10 мантр, які зроблять ваше життя кращим

Ефективність мантр доводить нейрофізіологія. Ці 10 фраз-нагадувань ви можете використовувати щодня, щоб налаштувати свій мозок на продуктивну працю, гармонійні стосунки з оточуючими і оптимістичне сприйняття світу.

Одного разу відомий лектор з психології та автор бестселерів М. Дж. Райан почула про незвичайний спосіб саморозвитку, який застосовують тибетські ченці. Суть в тому, щоб повторювати про себе короткі афоризми, допомагають протистояти негативним думкам і небажаним моделям поведінки.

Ідея дуже сподобалася письменниці. В результаті вона придумала власні мантри і описала їх у книзі «Міняємо звички».

Як це працює

Знаєте, чому так важко позбутися поганих звичок? Річ у тому, що зазвичай ми діємо на автопілоті. Ваша свідомість не бере участь в процесі, коли ви сердитесь і зриваєтеся на оточуючих, в черговий раз відкладаєте важливу задачу чи піддаєтеся песимістичним настроям.

Єдиний спосіб змінити подібні моделі поведінки — навчитися усвідомлювати власні почуття, думки і вчинки. Відчуваєте, що ось-ось зробите невірний крок? Зупиніться, подумайте і змусьте себе йти іншим шляхом. Повторюйте цю схему знову і знову. З часом у мозку сформуються нові нейронні зв’язки, які відповідають за корисні звички. Той же механізм автопілота почне працювати на вас.

Однорядкові слогани, які пропонує Райан, допоможуть досягти цих змін. Важлива умова: не намагайтеся використовувати відразу кілька фраз. Знайдіть одну підходящу вам мантру і в критичні моменти подумки вимовляєте її. Виконуйте вправу до тих пір, поки мантра не «в’їсться» у ваш розум. Потім беріться за наступну.

1. Ця людина — мій вчитель

Повторення цієї мантри — дуже простий спосіб стати краще і налагодити стосунки з оточуючими. Сприймайте кожну людину як свого вчителя. Якщо вас хтось злить, значить, він дає вам шанс розвинути відразу кілька важливих якостей: доброту, терпіння і самоконтроль. Ви здатні витягти користь з будь-якого досвіду. Так навіщо ж даремно витрачати нерви?

Концентруйтеся не на інших людях, а на власних реакціях.

2. Гнів — це киплячий страх

Згадуйте ці слова, коли відчуваєте, що вже готові вибухнути гнівною тирадою на адресу знайомих, друзів, колег чи родичів. Ви зможете краще контролювати свої емоції, якщо усвідомлюєте: за вашим роздратуванням, як правило, ховаються страхи. Ми боїмося втратити шанс розчарувати оточуючих, втратити з уваги мету, не досягти бажаного, даремно витратити час… Продовжіть цей список самі.

Не розуміючи справжніх причин свого обурення, людина втрачає самоконтроль, а в підсумку тільки погіршує ситуацію. Розберіться в собі і спокійно поділіться переживаннями з іншими людьми. Такий підхід набагато ефективніше спалахів люті.

3. Крокуйте по життю власним шляхом

Нам з ранніх років твердять, що ми повинні робити. В цьому немає нічого поганого, адже дитині необхідно дотримуватися правил заради безпеки. Однак існує побічний ефект: подорослішавши, багато хто з нас боїться слідувати своїм бажанням і продовжує керуватися різноманітними «треба». Нам страшно виділитися з натовпу і розчарувати оточуючих.

Подібні установки паралізують, заважають приймати виклики і домагатися успіху. Ось чому так важливо іноді нагадувати собі: «Мені потрібно йти власним шляхом».

4. Тільки я відповідаю за свої реакції

Ви часто звинувачуєте інших людей в тому, що відчуваєте негативні емоції? Тоді вам стане в пригоді ця фраза. Ніхто не відповідає за ваш гнів, роздратування, смуток. Так, люди іноді роблять вчинки, які можуть роздратувати вас. Але тільки ви вирішуєте, як саме відреагувати на ті чи інші обставини. Відчуваючи себе напруженим, вимовте просту мантру, заспокойтеся, а потім дійте. В іншому випадку ви ризикуєте втратити самовладання і зробити щось деструктивне.

5. Говори і слухай порівну

Дуже корисна мантра, яку варто частіше згадувати і вдома, і на роботі. Якщо під час спілкування ви звично вимовляєте довгі монологи, перебиваєте співрозмовників і нікому не даєте вставити слово, обов’язково візьміть цю фразу на замітку.

На те є дві причини. По-перше, ваша зайва балакучість напевно дратує оточуючих. По-друге, відмовляючись від активного слухання, ви позбавляєте себе шансу дізнатися щось важливе і втрачаєте можливість зрозуміти інших людей.

6. Вірте в доброзичливість оточуючих

Вам стане легше жити і спілкуватися, якщо ви навчитеся апріорі бачити в інших доброзичливість. Коли нас не влаштовує поведінка людини, ми схильні думати, ніби він цілеспрямовано намагається нам нашкодити. Подібні міркування вкрай рідко виявляються вірними.

Як правило, люди занадто зосереджені на собі, тому їм і в голову не приходить будувати проти когось підступні плани. Розсердившись, ви робите неправильні висновки про наміри, думки, характер оточуючих. Це може зіпсувати будь-які відносини.

7. Думайте ширше, ніж «або — або»

«Я можу або залишитися на нелюбимій роботі і пристойно заробляти, або займатися тим, що мені подобається, але ледве зводити кінці з кінцями». Щось подібне ви напевно самі вимовляли або чули від знайомих. Фраза сама по собі створює відчуття, що ситуація безвихідна. Насправді ж люди часто обмежують себе двома варіантами, хоча насправді їх набагато більше.

Вчіться мислити широко. Завжди можна придумати як мінімум сім способів вирішення завдання.

8. Думай про хороше

Песимізм — це всього лише звичка. Чим частіше ви помічаєте погане і піддаєтеся сумним думкам, тим більше негативних емоцій відчуваєте. Хочете стати щасливішими? Вчіться налаштовувати мозок на позитивну хвилю. Фіксуйте все хороше, що з вами відбувається. Думайте про те, як зміниться ваше життя, коли ви досягнете своїх цілей. Згадуйте приємні моменти. Повірте, одного разу ви перетворитеся в самого справжнього оптиміста.

9. Коли пріоритетно все — значить нічого не пріоритетно

У сучасному світі здатність визначати пріоритети неймовірно важливо. Ви ніколи не встигнете відповісти на всі дзвінки і листи, відгукнутися на всі прохання, впоратися з усіма дорученнями. А якщо спробуєте, то приведете себе до перевтоми і стресу, причому жодне із виконаних завдань не буде зроблено так добре, як могло б. Висновок простий: займайтеся тільки найважливішими справами, не розмінюйтесь на дрібниці. Напевно у вашому щоденнику є те, що можна викреслити або відкласти на потім.

10. Треба лише зробити перший крок

Люди затягують з наміченими справами з різних причин. Іноді нас зупиняє страх провалу. А часом прокрастинація пов’язана з бажанням мати ясний план «від і до»: ми впадаємо в ступор, оскільки не можемо прорахувати всю послідовність дій, особливо якщо беремося за незнайому задачу. Рішення в будь-якому випадку одне: треба зробити перший крок, він сам приведе вас до другого і далі. Вимовте цю мантру і максимально зосередьтеся на тому, з чого вам треба почати.

Такі мантри — «перетворювачі звичок». Використовуйте їх в повсякденному житті і побачите, як вона зміниться на краще.

За матеріалами