10 психологічних ефектів, які керують нашим життям

Коли ми говоримо, що наші дії — це результат тільки наших рішень, ми трохи лукавимо. Адже мозок постійно ухитряється обманювати нас, спотворюючи сприйняття реальності.

Тутка зібрав 10 психологічних ефектів, які керують нашою поведінкою, навіть якщо ми про це не здогадуємося.

Цей синдром ґрунтується на реальному експерименті: якщо помістити жабу в воду комфортної для неї температури і включити поступовий нагрів, то жаба витратить всі сили на стабілізацію температури тіла і, коли вода закипить, не зможе вистрибнути і помре. Якщо ж помістити жабу в посудину з киплячою водою, то вона вистрибне відразу.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Так і люди, потрапляючи в неприємну, але безпечну для життя ситуацію, воліють терпіти постійні дрібні незручності, поки вони не вичерпають їх емоційно. Хворобливі стосунки з близькими, ненависна робота — все це пастки, в які ми самі себе заганяємо через небажання що-небудь міняти.

Найчастіше наш мозок чіпляється за старі уявлення, які вже міцно укріпилися в масах, і заперечує нові, достовірні дані. Класичний приклад: довгий час люди не приймали той факт, що Земля кругла (до речі, такі люди досі існують). Інформація про те, що Земля плоска, була більш «комфортною» для мозку, адже все нове, як відомо, лякає.

У повсякденному житті багато хто з нас бувають вкрай консервативними: нам складно розлучитися із застарілою інформацією і навіть почуттями, які втратили свою актуальність.

Коли справи йдуть зовсім погано, деколи ми не хочемо дізнаватися зайві подробиці наших неприємностей подібно до страуса, зариваючого голову в пісок. Ми ігноруємо негативну інформацію, вважаючи за краще зовсім не думати про проблеми. Наприклад, ми радіємо, що викладач ще не перевірив наш екзаменаційне завдання, тому що не хочемо знати результат. А раптом він поганий?

Часто ми переоцінюємо значимість доступної нам інформації, особливо коли приймаємо рішення. Наприклад, людина, що відстоює свою погану звичку, буде говорити, що знає когось (зовсім не обов’язково особисто), хто викурював по 3 пачки цигарок в день і дожив до 100 років. Мозок виключає ймовірність того, що цей приклад якщо і не вигаданий, то вже точно унікальний. Людина автоматично поширює вдалий приклад на свою ситуацію і вважає, що йому хвилюватися не про що.

Дослідження показало, що якщо поставити людей перед вибором знизити до нуля невеликий ризик або значно зменшити величезний, то більшість вибере перший варіант (навіть якщо він буде контрпродуктивним). Звести і так низьку ймовірність авіакатастроф до нуля чи різко зменшити колосальну кількість автомобільних аварій? Нульовий ризик часто виглядає привабливіше для нашого мозку.

Уявіть, що ви вирішили накопичити на машину. В якийсь момент, скажімо, за пару тижнів до покупки, ви усвідомлюєте, що у вас скоро набереться потрібна сума грошей, і переживаєте найсильніші емоції: подумки ви вже зробили покупку. Саме тому емоції будуть не такими сильними, коли ви дійсно станете володарем заповітної машини. Можливо, ви навіть відчуєте розчарування.

Згідно зі спостереженнями, спійманий краб може вилізти з відра тільки поодинці. Коли у відрі знаходяться кілька крабів, вони починають чіплятися один за одного, і в підсумку нікому не вдається вибратися назовні.

Так само відбувається і в суспільстві. Підсвідомо люди не бажають, щоб хтось із їхнього оточення міняв життя на краще, адже на тлі їх успіху вони будуть гірше виглядати. Наприклад, коли дівчина в колективі розповідає про те, що вирішила записатися в спортзал, всі інші відмовляють її («ти і так худа», «навіщо тобі це потрібно?» та інше), тому що не хочуть, щоб вона досягла успіху у своїй справі.

Це дуже сильний ефект: він робить сумнівну інформацію привабливою для публіки. Вся справа в харизмі абсолютна більшість людей схильні вірити словам яскравих, артистичних ораторів. За їх харизмою люди не помічають нелогічності мови і навіть фальсифікованих фактів. А слова менш яскравих, але більш компетентних осіб здаються не настільки важливими і цікавими. Саме тому секти і лженауки часто стають популярними.

За матеріалами