in , , ,

9 речей, які не варто робити на порожній шлунок

«Людина є те, що вона їсть» — ця формула відома всім. Але те, що ми робимо до трапези, теж дуже впливає на наш стан.

Тутка розповість про 9 речей, які не можна робити натщесерце, тобто через не менш, як 2 годин після останнього прийому їжі. А в кінці статті ми приготували бонус: ви дізнаєтеся, чим найкраще займатися саме на порожній шлунок.

Приймати протизапальні препарати

Аспірин, парацетамол та інші нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) не можна приймати натщесерце. Це не тільки знижує їх ефективність, але і може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям — наприклад, шлункову кровотечу. Про інші ліки, які не варто приймати на порожній шлунок, читайте тут.

 • Порада: Молоко знижує негативну дію НПЗП, але, якщо його немає під рукою — запийте препарат великою кількістю води.

Пити каву

Кава навіть без кофеїну стимулює вироблення кислоти, дія якої на порожній шлунок може стати причиною печії та інших неприємностей з боку травного тракту. Якщо вранці після кави ще й не снідати, може розвинутися дефіцит серотоніну і не дуже гарний настрій вам забезпечено на цілий день.

 • Порада: Якщо ви не в силах відмовитися від звички пити каву натщесерце, пийте її з вершками або молоком — молочний жир знизить негативну дію напою. Вибирайте натуральну, а не сублімовану каву.

Вживати алкоголь

Абсорбція алкоголю натщесерце збільшується в 2 рази, що можна порівняти з введенням спиртного внутрішньовенно. Виведення продуктів розпаду алкоголю відбувається повільніше, що провокує важке похмілля. Стрімка дія спиртного на організм не проходить без негативних наслідків для печінки, серця, нирок.

 • Порада: Якщо так склалася ситуація, що все-таки потрібно випити на порожній шлунок, віддайте перевагу охолодженим негазованим напоям, так як вони всмоктуються повільніше. А ще краще — з’їжте хоча б невеликий бутерброд, в ідеалі з вершковим маслом.

Жувати жувальну гумку

Соляна кислота, яка виробляється під час жування, руйнує слизову порожнього шлунка, і, якщо захоплюватися цим заняттям, можна заробити гастрит. Також науково доведено, що після жувальної гумки люди більше віддають перевагу не дуже здоровій їжі (картоплі фрі, наприклад) ніж овочам і фруктам.

 • Порада: Менше шкоди буде від тих жувальних гумок, у складі яких є натуральні підсолоджувачі (ксиліт, сорбіт), а не цукор, цикламат або аспартам. Уникайте жувати гумку більше 10 хвилин навіть на повний шлунок.

Лягати спати

Почуття голоду і низький рівень глюкози заважають нам заснути, а також провокують поверхневий сон та раннє пробудження. Цікаво, що недолік сну збільшує рівень гормону голоду. Саме тому, відмовившись від вечері, на наступний день ми з’їдаємо більше.

 • Порада: Наїдатися перед сном теж не варто. Оптимальне рішення — молочні продукти, тому що в них містяться магній і кальцій. Ці елементи забезпечать здоровий сон.

Інтенсивні тренування

Є думка, що при тренуваннях натщесерце спалюється більше калорій. Насправді ж порожній шлунок на це не впливає, а от втрата м’язової маси відбувається більш інтенсивно. Самі ж тренування проходять не дуже активно, адже організму не вистачає енергії.

 • Порада: Замініть інтенсивні навантаження аеробним тренуванням. При хворобах травної системи перед будь-яким тренуванням краще перекусити, тому що фізична активність стимулює вироблення шлункового соку, який негативно впливає на шлунок.

Ходити в будь-які магазини

Всі ми знаємо, що почуття голоду змушує нас купувати більше продуктів, ніж потрібно. Але виявляється, порожній шлунок «збільшує» бажання щось купити навіть в непродовольчих магазинах. Вчені кажуть, що «Я хочу їсти» скорочується до «Я хочу», і, коли людина в магазині, ця потреба задовольняється за рахунок покупок.

 • Порада: Крім заздалегідь складеного списку заощадити в магазині допоможе готівковий розрахунок. Згідно з дослідженнями, оплачуючи покупки готівкою, а не карткою, люди витрачають менше.

Пити цитрусовий сік

Кислота і груба клітковина, які містяться в цитрусових, дратують порожній шлунок, що особливо небезпечно при гастриті або схильності до цього захворювання.

 • Порада: Свіжовичавлений сік з цитрусових принесе користь і не зашкодить шлунку, якщо розбавити його водою в пропорції 1:1 (при підвищеній кислотності) та 2:1 (для всіх інших). До речі, крім цитрусових є й інші продукти, які не рекомендується їсти натщесерце. Дізнатися про них можна, подивившись цей ролик.

Обговорювати спірні ситуації

Американські вчені довели, що почуття голоду робить нас менш стриманими. Справа в тому, що для самоконтролю мозку необхідна енергія, якої недостатньо при порожньому шлунку.

 • Порада: Якщо немає часу поїсти перед розмовою, випийте що-небудь тепле, наприклад чай, і запропонуйте опоненту. Це допоможе налаштуватися на доброзичливий лад.

Обіцяний бонус: Що можна робити натщесерце

Всі ми знаємо, що краще, що можна зробити натщесерце, — це поїсти. Але, виявляється, існують й інші, менш очевидні речі, які краще робити на порожній шлунок.

 • Вирішувати завдання. Натщесерце здатність концентруватися і уважність стають гострішими. На думку вчених, це пов’язано з тим, що раніше при голоді людині треба було зосередитися на видобуток їжі. Допомагає у вирішенні завдань і гормон голоду грелін, який стимулює активність мозку.
 • Робити вибір. Якщо ви давно не знаєте, що вибрати: червону спідницю або джинсовий комбінезон, — краще вирішувати натщесерце. Дослідження доводять, що на порожній шлунок люди приймають більш успішні, хоча й імпульсивні рішення. Звичайно, користуватись цим методом краще тоді, коли мова не йде про фінанси, стосунки чи здоров’я.

За матеріалами

Сподобалось?

«Повчання Володимира Мономаха дітям» як порадник батькам для доброго виховання дітей

25 вчителів від Бога, які здатні подарувати не тільки знання, але і спогади