in , ,

10 несподіваних плюсів поганого настрою

© digest.bps.org.uk
Чи варто за всяку ціну уникати смутку, роздратування і злості? Дослідження показують, що ці почуття можуть бути корисні.

1. Чергування смутку і радості важливо для мотивації

Психологи з Гентського унівеситету (Бельгія) виявили, що ті, чий настрій змінювалося з сумного на радісний протягом дня, більш захоплено працюють (на відміну від тих, хто протягом дня перебував у одному настрої). На їхню думку, це доводить важливість емоційного перемикання для підтримки ритму. «Нам потрібно зрозуміти, що стресові події, такі як конфлікти з колегами, помилки і зриви, – неминуча частина робочого процесу, – кажуть дослідники. – Негативний досвід підстьобує людей до дії і змушує їх бути зібраними ».

2. Прийміть свою смуток, і він буде менше вас турбувати

Іноді нас більше непокоять не самі емоції, а те, що вони здаються нам неправильними і недоречними. Психолог Глорія Люонг (Gloria Luong) і її колеги опитали 365 студентів про те, як вони ставляться до позитивних і негативних емоцій. Потім протягом трьох тижнів дослідники спостерігали за ними і фіксували, як ті чи інші емоції впливали на їх психологічний стан. В цілому, більшість молодих людей демонстрували очікувані наслідки емоцій (наприклад, скаржилися на втому і головний біль через пригніченість і, навпаки, не помічали їх в стані підйому). Але виявилося, що ті, хто ставився до негативних емоцій спокійно, менше страждали від них. А ті, хто сердився на себе через свою пригніченості, відчували ще більший занепад сил.

3. Іноді корисно гарненько виплакатися

У деяких випадках, замість того щоб стримувати сльози, що підступають до очей, варто дозволити їм виплеснутися. В експерименті американського психолога Лорен Білсми (Lauren Bylsma) 97 дівчат-студентів протягом одного-двох місяців відзначали в щоденнику епізоди, коли не могли стримати сльози. 60% повідомили, що їх настрій після плачу не змінився. Але 30% зізналися, що відчули себе краще. При цьому чим більш сильним (але не довгим) був приступ плачу, тим більше полегшення за ним слід.

4. Ми більш переконливі, коли сумуємо

Психологи з Університету Південного Уельсу (Австралія) показали добровольцям невеликі фільми, щоб викликати у них смуток або розвеселили. Потім їх попросили придумати аргументи, щоб переконати уявного співрозмовника в своїй точці зору на спірну проблему. Цей досвід повторювався кілька разів кілька разів, і завжди ті, хто знаходився в поганому настрої, пропонували більш переконливі аргументи. На думку авторів, смуток спонукає людей бути більш зосередженими та обережними.

5. Легка депресія допомагає краще відчувати емоції інших

У стані депресії людина часто відчуває себе самотнім і відокремленим від навколишнього світу. Але психологи Квінского університету (Канада) виявили, що легка депресія насправді підвищує здатність розпізнавати емоції людей по фотографіях, на яких було видно тільки очі. Правда, є один нюанс: депресія зазвичай супроводжується низькою самооцінкою, і люди, схильні до неї, не завжди можуть правильно витлумачити чужі емоції (наприклад, подумати, що інші сердяться на них або засуджують їх).

6. Поганий настрій не знижує гостроту розуму

Чи можна працювати незалежно від настрою? Психологи університету Голдсмітс (Великобританія) запропонували учасникам свого дослідження протягом п’яти днів виконувати різні інтелектуальні тести на концентрацію, пам’ять і швидкість обробки інформації. Кожен день до початку роботи учасники заповнювали анкету про свій настрій. Показники продуктивності і настрою коливалися протягом усього часу дослідження, але в цілому зв’язку між ними виявлено не було. Іншими словами, поганий настрій ніяк не впливав на роботу розуму.

7. Смуток стимулює аналітичне мислення

В експерименті голландських психологів студенти, які вивчали бізнес, прослуховували інструкції та мотивуючі речі від свого куратора по відеозв’язку. В одному випадку куратор говорив впевненим і бадьорим голосом, посміхався і всім своїм виглядом випромінював радість, в іншому, навпаки, виглядав стурбованим і засмученим. Ті студенти, який слухали настанови куратора в хорошому настрої, проявили себе краще при виконанні завдань на креативність. Але ті, хто бачив другий запис, краще справлялися з іграми на аналітичне мислення.

8. Смуток робить нас більш уважними

Австралійські психологи також з’ясували, що люди в пригніченому настрої більш уважно ставляться до невідповідностей в інформації. Дослідники показували добровольцям фільм про дорожню пригоду, а потім деяких з них просили згадати сумні події з життя. Через деякий час їм задавали питання по фільм, серед яких були хитрощі (наприклад, «чи помітили ви пожежного зі шлангом?»). Ті, кому нагадували про події, пов’язані з почуттям смутку, частіше визначали підступ і в цілому були більш точні.

9. Коли ми сумуємо, нас важче обдурити

Ті ж вчені з’ясували, що сумні люди краще вичисляють брехунів по виразу обличчя, жестам і іншими ознаками. Учасникам дослідження демонстрували відеозаписи, де люди давали свідчення з приводу крадіжки. Деякі з них говорили правду, інші брехали. Ті, хто до початку досліду дивилися фільми з сумним кінцем, частіше за інших вказували на ошуканців.

10. Смуток – це ознака осмисленого життя

Кажуть, що тільки дурень завжди щасливий. Американськьке опитування, опубліковане в 2013 році, показало, що ті, хто вважали своє життя осмисленим, також частіше відчувають тривогу, стрес і занепокоєння.

Фото заголовку digest.bps.org.uk
За матеріалами digest.bps.org.uk

Сподобалось?

13 фільмів жахів знятих на основі реальних подій

12 ознак високого рівня цукру в крові, які ви ігноруєте. А даремно