in , ,

Засмага: корисна чи шкідлива?

© reaction.org

Питання про користь засмаги і до сьогодні є предметом численних дискусій. Дехто думає, що засмага корисна для здоров’я, але є й ті, хто переконаний в негативному впливі ультрафіолетового випромінювання. То ж яка відповідь правильна? Сьогодні ми спробуємо відповісти на це запитання.

З настанням літа всім нам хочеться якнайшвидше забути про роботу та насолоджуватись відпочинком. І як один з варіантів — просто лежати на пляжі та ніжитись під сонцем. Але в такі хвилини ми дуже часто забуваємо про те, що цей вид відпочинку може принести шкоду нашому організму.

Всі ми знаємо, що сонячна енергія є не лише джерелом світла, а й джерелом життя. Без неї неможливий ріс рослин, розвиток тварин та й людське життя.

Однак питання про користь засмаги все ще актуальне. Хтось впевнений в тому, що вона необхідна, хтось – навпаки. Отож, сьогодні ми спробуємо знайти відповідь на це запитання.

Плюси засмаги

Ультрафіолетові промені проникають в шкіру всього на 1 мм. Але цього достатньо, щоб знищити бактерії, знизити рівень холестерину, активізувати дихання тканин, нормалізувати метаболічні процеси (обмін речовин). Ультрафіолет зменшує сприйнятливість до багатьох шкідливих елементів і речовин, таких як ртуть, свинець, бензол, кадмій, сірковуглець. Саме під впливом сонячного світла в людському організмі утворюється вітамін D, необхідний для росту і розвитку кісток, він допомагає боротись зі зростанням ракових клітин, благотворно впливає на серце та нервову систему.

У дітей, в яких є нестача цього вітаміну, може розвинутись рахіт, а в дорослому віці це може призвести до остеопорозу.

Окрім цього, сонячні промені збільшують вироблення багатьох гормонів, наприклад, серотоніну, гормону радості. Ось чому у засмучених людей піднімається настрій на сонці.

Мінуси засмаги

Однак тривалий вплив сонця може несприятливо вплинути на ваше здоров’я. Мова йде не лише про сонячні опіки чи сонячний удар, але й про наслідки, які з’являються з часом. Вплив сонця може викликати серйозні захворювання через багато років.

Недотримання правил стосовно ультрафіолетового випромінювання може завдати непоправної шкоди організму. Так, наприклад, надлишок сонячної енергії може викликати ослаблення імунітету.

Ультрафіолет є одним із факторів старіння. Згідно із дослідженнями, ультрафіолетові промені можуть порушити генетичний апарат клітин шкіри і активувати вільні радикали, які є основною причиною старіння.

Насправді сама засмага не несе шкоди, але опіки, отримані в результаті цього, пов’язані із розвитком раку.

© twitter.com

69-річний далекобійник, ліва сторона обличчя якого частіше знаходилась під сонцем.

Варто також знати, що опіки, отримані в дитинстві, збільшують ймовірність виникнення меланоми, в дорослому віці — підвищують ймовірність розвитку раку шкіри.

Як правильно засмагати?

Якщо ви мрієте про гарну засмагу, то повинні знати кілька простих правил.

Отож, найкраще приймати сонячні ванни в період з 8 до 11 вранці, та з 16 до 19 ввечері.

Найбільше шансів згоріти — в обід, коли сонячні промені особливо сильні. Тому, якщо саме в цей час ви опинились на пляжі, безпечніше буде розташуватись в тіні або під парасолькою. Також не забувайте про використання сонцезахисного крему, капелюхів та окулярів.

А ще яскраве сонячне світло може призвести до утворення зморшок, а волосся — стати тьмяним і ламким.

Коли ви засмагаєте, змінюйте положення тіла кожних 10-15 хвилин, та робіть це не довше, аніж 1 годину. Якщо після засмаги ваша шкіра почервоніла, змастіть її спеціальним кремом або сметаною. Як тільки почервоніння зійде, можете знову засмагати.

Висновок

І пам’ятайте, все повинно бути в міру. Розумна кількість сонячного світла корисна для організму, тому, щоб уникнути небажаних наслідків, не перевищуйте допустимий час перебування на сонці.

Фото заголовку reaction.org.ua
За матеріалами ncbi.nlm.nih.gov

Це найдивовижніші рептилії, які ви коли-небудь побачите

24 бабусиних постулатів