Молочне досьє: як обрати якісне молоко

Питання вибору молока актуальне в будь-яку погоду, але в спекотний сезон — особливо.

Тут і люди-то витримують насилу, а молоко — продукт вкрай ніжний, для нього спека убивча. Де ж вихід? Взагалі відмовлятися від молока влітку? Звичайно, ні!

Молоко повинно відповідати кільком найважливішим вимогам: бути корисним, безпечним, а влітку — ще й обов’язково захищеним від впливу температури.

Домашнє, парне…

© fermagid.ru

Спочатку природа, звичайно, не розраховувала на тривале зберігання цього продукту — передбачалося, що він безпосередньо потрапляє від мами до дитинчати у найсвіжішому вигляді. Саме свіжевидоєне молоко — найкорисніше. Але його унікальні бактерицидні властивості зберігаються не довше двох годин, а в таку спеку — і того менше. Вже через пару годин бактерицидний фермент руйнується, і молоко перетворюється на ідеальне живильне середовище для розмноження бактерій. А значить, купувати і використовувати молоко «від домашньої корівки» потрібно на надзвуковій швидкості, в перші пару годин після доїння.

Але і це ще не все. Крім швидкості і огляду на спеку, доведеться хвилюватися про те, де паслася напередодні дана конкретна корова, що вона їла, чи проходила хоч раз в житті огляд у ветеринара, чи не хвора на ящур або туберкульоз, як саме її молоко потрапило на ринок, скільки часу провело в дорозі, в якій тарі їхало… Якщо у вас раптом є відповіді на всі ці питання, і ці відповіді вас влаштовують — можете ризикнути і пригоститися домашнім молочком. Але дітей все ж побережіть.

Прокип’ятити – і молоко стане безпечним?

© felomen.ru

Це можна. Правда, якщо молоко хоч трохи почало скисати (а в спеку це відбувається миттєво) — воно «згорнеться». Але припустимо, що вам вдалося доставити його до плити і каструлі свіжим. Кип’ятити молоко обов’язково в емальованому або нержавіючому посуді, попередньо процідивши, щоб очистити від великих домішок. Отже, прокип’ятити — і позбудемося шкідливих бактерій.

Тільки врахуйте, що при кип’ятінні ви заодно змінили хімічний склад молочного білка казеїну, зруйнували альбумін, знищили вітамін С, а кальцій і фосфор перейшли в нерозчинні сполуки, які не засвоюються організмом людини. Тобто продукт можна безбоязно пити, але його користь знижена багаторазово. Для дітей вже точно варто пошукати більш вітамінний і корисний продукт.

«Магазинне» — надійніше

© sollys.ru

Як мінімум, виробники «з ім’ям» відповідають за якість продукції, тому сировину купують тільки в сертифікованих фермерських господарствах. Це означає, що корови, які там проживають, регулярно проходять огляд у ветеринара, а не «та точно здорові, по очах ж видно». Відразу після доїння молоко охолоджують до температури 4-5°С, а потім його доставляють на виробництво молоковози, оснащені холодильними установками. Зразок кожної партії молока відправляється в лабораторію, де продукт оцінюють за найрізноманітнішими критеріями, і якщо хоч щось не так — вся партія вилучається і знищується. І тільки якісне молоко піддається подальшій обробці — пастеризації або ультрапастеризації.

Пастеризоване, ультрапастеризоване

© the-people.com

В чому різниця? Пастеризоване — це молоко, одноразово нагріте до температури від 75 до 85 градусів (в будь-якому випадку нижче ста градусів). При пастеризації гинуть хвороботворні бактерії, але виживають їх спори. Таким чином оброблене молоко може безпечно зберігатися в холодильнику від трьох днів до двох тижнів. Але тільки за умови, що температуру підтримували в діапазоні 0-4 °С з моменту завершення термообробки до покупки молока в торговій точці. Читайте текст на упаковці і, звичайно, обов’язково перевіряйте дату виробництва і кінцевої реалізації.

Більш сучасна «розумна» технологія — ультрапастеризація молока, тобто одноразове швидке нагрівання до температури 135-140 °С і потім миттєве охолодження. Весь процес триває 4 секунди. Така технологія дозволяє максимально зберегти вітаміни і структуру молока, але знищити і шкідливі бактерії, і їх спори. Інститут харчових технологій США назвав ультрапастеризацію «найбільшим досягненням харчових технологій ХХ століття», і з ним важко посперечатися: адже ультрапастеризоване молоко залишається максимально корисним, при цьому під час відсутності бактерій може зберігатися значно довше навіть поза холодильником, при звичайній кімнатній температурі.

Факти про тару

— Пластикові пляшки по технології повинні бути одноразовими, їх не дозволяється мити і використовувати повторно. Так що домашнє молоко, налите в пластик, — це завжди потенційна небезпека.

— Скляні пляшки надійні, легко піддаються стерилізації, але не захищають молоко від потрапляння прямих сонячних променів, що в спекотний сезон може бути згубним.

— Багатошаровий пакет Tetra Pak – ровесник методу ультрапастеризації, обидва з’явилися в середині ХХ століття. Така багатошарова тара (картон, фольга, поліетилен та ін.), з одного боку, захищає молоко від перегріву і влучення прямих сонячних променів, а з іншого, дуже зручна: відкрутив кришку, випив (кип’ятіння не потрібно), закрутив і зберігаєш до наступного застосування.

Для дитини — найкраще

© ivona.bigmir.net

Для дитини найкраще взяти не просто ультрапастеризоване, а спеціальне «дитяче» молоко, на якому вказано, з якого віку дитині рекомендований цей продукт (як правило, з 9 місяців). Для виготовлення такого молока завжди беруть тільки високоякісну сировину і тільки зі спеціальних сировинних зон. Крім того, зручно, що упаковки Tetra Pak для дітей, можна знайти і в півлітровому форматі: таку коробочку легше взяти з собою, та й вип’є вона її швидше.

Фото заголовку
За матеріалами