in ,

Як знищити цвіль в квартирі, як обрати дезінфікувальний засіб і як усунути запах, що залишився – все коротко і по суті

Що таке цвіль?

Цвіль – це видимий наліт, який утворюють мікроскопічні цвілеві гриби. Вони присутні всюди: можуть рости на будь-яких матеріалах і в будь-яких умовах. Цвіль з’являється не тільки на поверхні предметів, а й проникає нитками грибниці всередину них, так що не завжди буде легко від неї позбутися.

Якою вона буває?

Найчастіше цвіль в квартирі буває наступних видів:

 • Біла цвіль. Любить квіткові горщики, дерево, хліб і деякі продукти.
 • Зелена цвіль. Віддає перевагу харчовим продуктам.
 • Синя цвіль. З’являється на дерев’яних поверхнях, надаючи їм синій відтінок. Може торкнутися меблів, паркету або віконних рам.
 • Чорна цвіль. Найбільш злісний вид грибка, який процвітає скрізь: від паперових шпалер в спальні до кахельної плитки у ванній.

Чому з’являється цвіль?

Цвіль починає розмножуватися, коли потрапляє у сприятливе середовище.

 • Вологість. Ідеальний рівень – 60-80%. У будинку стільки вологи може бути у ванній або в душових кімнатах, якщо вас недавно затопили сусіди або якщо після зміни погоди на вікнах утворився конденсат.
 • Температура. Цвіль виживає як при дуже низьких, так і при високих температурах. Найбільш сприятливий інтервал від 4 до 20 °C.
 • Вентиляція. Закриті вікна, накопичення меблів, купи розкиданих речей – і ось уже повітрю складно циркулювати по кімнаті, воно все більше насичується спорами цвілі, а грибку стає легше розмножуватися.

Як зрозуміти, що цвіль вже з’явилася?

На перших порах цвіль можна виявити за запахом – різкого, сирого і специфічного. Надалі грибок заявляє про себе відповідними плямами нальоту.

Що потрібно для боротьби з цвіллю?

 • Для власного захисту: окуляри, рукавички, респіратор.
 • Для видалення нальоту: щітка / губка / шпатель / ганчірка / наждачний папір, місткість для води, будь-який миючий засіб, сміттєвий пакет.
 • Для фінальної обробки: засіб, знищує грибок засіб, лак для деревини.

Перед початком обробки приміщення одягніть окуляри, рукавички, респіратор, не завадить захисний костюм. При роботі з ураженими предметами будьте обережні, щоб не поширити спори цвілі по дому.

Вдихання спор може бути небезпечним для здоров’я. Обов’язково користуйтеся засобами індивідуального захисту.

Як позбутися від цвілі?

Алгоритм досить простий:

 1. Механічно очистити уражену поверхню від нальоту.
 2. Обробити будь-яким засобом від цвілі.
 3. Просушити поверхню і провітрити приміщення.
 4. Не допускати повторного утворення цвілі.

Найголовніше – ретельно видалити видимий наліт. Якщо шар цвілі недавній, його легко можна зчистити за допомогою губки, щітки і теплої мильної води.

Цвіль на шпалерах можна ефективно прибрати тільки на ранніх стадіях. Пізніше бажано зачистити частину стіни до штукатурки. Не зволікайте! Практично за рік грибок здатний вразити бетон і цеглу, пройшовши через штукатурку. Використовуйте наждачний папір для надійності і не забувайте змочити стіни, щоб запобігати поширенню спор повітрям.

Якщо цвіль з’явилася на стелі і вразила побілку, зчищайте її шпателем або наждачним папером. Тільки спочатку змочіть поверхню.

Цвіль у ванній любить шви між плитками і стики. Зішкребіть вражений герметик, зачистіть шви. Після просушіть, обробіть дезінфікувальним засобом, закладіть шви і стики новим герметиком і затріть.

Відходи, що залишаються після обробки, відразу викидайте в герметичний пакет. Це не дасть поширитися цвілі.

Який засіб від цвілі вибрати?

Головне запитання: чим саме обробити поверхню, щоб цвіль не з`явилася знову? Ми склали список найбільш ефективних засобів, кожен з яких діє на всі види грибка. Вибирайте найбільш відповідний саме для вас.

Відбілювач

Підходить для плитки, скла, але не для пористих матеріалів. Токсичний, потрібно використовувати з обережністю. Розводиться водою в пропорції 1:10. Наноситься пензлем або за допомогою пульверизатора.

Столовий оцет

Підходить для всіх поверхонь і матеріалів. Має запах. Може знебарвити шпалери або меблі. Наноситься за допомогою розпилювача або ганчірки. Для профілактики процедура повторюється через тиждень.

Лимонна кислота або сік

Має ті ж властивості, що і оцет, має приємний запах. Обробляти можна будь-які матеріали, найкраще підходить для плитки. Одна столова ложка лимонної кислоти розводиться в склянці води. Розчин наноситься на поверхню за допомогою розпилювача або ганчірки.

Перекис водню

Безпечний і зручний в роботі. Можна застосовувати  на будь-якій поверхні, з обережністю – на забарвлених і тканинах, щоб не знебарвити. Наноситься за допомогою розпилювача або ганчірки. Для профілактики
процедура повторюється через тиждень.

Харчова сода

Безпечна, не має різкого запаху. Можна застосовувати на будь-яких поверхнях. Столова ложка соди розводиться в склянці води. Поверхня обробляється за допомогою розпилювача або ганчірки. Через годину все протирається водою, щоб уникнути смуг.

Ефірні олії

Олії чайного дерева, лаванди і розмарину мають антибактеріальні властивості і приємний запах, безпечні. Обробляти можна будь-яку поверхню. Досить додати 10-20 крапель олії на склянку води і нанести розчин за допомогою розпилювача. Повторювати процедуру краще раз в кілька днів для профілактики.

Як прибрати запах цвілі?

Якщо цвілі вже немає, але неприємний запах ще відчувається, використовуйте:

 • Харчову соду. Насипте тонким шаром на місце, де росла цвіль, залиште на кілька годин, а після видаліть пилососом.
 • Деревне вугілля. Розставте кілька ємкостей з вугіллям по периметру приміщення – через день-два запах зникне.
 • Гарне провітрювання і будь-які ароматичні свічки, аерозолі або пахощі. Це допоможе остаточно облагородити повітря в будинку.

Як зробити так, щоб цвіль більше не з’являлася?

 • Контролюйте вологість приміщень. Утепліть стіни і подбайте про гідроізоляцію. Встановіть кондиціонер, який буде осушувати повітря. При готуванні вмикайте витяжку, частіше провітрюйте квартиру, особливо, якщо ви сушите білизну у ванній.
 • Підтримуйте стабільну температуру. Утеплені вікна й опалення не дадуть утворюватися конденсату, який так любить грибок.
 • Зробіть перестановку, заберіть антресолі. Вільний рух повітря не дасть цвілі рости.
 • Уважніше ставтесь до квітів в горщиках, особливо до герані і фіалок. Не варто переливати їх або використовувати неперевірені добрива.

Найкращим помічником у виявленні та попередженні цвілі в квартирі стане легке регулярне прибирання.

За матеріалами

Сподобалось?

Мудра притча про сенс сім’ї

Як визначити, що бюстгальтер став непотрібним, навіть якщо здається, що він досі має непоганий вигляд