Чому ми перетворюємо дітей в перфекціоністів і як цього уникнути

У багатьох з нас високі вимоги до себе і до свого життя в кожному його аспекті. І поки ми бачимо досконалість як самоціль, ми створюємо життя, яким не можемо в повній мірі насолоджуватися. Ми живемо так самі і цього ж вчимо дітей. Виростаючи, вони теж не можуть насолодитися життям і відчути просте людське щастя. Як же ми перетворюємо дітей в перфекціоністів і що з цим робити?

Чому ми перетворюємо дітей в перфекціоністів і як цього уникнути
© psychologies.ru

Перфекціонізм – це надмірне прагнення до досконалості в усьому: в думках, словах, діях, поведінці і житті в цілому. Перфекціоніст ставить перед собою надмірно завищені, нереалістичні цілі і, коли не досягає їх, сприймає це як особистий програш.

«Зерна перфекціонізму» посіяні в кожному з нас. Як правило, ми не замислюємося про це і виховуємо своїх дітей так, як виховували нас.

Школа: перевершити досконалість

Школа – місце, де тріумфує перевага. Школа формує у дітей образ мислення, при якому вони прагнуть перевершити досконалість.

Система оцінок і балів розроблена не для викладачів, а скоріше для самих учнів, щоб вони знали «своє місце», щоб постійно відповідали на питання: наскільки ти хороший? Наскільки ідеальний?

Запитайте вчителів, хто їх улюбленці, – швидше за все, це відмінники, зразкові і старанні. Їм пророкують чудове майбутнє. Наша система освіти заохочує прагнення до досконалості. Вважається, що чим ближче дитина буде до ідеалу, тим більше у нього шансів на краще життя в майбутньому.

І батьки підтримують цю ідею, охоче виступаючи в якості «карального органу», перевіряючи щоденник, стежачи за виконанням домашнього завдання, порівнюючи успішність своєї дитини з успіхами його однокласників.

Наш світ – світ конкуренції. Ми впевнені: щоб досягти успіху в ньому, важливо бути як можна ближче до досконалості. Ми насаджуємо послух, вчимо дітей «нормально вести себе на людях».

Ми ламаємо свою дитину, вдаючись до методу батога і пряника, винагороджуючи дозволену суспільством поведінку бонусами і турботою, припиняючи і караючи небажані дії. І оточуючі вважають можливим хвалити батьків за зразкову поведінку дітей.

Так як батьки – найважливіше і найдорожче у житті дитини, він буде з усіх сил намагатися підлаштуватися і виправдати батьківські сподівання. Перфекціонізм дає йому право не бути відкинутим, право на любов, визнання і повагу.

ГОЛОВНА ПАСТКА ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ

Дослідження показують, що ті, хто з дитинства прагне до досконалості, досягають меншого, ніж інші.

Вся справа в циклі недосяжних цілей і негативних наслідків. Батьки, самі того не знаючи, навчають дитину ставити такі цілі: бути краще, більше старатися, краще вчитися. Якщо дитина не досягає мети, вона починає відчувати себе невдахою, його самооцінка падає. Його стан може викликати синдром підвищеної тривожності або навіть депресію.

Перфекціоніст думає, що якщо наступного разу буде більше намагатися, у нього все вийде. Такий спосіб мислення повторно запускає цикл і неминуче призводить до нового провалу і негативних наслідків.

Перфекціонізм – це колесо, яке саме по собі не перестане обертатися. Але в наших силах припинити цей біг по колу.

Чому ми перетворюємо дітей в перфекціоністів і як цього уникнути
© psychologies.ru

ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ

Щоб діти не постраждали від цього способу мислення, в першу чергу від перфекціонізму потрібно позбутися самим батькам. Якщо ви помітили, що дитина надмірно намагається, постійно незадоволена результатом і надмірно вимоглива до себе, запитайте себе, як ви нав’язали йому таку модель поведінки і який страх стоїть за вашим перфекционизом. Як правило, це страх несхвалення, покарання, осуду, боязнь виявитися недостатньо хорошим. Все це штовхає нас на надзусилля.

Потрібно набратися сил і повернутися обличчям до цього страху. Для цього є простий спосіб: навмисно зробити те, чого боїтеся (можливо, не один раз, а знову і знову). Попросіть когось із близьких висловити несхвалення у вашу адресу, розкритикувати вас, вказати на ваші мінуси. Зрозумійте, що це не так страшно, як вам здавалося, що ви в змозі це подолати.

Усвідомте, що ви вже не та маленька дитина, яка колись злякалася батьківської нелюбові чи покарання. Виконавши це, ви відчуєте, що вас відпускає багаторічна напруга.

Незабаром непомітно для себе ви звільнитеся від перфекціонізму, від обов’язку бути досконалим. Ви відчуєте себе вільною людиною, у вас вивільниться велика кількість енергії і сил, які ви зможете направити в потрібне русло.

Зрозумівши це, ви зможете допомогти своїй дитині, усунувти від нього страхи та невпевненість. Робіть те, чого боїтеся, розповідайте про це своїй дитині. Говоріть про свої почуття так, щоб і він міг сказати вам про своїх. Будьте готові його почути.

І ви, і ваша дитина далекі від досконалості, і в цьому немає нічого страшного. Саме наші недосконалості лежать в основі нашої унікальності та індивідуальної цінності.

Дайте дитині право бути недосконалою, а значить, можливість бути вільною і насолоджуватися життям.

За матеріалами