in ,

9 відомих прийомів першої допомоги, що 90% людей роблять неправильно

Знати основні дії при наданні першої допомоги потерпілому важливо. Але у кожної дії є протидія, з-за якої життя людини може опинитися в ще більшій небезпеці.

До вашої уваги кілька основних помилок, які допускають при наданні першої допомоги.

1. Промивання ран перекисом водню, обробка йодом та медичним спиртом можуть бути небезпечні

Що поганого: перекис водню знищує клітини сполучної тканини, і рана довше заживає. Йод, зеленка і спирт спалюють здорові клітини, можуть викликати больовий шок і опік при попаданні на рану.

Як треба: промити рану чистою питною або кип’яченою водою, нанести заживляючу мазь з антибіотиком. Пластир і бинт не потрібно накладати без необхідності, інакше рана буде мокнути і довше гоїтися.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Джерело: prevention.com

2. Непрямий масаж серця призводить до перелому ребер та ушкоджень легень

Що поганого: при виконанні непрямого масажу серця легко ламають ребра потерпілому, і зламані кістки можуть серйозно пошкодити легені і серце.

Як треба: виконувати непрямий масаж серця слід, тільки переконавшись, що пульсу немає, людина не дихає і поруч немає лікаря. Поки одна людина викликає швидку, другий виконує компресії. Правильний ритм — 100 компресій за хвилину (в такт пісні Staying Alive групи BeeGees). Непрямий масаж серця для маленьких дітей робиться за допомогою пальців в іншому ритмі. Штучне дихання виконується, коли серце запуститься. Інший варіант: 30 компресій і 2 вдихи, потім знову 30 компресій і 2 вдихи

Джерело: firstaidreference.com, mayoclinic.org

3. Парацетамол може призвести до проблем з печінкою

Що поганого: парацетамол складається з ацетамінофену. Він знімає біль, температуру і заспокоює запалення, входить до складу популярних ліків. Перевищення дозування призводить до відмови печінки, нирок.

Як треба: уважно вважати дозування. Для дорослих максимальна разова доза становить 1 г, максимальна добова доза — 4 г. Ацетамінофен міститься в різних препаратах (в основному тих, що знімають симптоми застуди і головний біль), і в результаті комбінування можна легко перевищити максимально допустимі дози, що викликає отруєння.

Джерело: prevention.com, medicinarf.ru

4. При кровотечі з носа не можна закидати голову назад і лягати на спину

Що поганого: якщо при носовій кровотечі закинути назад голову або лягти на спину, кров’яний тиск в голові підіймається. Визначити характер і небезпеку кровотечі неможливо, кров може потрапити в легені, викликати блювоту.

Як треба: тримати голову прямо, щоб прискорити зниження тиску. Прикласти щось холодне до носа. За допомогою вказівного і великого пальця по черзі закривати ніздрі на 15 хвилин кожну, дихати через рот. Якщо кровотеча продовжується, повторити дії. Викликати швидку, якщо кров продовжує йти, незважаючи на докладені зусилля, або якщо кровотеча викликане травмою.

Джерело: webmd.com, prevention.com

5. При ДТП людину не потрібно діставати з машини, перекладати на більш зручну позу

Що поганого: найчастіше смерть після ДТП настає через травму шиї і хребта. Незначний рух, щоб допомогти потерпілому лягти зручніше, здатний вбити або зробити інвалідом на все життя.

Як треба: якщо людина постраждала і є привід побоюватися, що пошкоджені голова, шия або хребет (наприклад, він не відчуває кінцівок, але немає крововтрати), то потрібно викликати швидку і стежити за диханням потерпілого аж до приїзду лікарів.

Джерело: prevention.com, redcross.org

6. При серйозному отруєння не можна пити ліки, що викликають блювоту

Що поганого: ліки для виклику блювання можуть спричинити опік стравоходу і призвести до того, що отруєні блювотні маси потраплять в легені.

Як треба: при підозрі на отруєння потрібно викликати швидку допомогу, описати симптоми і можливе джерело отруєння, записати рекомендовані лікарем дії. Не варто самостійно оцінювати ступінь небезпеки і шукати поради в інтернеті — передозування вітамінами або алкогольне отруєння може бути не менш небезпечним, ніж залпом випитий стакан бензину. Без допомоги лікаря смерть може наступити протягом години.

Джерело: mayoclinic.org, redcross.org

7. Використання джгута для зупинки кровотечі призводить до ампутації кінцівок

Що поганого: неправильне або непотрібне накладення джгута може привезти до передавлювання кінцівок. Джгут не зупиняє кровотечу, а позбавляє кінцівку циркуляції крові, що веде до некрозу тканин.

Як треба: за допомогою великої кількості стерильної марлі чи чистої тканини накласти пов’язку на рану і тримати з зусиллям. Цього досить, поки їде швидка. Виняток — сильна кровотеча, при якому ризик померти вище ризику ампутації кінцівки.

Джерело: realfirstaid.co.uk

8. Не потрібно вставляти в рот ложку або виймати язик людині, у якої почався припадок

Що поганого: під час нападу людина може проковтнути або задихнутися через предмет, який йому поміщають для захисту від язика.

Як треба: під час нападу людина може різко сіпатися і навіть посиніти. Але напади закінчуються самі, а організм не здатний завдати собі серйозної шкоди. Найважливіше — викликати лікаря, подбати про те, щоб людина не поранилась об щось, і стежити, щоб їй було зручно дихати. Проковтнути язик фізично неможливо, а прикусити небезпечно. Після нападу слід покласти людину на бік.

Джерело: epilepsy.com

9. При укусі змії, отруйних комах і членистоногих категорично не можна відсмоктувати отруту

Що поганого: отрута, змішана зі слиною, потрапить в ротову область, створюючи ще один осередок ураження. Це прискорить отруєння організму, може призвести до набряку легких і зупинки серця.

Як треба: якщо укус прийшовся на кінцівку, прийняти горизонтальне положення, при якому місце укусу буде нижче, ніж серце. Викликати швидку допомогу, докладно описати джерело отруєння та пити багато рідини.

Джерело:healthline.com

Важливо: не варто везти хворого до першої-ліпшої або найближчої лікарні

Неправильно: відвезти хворого або постраждалого в найближчу лікарню.

Як треба: подзвонити у швидку допомогу, описати по телефону ситуацію, щоб диспетчер на основі цього сказав, в який найближчий медичний заклад необхідно везти хворого. Не скрізь є потрібні препарати, фахівці та обладнання, і нове транспортування може виявитися дуже небезпечним для людини.

За матеріалами

Сподобалось?

Колись ми всі були дітьми: 22 творці світової політики

Не шашликом єдиним. 11 рецептів вегетаріанських страв для пікніка