10 способів протистояти ворожості й злості

vkurselife.com

Всі ми іноді сердимося, сердимося і впадаємо в лють. Хтось частіше, хтось рідше. Одні виплескують злість на оточуючих, інші тримають в собі. Клінічний психолог Барбара Грінберг дає 10 порад про те, як правильно реагувати на прояви злості і ворожості.

Всі ми мріємо жити в мирі та гармонії з оточуючими, але практично кожен день стаємо жертвами або свідками агресії. Ми сваримося з подружжям і дітьми, вислуховуємо гнівні тиради начальників і обурені криками сусідів, стикаємося з грубіянами в магазині і громадському транспорті.

Уникнути агресії в сучасному світі неможливо, але можна навчитися справлятися з нею з меншими втратами.

1. Якщо хтось виплескує на вас злість особисто чи по телефону, не намагайтеся його зупинити. Як правило, людина заспокоюється сама. Запас слів і емоцій вичерпується, якщо їх не підживлювати.

2. Цей метод схожий на попередній: мовчки слухайте агресора, можете час від часу кивати головою, зображуючи увагу і участь. Така поведінка, швидше за все, розчарує того, хто намагається спровокувати сварку, і він піде скандалити в інше місце.

3. Проявляйте емпатію. Ви скажете, що це нерозумно і нелогічно: він на вас кричить, а ви йому співчуваєте. Але саме парадоксальні реакції допоможуть приборкати того, хто намагається викликати відповідну агресію.

Скажіть йому: «Мабуть тобі дуже важко» або «О, це дійсно жахливо і обурливо!». Але будьте обережні. Не кажіть: «Мені шкода, що ви так себе почуваєте». Не висловлюйте особисте ставлення до подій і не вибачайтеся. Це лише роздує вогонь, і грубіян продовжить свій виступ з великим ентузіазмом.

4. Змініть тему. Задайте агресору питання, на яке він, швидше за все, знає відповіді. Навіть сама нестримана людина не відмовиться продемонструвати свою обізнаність. Якщо ви не знаєте, в чому він добре розбирається, задайте нейтральне або особисте питання. Всі люблять розповідати про себе.

5. Якщо людина в люті, і ви не відчуваєте себе в безпеці, скажіть, що у вас важливі справи і підіть. Вона, швидше за все, від несподіванки замовкне, змінить тон або відправиться на пошуки нових слухачів.

6. Можна заявити, що у вас був важкий день, і ви не можете допомогти співрозмовнику впоратися з його проблемами, у вас немає на це емоційних ресурсів. Така заява поверне ситуацію на 180 градусів. Тепер ви нещасна жертва, яка скаржиться співрозмовнику на життя. І як після цього можна продовжувати виливати на вас злість?

7. Якщо агресор вам небайдужий, можна спробувати оцінити почуття, які він хоче висловити. Але робити це потрібно щиро. Можна сказати: «Я бачу, ти просто розгніваний» або «Не уявляю, як ти справляєшся!».

8. Перенаправте агресора на інший «майданчик для виступів». Запропонуйте обговорити проблему по телефону або викласти її в листі. Одним ударом ви вб’єте двох зайців: позбудетеся від спілкування з джерелом агресії і покажете йому, що є інші можливості висловити почуття.

9. Попросіть говорити повільніше, пояснивши те, що ви не встигаєте усвідомити сказане. Коли людина сердиться, вона, як правило, говорить дуже швидко. Коли вона на ваше прохання починає вимовляти слова повільно і виразно, гнів проходить.

10. Станьте прикладом для оточуючих. Розмовляйте спокійно і повільно, навіть якщо співрозмовник голосно і швидко викрикує образливі слова. Не давайте нав’язати собі агресивну манеру спілкування. Диктуйте свій стиль.

Ці десять порад підходять не для всіх випадків: якщо людина постійно веде себе агресивно, краще припинити спілкування з нею.

За матеріалами