ризик вроджених дефектів і захворювань.
 • Картопля і морква є чудовим джерелом бета-каротину, який тіло матері потім перетворює на вітамін А. Останній сприяє нормальному розвитку клітин.
 • Продукти, багаті на омега-3, такі як лосось, ідеально підходять для розвитку мозку в  плоду, що зростає.
 • Листя зелені містить найважливіші поживні речовини для дитини, що розвивається, оскільки вони багаті залізом і клітковиною.
 • Пісне м’ясо є високим джерелом заліза, білка і вітаміну В, які важливі під час вагітності.
 • Олія риб’ячої печінки може забезпечити всі омега-3 жирні кислоти, вітамін А і вітамін D, які є надзвичайно важливими під час вагітності. Її можна вживати як альтернативу, особливо, якщо мама не їсть рибу.
 • Ягоди багаті вітаміном С, клітковиною і антиоксидантами, які допомагають при закрепах, що виникають під час вагітності.
 • Цільні зерна багаті клітковиною, рослинними сполуками, вітаміном В і магнієм, яких вагітні жінки потребують у великих кількостях.

Продукти, яких необхідно уникати:

 • Уникайте недоварених або сирих яєць, які можуть призвести до виникнення сальмонельозу.
 • Не вживайте паштетів, оскільки вони містять лістерію, яку небезпечно споживати під час вагітності.
 • Остерігайтеся сирого або недостатньо приготовленого м’яса, оскільки існує високий ризик отримання токсоплазмозу.
 • Будьте обережними з холодними в’яленими м’ясними продуктами, такими як салямі, пепероні, чорізо і прошутто – вони містять паразитів, а останні ведуть до токсоплазмозу.
 • Утримайтесь від печінки, оскільки у ній надзвичайно високий вміст вітаміну А і він може завдати шкоди плоду.

ПРИМІТКА: важливо спочатку проконсультуватися зі своїм лікарем про дієтичні потреби та обмеження під час вагітності, і він зможе спланувати дієту для вас так, щоб ви отримали всі необхідні поживні речовини та уникнули продуктів, які можуть зашкодити вашій дитині.

4. Дізнайтеся, які вправи безпечно робити під час вагітності

Фізичні вправи кожен день можуть забезпечити нормальне функціонування організму вагітної жінки, який постійно змінюється. Оскільки пологи потребують багато фізичних сил і енергії, вони є обов’язковими під час вагітності. Залишатися активними впродовж всього цього часу може зменшити ризик ускладнень під час вагітності, а також пологів. Навіть якщо мама не була фізично активною до вагітності, вона може розпочати її під час цього важливого періоду життя. Фізична активність може допомогти зменшити незручності, які супроводжують вагітність, вона допомагає нарощувати силу м’язів для зменшення болю під час пологів.

Вправи для виконання:

 • Виберіть дихальну діяльність, яка допоможе вашому серцю битися швидше, як ходьба, плавання і танці.
 • Робіть регулярні перерви, коли відчуваєте задишку.
 • Пийте багато води до і після тренування.
 • Якщо ви вирішили підняти вагу, користуйтеся надзвичайно легкими гантелями – наприклад, до 3 кг.
 • Переконайтеся, що видихаєте, коли піднімаєте вагу і вдихаєте, коли відпочиваєте.

Заборонені вправи:

 • Уникайте важких вантажів, які можуть впливати на таз або нижню частину спини.
 • Не затримуйте дихання під час тренування, намагайтеся дихати нормально.
 • Не виконуйте вправ, які вимагають від вас лежання на спині.
 • Стережіться тренувань, які можуть призвести до падіння.
 • Не практикуйте будь-які види спорту, які можуть призвести до травм.

ПРИМІТКА: важливо для вагітних жінок проконсультуватися зі своїм лікарем про види вправ, які вони повинні робити під час вагітності, і яких видів вправ вони повинні уникати, оскільки останні можуть поставити під загрозу здоров’я матері та дитини.

5. Дізнайтеся про найбільш зручні позиції для сну

Втома і виснаження дуже поширені під час вагітності, особливо протягом перших 12 тижнів, і є певні позиції для сну, які можуть бути небезпечними під час розвитку вагітності. За даними Національної служби охорони здоров’я, найбезпечнішим місцем для сну є сон на лівому боці. Сон ж на правому боці може призвести до стискання простору всередині вен, що є не таким безпечним для майбутньої матері.

Згідно з дослідженнями, сон на спині після 28-го тижня вагітності може збільшити ризик народження мертвої дитини. Це пояснюється тим, що таке положення під час сну обмежує потік крові та кисень, що доходить до дитини. Якщо ви спите на спині, змініть своє положення і спіть на зручному боці. Можна також спробувати подушки для вагітності: розмістивши їх між ногами, вам буде важко повертатися і спати на спині.

6. Дізнайтеся про переваги йоги та догляду за собою

Не можна заперечувати, що вагітність може бути емоційно і фізично напруженою. Турбота про нове життя всередині вашого тіла означає, що все, що ви переживаєте, дитина теж відчуває. Отже, важливо дбати про себе так, як ви можете, і уникати неприємних ситуацій або тих випадків, які змушують вас відчувати стрес.

Згідно з даними Національного інституту охорони здоров’я, йога приносить величезну користь для здоров’я як тіла, так і для розуму, особливо, коли йдеться про вагітність, наприклад:

 • Вона допомагає вам керувати стресом, який супроводжується під час вагітності.
 • Вона допомагає запобігти багатьом захворюванням, які можуть виникнути під час вагітності. Наприклад, набрякам, діабету або гестаційній гіпертензії.
 • Вона покращує стабільність настрою.
 • Вона допомагає зменшити біль.
 • Вона запобігає надмірному погладшанню.
 • Вона знижує кількість тривоги, через яку проходить ваше тіло під час пологів.

7. Дізнайтеся про антенатальний період

Передродовий (чи антенатальний) період – це перехід до батьківства, і це відбувається в той час, коли жінка ще вагітна. Для нього немає фіксованого місяця, оскільки кожна людина переживає емоційні зміни через вагітність в різний час. Але, як правило, це відбувається після 3-го або 4-го місяця. Протягом цього періоду обоє батьків переживають значні психологічні та соціальні зміни, намагаючись зрозуміти, як адаптуватися до нової ролі батьків, а стрес збільшується в міру наближення терміну пологів.

Батьки, які чекають близнюків або трійні, переживають більше стресів, ніж батьки, які чекають лише на одну дитину. А все тому, що вони мають подвійну або потрійну відповідальність. Крім того, їм потрібно більше часу для відновлення після народження, і вони потребують більшої допомоги від чоловіка і сім’ї. Іноді це може спричинити велике напруження для обох батьків перед пологами, тому що вони намагаються навчитися, як впоратися з новою життєвою ситуацією.

Більшості пар важко спілкуватися одне з одним протягом цього часу, не розуміючи цього, але, на думку експертів, це цілком нормально. Після народження дитини стрес поступово зникає, і більшість пар повертаються до нормальної ролі як нові батьки.

Якщо ви відчуваєте ці зміни у ваших стосунках, важливо зрозуміти, що те, що ви і ваш партнер переживаєте зараз, є абсолютно нормальним, і що цей стрес викликаний тим, що ви не можете зрозуміти, як це – бути батьками. Але як тільки ваша дитина народиться, ви побачите, що все мине природно, і стрес зникне

8. Дізнайтеся про пологи та потуги

Пологи – це дуже емоційний досвід, який вимагає сильних психологічних і фізичних зусиль з боку жінки. Це найтяжчий біль, який може пройти жінка, але оскільки це надзвичайний досвід в житті кожної жінки, біль поступово забувається. За даними дослідження, 90% жінок вважають цей біль задовільним через 3 місяці після пологів, і це розглядається як позитивний результат.

Однак важливо проконсультуватися з лікарем-гінекологом, щоб зрозуміти ознаки і симптоми переходу до пологів. Найбільш очевидною ознакою настання пологів є часті скорочення матки, які збільшують біль і стають частими з кожною хвилиною. Гінекологи рекомендують жінкам намагатися ходити, коли у них починаються перейми, щоб зробити їх більш комфортними.

Біль під час пологів складається з 2 компонентів:

 • Вісцеральний біль, який виникає на ранніх стадіях пологів, коли тиск передається на шийку матки і змушує її розтягуватися.
 • Соматичний біль виникає пізніше, під час пологів, коли біль виникає при розтягуванні нижніх родових шляхів і промежини і переходить на пудендальний нерв.

Вкрай важливо для матерів бути в постійному контакті зі своїм лікарем як до, так і після того, як вони народжують дитину, і поговорити з ним про будь-які проблеми або труднощі, які можуть виникнути. Завжди консультуйтеся з акушером щодо дієти, фізичних вправ і будь-якої діяльності, на перший погляд безпечної, яка може зашкодити дитині.

Ви вже були вагітними? Яку пораду ви б дали майбутнім матерям?

За матеріалами