in ,

10 порад, що не можна забороняти дитині

Які слова ви частіше говоріть своїй дитині – «можна» чи «не можна»? Обидва надзвичайно важливі для маленьких дітей: «можна» прищеплює віру у власні можливості та виховує довіру до навколишнього світу, а «не можна» встановлює рамки дозволеного і дає відчуття безпеки. Поговоримо про те, коли насправді потрібно встановлювати суворі заборони, а коли можна дозволяти дитині робити те, що йому хочеться.

Звичайно, виховання дітей не обходиться без помірного числа заборон, необхідних для фізичної та емоційної безпеки. Проте психологи стверджують, що можна виділити десять речей, які не варто забороняти дитині.

Самостійно одягатися, їсти і пити

© allwomens.ru

Безумовно, ви зробите це краще, якісніше і швидше дитини, але навряд чи допоможете його розвитку. Дитячі фахівці взагалі вважають самостійне застібання гудзиків і натягування рукавичок одними з кращих вправ для вдосконалення моторики пальців, а значить, і для розвитку мозку.

Виділяйте більше часу на збори, щоб дитина змогла поснідати або одягнутися сама – у своєму темпі, не поспішаючи і без метушні. Безумовно, якщо ви боїтеся спізнитися, то можете сказати: «Впевнена, ти сам впораєшся з одягом, але нам треба поспішати. Давай я допоможу тобі зараз, а ввечері ти сам зможеш надіти піжаму». А вміння користуватися ложкою чи кухлем стане в нагоді в дитячому садку, якщо тільки вам не хочеться до школи запихати обід в вихованого вами ж «недотепу».

Допомагати батькам

© babadu.ru

Як часто можна почути від обурених матусь: «Мій син взагалі нічого не хоче робити вдома!» Але чомусь вони забувають, як кількома роками раніше оберігали його і дорогі предмети від взаємодії: «Не чіпай, а то розіб’єш!», «Постав на місце, зламаєш!» Дорослі побоюються, що за малюком доведеться переробляти, але адже йому необхідно відчувати власну значущість і потрібність і чути батьківське схвалення. Просіть (не вимагайте) в дитини допомагати вам у побутових справах, дозволяйте виконувати прості доручення і не забувайте дякувати за виконану роботу.

Бути активним

© letyshops.ru

Коли малюк шумить, бігає, стрибає і дуріє, він насправді фізично розвивається і розслабляється, виплескуючи накопичену енергію. Звичайно, подібна поведінка не вітається в громадських місцях (поліклініка, магазин), однак вдома можна дозволити йому побути таким, який він є. Може бути, вам варто приєднатися і подуріти разом з ним?

Деякі мами забороняють дітям лазити по турніках, віддаючи перевагу тиху метушню в пісочниці. Так, їм простіше заборонити, ніж показати, як залазити і спускатися, контролювати своє тіло. Дозволяйте активні вправи, підстраховуючи у разі необхідності.

Спати зі світлом

© uaua.info

Боязнь темряви – природний страх для дітей чотирьох-п’яти років, які в цьому віці відокремлюються психологічно від мами. Платою за таку автономію є виникнення нічних кошмарів у дитини, в яких минуле тісно переплітається з вигадкою і фантазією. Неяскравий нічник заспокоїть малюка, коли він прокинеться, і допоможе переконатися, що навколо немає страшних чудовиськ. Правда, існує думка, що світло порушує природний перебіг сну, тому вводите освітлення як тимчасову міру.

Бруднитися

© artcontext.info

Не бійтеся, що дитина забрудниться, взявши в руки пензель фарби або фломастери. Придбайте спеціальні нетоксичні фарби, розстеліть на підлозі або столі клейонку, спорядіть малюка фартухом – нехай малює.

Дозволяйте також займатися дослідницькою діяльністю на прогулянках. Нехай дитина перевертається в траві, міряє глибину калюжі, підкидає вгору оберемки осіннього листя, не переживаючи за забруднений одяг. Зрештою, у вас напевно є пральна машина.

Досліджувати предмети

© tutknow.ru

Дозвольте дітям зрозуміти пристрої і призначення самих різних предметів. Ви здивуєтеся, але багато фахівців з дитячого розвитку рекомендують говорити дитині: «Рушай речі. Стискай, перекладай з однієї руки в іншу, тягни, розкривай, стукай, мни та рви!» Ексклюзивна іграшка деколи менш приваблива для дитини, ніж стос старих газет або коробка з гудзиками. Якщо ви боїтеся за дорогий посуд або коштовну дрібничку, приберіть її подалі від чіпких і допитливих ручок. Або ж спробуйте розглянути її разом, пояснивши, чому ця річ вам так дорога і що краще знайти інший предмет для ігор.

Дивитися мультфільми

© sputnik.b

Так, якість сучасних мультфільмів часом не витримує жодної критики, так і розвиваючі передачі не так корисні, як прийнято вважати. Однак нинішнім дітям важливо бути в курсі популярних мультиків, щоб обговорювати їх з однолітками. Підберіть ті передачі і анімацію, які вам здаються корисними. Обов’язково дивіться їх разом з малюком, обговорюйте спірні моменти і приводьте приклади прийнятного поведінки.

Залишати їжу на тарілці

© poradumo.com.ua

Не змушуйте дитину залишати на столі чисті тарілки. Прийом їжі повинен бути задоволенням, а не середньовічними тортурами. По-перше, про розмір порції і кількості страв завжди можна посперечатися. Та й дієтологи стурбовані стрімко зростаючим числом маленьких товстунів. По-друге, не відволікайте дітей мультиками, впихаючи хитрістю як можна більше ложок корисної каші. Справжня користь з’явиться, коли дитина відчує смак їжі, стане жувати не поспішаючи, буде вважати обід приємним ритуалом.

Фантазувати

© 5psy.ru

Вигадка – природне для дітей переплетення фантазії і реальності. Допоможіть дитині відрізняти фантазію від навмисного обману. Розкажіть, що його історія дуже схожа на казку, попросіть придумати ще що-небудь подібне. Постарайтеся проявляти щирий інтерес до його фантазій, заохочуючи тим самим розвиток творчої особистості.

Фото заголовку detkimoi.ru
За матеріалами detkimoi.ru

Сподобалось?

Дунайський біосферний заповідник – місце, яке мусить побачити кожен

24 неймовірних місць на Землі