Красуня – поняття поведінки!

Не таємниця, що жінки завжди або майже завжди переживають за свій зовнішній вигляд. Ця особливість здебільшого у них вроджена, можна навіть сказати несвідома.

Це і зрозуміло – адже в основі лежить біологічне «завдання» привабити найкращого самця і народити від нього потомство. Гранично ясне і зрозуміле завдання від матері-природи з одного боку. З іншого, м’яко кажучи, непросте і яке відбирає багато часу і сил на те, щоб відкрити, посилити і ввімкнути на повну потужність головний ресурс, необхідний для цього завдання – красу.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Компанія Dove проводила глобальне опитування жінок у всьому світу з приводу того, що вони думають про красу і про їх задоволеність собою в цьому запитанні. Виявилося, що тільки 2% жінок впевнено називають себе красивими. Решта використовують менш категоричні слова – приваблива, симпатична, жіночна. А близько 40% респонденток зізналися, що відчувають себе ніяково, називаючи себе красивою.

Більше половини жінок, що пройшли опитування, погодилися з тим, що ЗМІ та реклама вселяють всім «нереальні» стандарти краси. Що ж тоді являє собою справжня краса, якщо образи, які ми бачимо з телевізійних екранів і рекламних плакатів мають настільки мале відношення до дійсності?

Дві третини учасниць того ж дослідження вважають, що справжня краса набагато ширша і глибша, ніж просто фізична привабливість. В основі справжньої краси знаходиться щастя і любов. Це дійсно так. Жінку, очі якої світяться від щастя, жоден чоловік в світі не зможе назвати непривабливою.

У психологічному плані краса найближча до поведінкового аспекту. Адже поведінка – це зовнішній прояв нашого настрою, емоцій, почуттів, стану душі. Зовнішність – це лише оболонка, під якою ховається цілий всесвіт з переживань, думок, цінностей, переконань. Сприймаючи красу лише як фізичну привабливість, як чоловіки, так і жінки заганяють себе у вузькі, тісні рамки. До речі, ці рамки тісні не тільки в переносному, а й прямому сенсі (наприклад, відомий стандарт 90х60х90).

Як то кажуть, «зустрічають по одязі», так і зовнішність може виявитися досить оманливою. Після того, як пізнаєш людину ближче, уявлення про неї починає ставати значно ширшим, ніж вона залишалася для нас просто «світлиною».

Якщо інтерес до іншої людини існує лише на фізичному плані, то процес знайомства з нею нагадує імпульсивну купівлю. Можливо, саме до такого імпульсивного придбання і підштовхують чоловічу половину ЗМІ та реклама, звужуючи рамки сприйняття такого поняття як краса.

Тому красуня – часто поняття швидше поведінкове, ніж анатомічне. Зовнішність, безумовно, має велике значення в красі, але її вплив на сприйняття обмежений рівнем контексту. Цей найнижчий рівень в ієрархії нейрологічних рівнів, що відповідає на запитання «де?», «коли?» і «з ким?». Як відомо, наступний за ним йде рівень поведінки, який перевершує попередній за значущістю. Те, як людина поводиться, що говорить і робить для психіки має більше значення, ніж те, як вона виглядає.

Наприклад, таку рису як чарівність, що позначає притягувальну силу, не зможе відтворити жоден косметолог, стиліст, перукар або навіть пластичний хірург. Річ в тому, що всі вони працюють на рівні контексту. А саме слово «чарівність» за своєю суттю поведінкове, адже походить від церковно-слов’янського слова «баяти», тобто «розповідати, заговорювати, лікувати». А якщо додати до нього особистісні якості, стан, переконання, які абсолютно не видно неозброєним оком, то стане зовсім недивним той факт, що дві третини жінок з опитування вище визнали красу чимось більшим, ніж фізична привабливість.

Якщо знову повернутися до дослідження, проведеного компанією Dove, (в якому взяли участь жінки з більш ніж 40 країн), то понад 80% з опитаних визнали, що абсолютно у кожної жінки є щось, що робить її красивою, привабливою і неповторною. Це цілком узгоджується з результатами дослідження, яке проводили голландські вчені. Вони прийшли до висновку, що чоловіків сексуально приваблюють будь-які жінки дітородного віку незалежно від їх зовнішності.

На закінчення хочеться сказати, що єдиних стандартів краси ніколи не було, немає і не буде, як би не намагалися їх нав’язати ЗМІ та реклама. Природа сама не дасть їм права на існування, щоб не наразити світ «атаці клонів».

Завершити статтю хочу однією з моїх улюблених притч на тему краси:

Одного разу два моряки вирушили в навколосвітню подорож, щоб знайти свою долю.
Припливли вони на острів, де у вождя одного з племен було дві дочки.
– Старша – красуня, а молодша – не дуже.
Один з моряків сказав своєму другові:
– Все, я знайшов своє щастя, залишаюся тут і одружуся з дочкою вождя.
– Так, ти маєш рацію, старша дочка вождя – красуня, розумниця. Ти зробив правильний вибір – одружуйся.
– Ти мене не зрозумів, друже! Я одружуся на молодшій дочці вождя.
– Ти, що з глузду з’їхав? Вона ж така… не дуже.
– Це моє рішення, і я це зроблю.
Друг поплив далі у пошуках свого щастя, а наречений пішов свататися.
Треба сказати, що в племені було прийнято давати за наречену викуп коровами.
Гарна наречена коштувала десять корів.
Пригнав він десять корів і підійшов до вождя.
– Вождю, я хочу взяти заміж твою доньку і даю за неї десять корів!
– Це хороший вибір. Моя старша дочка – красуня, розумниця і вона вартує десяти корів. Я згіден.
– Ні, чоловіче, ти не зрозумів. Я хочу одружитися з твоєю молодшою дочкою.
– Ти що, жартуєш? Чи не бачиш, вона ж така… не дуже.
– Я хочу одружитися саме з нею.
– Добре, але як чесна людина, я не можу взяти десять корів, вона того не варта.
Я візьму за неї три корови, не більше.
– Ні, я хочу заплатити саме десять корів.
Вони одружилися.
Минуло кілька років і мандрівний друг, вже на своєму кораблі, вирішив відвідати товариша і дізнатися, як у нього життя.
Приплив, йде по березі, а назустріч жінка неземної краси.
Він її запитав, як знайти його друга. Вона показала. Приходить і бачить: сидить його друг, навколо дітлахи бігають.
– Як живеш?
– Я щасливий.
Тут входить та найкрасивіша жінка.
– Ось, познайомся. Це моя дружина.
– Як? Ти що, одружився ще раз?
– Ні, це все та ж жінка.
– Але як це сталося, що вона так змінилася?
– А ти запитай у неї сам.
Підійшов один до жінки і запитує:
– Вибач за нетактовність, але я пам’ятаю, яка ти була… не дуже. Що сталося, що ти стала такою прекрасною?
Просто одного разу я зрозуміла, що вартую десяти корів.

Переклад Тутка за матеріалами