10 найважливіших життєвих порад, які варто засвоїти в 30

© marketinggazette.co.uk

Незадовго до свого 30-ліття письменник Марк Менсон попросив своїх підписників, віком від 37 і старших, написати кілька порад, які б вони хотіли дати собі 30-річним. Пропонуємо вам ознайомитись з 10 найбільш поширеними з них.

На прохання відгукнулось більше 600 людей, поради декого з яких займали по кілька сторінок. Менсону знадобилось 3 дні, щоб перечитати усі листи.

Деякі поради здивували письменника, адже люди, незалежно один від одного, писали про одне і те ж. Приблизно 5-6 порад постійно повторювались, тож

Менсон прийшов до висновку, що саме ці кілька думок максимально точно описують те, що відбувається з людиною, які уже за 30.

Нижче наведено 10 найбільш поширених порад, про які писали різні дописувачі  Марка Менсона. Деякі подаються як цитати, дехто із читачів вказав своє ім’я та вік, деякі поради — анонімні.

1. Починайте заощаджувати гроші на старість зараз, без зволікання

Я прожив до 30 років ні про що не думаючи, але після 30 ви повинні зробити великий фінансовий ривок. Пенсійні накопичення не варто відкладати в довгий ящик. Необхідно навчитися розуміти, як влаштовані такі речі, як страховка, пенсійна програма та іпотека, адже тепер цей вантаж лежить на ваших плечах

Найголовніша порада, яка була майже в кожному надісланому листі — негайно починайте вибудовувати своє фінансове благополуччя, щоб почати відкладати заощадження на старість.

Для цього читачі пропонують діяти так:

  • Погасіть усі борги якомога швидше.
  • Створіть особистий фінансовий «резервний фонд». Тисячі людей опинилися без засобів для існування через проблеми зі здоров’ям, судових позовів, розлучень, проблем в бізнесі і так далі.
  • Витрачайте частину кожної зарплати на погашення кредиту або відкладайте її на ощадний рахунок.
  • Відмовтеся від легковажних покупок. Не купуйте житло, поки не зможете забезпечити собі найбільш доступні для вас умови по кредиту або іпотеці.
  • Не вкладайте в те, чого не розумієте. Не довіряйте біржовим брокерам.

Читачі описували свої проблеми, яких можна було би уникнути або пережити легше, якщо б вони заощаджували після 30. Читачка на ім’я Джоді шкодувала, що не почала відкладати 10% від кожної зарплати, коли їй було 30 років. Її кар’єра не увінчалась успіхом, і в свої 57 вона все ще живе від зарплати до зарплати. Ще одна 62-річна жінка також не робила особистих заощаджень, оскільки чоловік заробляв більше. Згодом вони розлучилися, а всі гроші, отримані після розлучення, вона була змушена витратити на власне лікування.

Ще один читач розповів, що змушений жити на гроші сина, так як він несподівано втратив роботу під час кризи 2008 року, не маючи на рахунку ніяких заощаджень.

Отож висновок один: відкладати гроші потрібно якомога раніше і якомога більше.

2. Починайте піклуватися про своє здоров’я зараз, не зволікайте

Ваш розум вважає себе на 10-15 років молодшим за реальний вік вашого тіла. Ваше здоров’я погіршиться значно швидше, ніж ви думаєте, а ви цього навіть не встигнете помітити

Том, 55 років

Ми всі знаємо, як треба дбати про власне здоров’я. Знаємо, як правильно харчуватися, як правильно спати, займатися спортом і так далі. Але, як і у випадку з пенсійними накопиченнями, думка старших завжди одностайна: станьте здоровими і залишайтеся ними. Про це сказав майже кожен читач, який взяв участь в опитуванні: тіло не ламається раптово в один день, воно поступово непомітно руйнується протягом багатьох років. За наступні 10 років вам слід уповільнити цей процес.

3. Не спілкуйтеся з людьми, які погано до вас ставляться

Навчіться говорити “ні” людям, діям і обов’язкам, які не несуть ніякої цінності для вашого життя

Хейлі, 37 років

Один з читачів мудро зауважив: “Егоїзм і особисті інтереси — дві різні речі. Іноді доводиться бути жорстоким, щоб бути добрим”.

Двадцятирічним світ здається відкритим, наповненим можливостями, а брак досвіду змушує їх чіплятися за людей, навіть якщо ті не заслуговують цього.

Але тридцятирічні вже дізналися, що хороші стосунки виникають з великими труднощами, що в світі завжди вистачить людей, з якими варто дружити, так що немає жодної причини витрачати свій час на тих, хто не підтримає нас на нашому життєвому шляху.

Не терпіть людей, які не ставляться до вас добре. Крапка. Не терпіть їх заради фінансових вигод. Не терпіть їх через емоційні причини. Не терпіть їх заради блага своїх дітей або вашого власного блага

Джейн, 52 роки

4. Ставтеся добре до тих, хто вам небайдужий

Закликаючи посилити особисті кордони перед тими, кого ми не хочемо впускати в наше життя, багато читачів радить проводити більше часу з тими друзями і членами сім’ї, які справді близькі вам.

Трагедії трапляються в житті кожного, в колі сім’ї та друзів кожної людини. Будьте людиною, на яку в такі моменти можна розраховувати. Я думаю, проміжок між 30 і 40 роками — десятиліття, коли з вами і вашими близькими починає відбуватися багато всякого лайна, про яке ви навіть подумати не могли. Батьки вмирають, подружжя розлучаються або зраджують.. Цьому списку нема кінця. Ви не уявляєте, напевно, як сильно можна допомогти людині в такий час, просто побувши з нею, вислухавши, не засуджуючи

Ребекка, 40 років

5. Ви не можете мати все, тому сфокусуйтеся на тому, що у вас добре виходить

Все в житті будується на компромісах. Ви жертвуєте чимось одним заради інше, і не можете отримати і те й інше. Прийміть це

Елдрі, 60 років

Коли нам 20, у нас багато мрій. Ми впевнені, що у нас є весь час світу. Я сам в свої двадцять мав безліч ілюзій щодо свого сайту — що він стане лише одним заняттям з багатьох. Хіба я міг знати, що більшу частину наступних десяти років мені доведеться витратити на те, щоб стати досить компетентним у цій галузі? А тепер, коли я компетентний і люблю те, чим займаюся, то навіщо мені кидати все це заради чогось іншого?

Одним словом: сфокусуйтеся. Ви можете добитися більшого в житті, якщо зосередитесь на одній справі, та виконуватимете її дуже добре

Еріксон, 49 років

Інший читач написав: “Я б порадив самому собі сфокусуватися на 1-2 цілях/бажаннях/мріях і наполегливо працювати над ними. Не відволікайтесь”. І ще один: “Ви повинні прийняти той факт, що ви не можете встигнути все. Щоб домогтися чогось у житті, доведеться багато чим пожертвувати”.

Деякі читачі відзначали, що більшість людей вибирають свою кар’єру на рубежі двадцятиріччя, і, як і безліч інших зроблених виборів, цей часто виявляється помилковим. Потрібні роки, щоб знайти те, що у нас справді добре виходить і приносить задоволення. Але краще сфокусуватися на своїх сильних сторонах і доводити їх до максимуму рік за роком, ніж досягти успіху наполовину в чомусь іншому.

Я б сказала собі тридцятирічній відкинути те, що думають інші люди, і визначити свої природні переваги, свою пристрасть, а потім побудувати своє життя навколо цього

Сара, 58 років

6. Не бійтеся ризикувати, ви все ще можете змінитися

Хоча до 30 років більшість вважає, що повинні дотримуватися обраного шляху, ніколи не пізно почати все з початку. За минулі 10 років я бачив людей, які найбільше шкодували про своє рішення залишити все як є, хоч і вважали це неправильним. Це такі швидкі десять років життя, які перетворюють дні — в тижні, тижні —в роки. А в 40 років вони опинились посеред кризи середнього віку, не зробивши абсолютно нічого для вирішення проблеми, про яку були в курсі ще 10 років тому

Річард, 41 рік

Багато хто помітив, що суспільство вимагає від нас “визначитися” до 30 років — з кар’єрою, сімейним станом, фінансовим становищем і т.д. Але це не правда. По суті, десятки читачів благали не дозволяти суспільним очікуванням від “дорослої людини” заважати вам ризикувати і починати все з початку.

Багато хто помітив, що суспільство вимагає від нас “визначитися” до 30 років — з кар’єрою, сімейним станом, фінансовим становищем і т.д. Але це не правда. По суті, десятки читачів благали не дозволяти суспільним очікуванням від “дорослої людини” заважати вам ризикувати і починати все з початку

Ліза, 41

7. Ви повинні продовжувати рости і розвиватися

У вас є два активи, втративши які, вам не вдасться їх повернути: ваше тіло і ваш розум. Більшість перестає розвиватися і працювати над собою після 20. Більшість тридцятирічних занадто зайняті, щоб думати про саморозвиток. Але якщо ви один з тих небагатьох, хто продовжує вчитися, розвивати своє мислення і піклуватися про своє розумове і фізичне здоров’я, до 40 років ви будете на світлові роки випереджати своїх однолітків

Стен, 48 років

Якщо хтось може змінитися в тридцять, і повинен продовжувати це робити, значить, він повинен працювати над собою, щоб стати кращим. Багато читачів відзначали, що рішення знову сісти за парту в 30 років — одна з найбільш корисних дій, які вони здійснювали. Хтось записувався на курси і семінари. Хтось вперше починав свій бізнес або переїжджав в іншу країну. Хтось починав відвідувати психолога або починав практикувати медитацію.

8. Ніхто не розуміє, що він робить: звикайте до цього

Якщо ви ще не померли, розумово, емоційно або соціально, ви не можете передбачити своє життя на 5 років вперед. Воно буде йти не так, як ви очікуєте. Так що припиніть вважати, що ви можете планувати наперед, припиніть мучитися тим, що відбувається зараз, тому що все одно все зміниться, і позбудьтеся бажання контролювати напрям вашого життя. Правда, на щастя, ви можете скористатися багатьма шансами і нічого не втратити — ви не можете втратити те, чого у вас ніколи не було. Крім того, ваше почуття втрати — плід ваших роздумів, яке буде слабшати з плином часу

Томас, 56 років

Один з уроків, які я засвоїв, підбиваючи підсумки свого 20-річчя, було те, що ніхто не розуміє, що робить. Судячи з листів від сорокарічних, це правило продовжує працювати і в більш пізньому віці — по суті, воно працює вічно.

Більшість того, що ви вважаєте важливим зараз, буде виглядати абсолютно неважливим через 10 або 20 років, і в цьому немає нічого поганого. Це називається “розвиток”. Просто намагайтеся постійно не сприймати себе надто серйозно

Саймон, 57 років

9. Вкладайтеся в свою сім’ю — воно того варте

Проводьте більше часу з близькими. Коли ви дорослішаєте, ваші стосунки змінюються, і те, як саме вони зміняться, залежить від вас. Ваші батьки завжди бачитимуть у вас дитину, поки ви не покажете їм себе як самостійну дорослу людини. Всі старіють. Всі вмирають. Використовуйте час, який у вас залишився, щоб побудувати правильні стосунки і насолоджуватися своєю сім’єю

Кеш, 41 рік

Мене “завалили” листами про сім’ю. Саме вона є новою великою темою нашого наступного десятиліття, і починає стосуватися нас з обох сторін. Ваші батьки старіють і вам треба продумувати, як ви будете спілкуватися з ними. А ще вам необхідно продумувати створення власної сім’ї.

Більшість погоджується, що необхідно залишити в минулому всі образи і проблеми з батьками і навчитися взаємодіяти з ними. Згодом перед кожним з нас постає наступне питання: заводити дитину чи ні?

“Правильний час” для дітей ніколи не настане, тому що ви не уявляєте, що це таке, поки не спробуєте. Якщо у вас щасливий шлюб і середовище для виховання, намагайтесь завести їх якомога раніше, це подарує вам багато радості

Сінді, 45 років

Згода між подружжям, мабуть, головне, на чому тримається шлюб, за умови, що у вас здорові стосунки з відповідною людиною. Якщо немає — див. Пункт 3.

Один з анонінмів написав: “Все, що я дізнався за останні 10-13 років, це… бари, жінки, пляжі, випивка, клуби, поїздки в інші міста, адже у мене немає ніяких обов’язків, крім роботи… Я б віддав кожен спогад про все це за хорошу жінку, яка б по-справжньому любила мене… і, мабуть, за сім’ю. Я б додав, що краще подорослішати по-справжньому і завести сім’ю, ніж досягнути успіху в роботі. Я все ще отримую задоволення від життя, але іноді на черговій вечірці я почуваюся хлопцем, який продовжує приходити в школу після того, як закінчив її. Навколо мене люди закохуються і будують стосунки. Всі мої ровесники вже одружені, а багато хто і не один раз! Бути постійно одиноким звучить круто для моїх одружених друзів, але ніхто не повинен вибирати цей шлях у своєму житті”.

Я б сказала собі перестати шукати принца на білому коні і бути вдячною за стосунки з хорошим, розумним хлопцем, який по-справжньому дбає про мене. Тепер я самотня і, схоже, спізнилась, щоб щось змінити

Фара, 38 років

З іншого боку, кілька читачів висловили протилежну думку:

Не думайте, що ви зобов’язані заводити сім’ю і дітей, якщо не хочете цього. Те, що робить щасливим одного, що не робить щасливим кожного. Я вирішив залишитися холостяком і без дітей, та все ще живу насиченим щасливим життям. Робіть те, що краще для вас.

Анонім, 40 років

Висновок: хоча сім’я — це не те, що абсолютно необхідно для щастя, більшість написала, що сім’я завжди варта тих зусиль, які вони в неї вкладають, звичайно, за умови здорових і гармонійних стосунків в ній.

10. Будьте добрі до себе, поважайте себе

Будьте трохи егоїстом і робіть щось хороше для себе кожен день, ще щось — щомісяця, і щось чудове — щороку

Ненсі, 60 років

Цей пункт рідко виділявся в листах читачів, але присутній майже в кожному з них: ставтеся до себе краще. Майже кожен написав це в тій чи іншій формі. Немає нікого, хто піклується або думає про вас настільки ж сильно, як ви самі. Життя важке, так що навчіться любити себе зараз, бо потім це зробити буде важче.

Коли мені виповнилося сорок, мій батько сказав мені, що мені сподобається бути сорокарічним, тому що в двадцять ти думаєш, що все знаєш, в тридцять ти розумієш, що це не так, а в сорок ти можеш, нарешті, розслабитися і просто приймати речі такими, якими вони є. У свої 58 я хочу сказати, що він мав рацію

Мартін, 58
Переклад та адаптація: mizky.com