in , ,

5 нездорових шаблонів мислення і чим їх замінити

Психологи впевнені: причини того, що отруює нам життя, не завжди зовні. І не завжди «все псує» невдалий збіг обставин: ми й самі чудово справляємося з цим завданням. З цим згодна сімейний терапевт Дженіс Хармон. Вона розповідає про нездорові шаблони мислення, властиві більшості з нас, а головне – про те, чим і як їх можна замінити.

Найчастіше причина тривоги або емоційної нестабільності в наших нездорових шаблонах мислення. Ось кілька найпоширеніших.

1. Чорне-біле мислення

Філіп посварився із тещею і тепер обурюється: «Вона ніколи не чує ні слова з того, що я говорю!» Насправді вона до нього прислухалась, але в даний момент він цього не пам’ятає: його переповнюють емоції.

Подібне мислення заважає спілкуватися, розуміти один одного і шукати способи розв’язувати проблему. Чорно-біле мислення (або підхід «все або нічого») обмежує нас, не дає побачити альтернативні можливості. Замість того, щоб узагальнювати, спробуйте побачити реальність. Теща не слухає Філіпа тільки у даний момент. Якщо він трохи заспокоїться, то зможе згадати всі ті випадки, коли до нього прислухалися.

2. Спроби передбачати майбутнє

Підготовлений Марією звіт розкритикували. Дівчина в паніці: «Мене напевно звільнять!» По-перше, можливо, що це не так. Ми не можемо передбачати майбутнє. По-друге, негативне мислення провокує тривожність і стрес. Постарайтеся бути реалістичними.

Турбуючись, що поганий звіт може коштувати їй роботи, Марія могла б обговорити це зі своїм безпосереднім начальником, щоб зрозуміти, наскільки серйозна проблема, і спробувати виправити ситуацію. Активні дії допоможуть знизити рівень тривоги і стресу.

3. Спроби читати чужі думки

Вони особливо руйнівними в близьких відносинах. Ганна та Олександр чекають гостей. Анна готує, розраховуючи на те, що чоловік здогадається пропилососити, а дізнавшись, що він цього не зробив, злиться: «Міг би сам збагнути! Я ж казала, що нічого не встигаю!»

Ганна розраховувала на чоловіка, але він про це не знав. Можна було попросити його про допомогу.

4. Ігнорування позитивних моментів

Мозок більше схильний помічати неприємне, а значить, зосередитися на негативі легко. Ліза і Макс відмінно провели час в кіно. По дорозі додому почали обговорювати, скільки заплатити няні, яка дивилася за дітьми. Ліза запропонувала суму, Макс не погодився, подружжя посперечалися. «Ну відмінно, вечір зіпсований! Тобі лише б посперечатися!» – спалахнула Ліза. У підсумку вони пішли спати, розсердившись один на одного.

І фільм, і похід в кафе після сеансу забуті. Макс і Ліза дозволили лише одному неприємного моменту зіпсувати вечір, а могли б ще раз згадати, як добре провели час.

5. Узагальнення, навішування ярликів, образи

Ми часто називаємо себе або інших лузерами, дурнями, ледарями. Не отримали посаду, про яку мріяли, – вважаємо себе невдахами. Дитина не прибрала у кімнаті, в серцях називаємо його нечупарою.

Такі визначення невірні. Те, що ми не отримали роботу, не робить нас невдахами, а розкидавши одяг по підлозі дитина не обов’язково нечупара і ледар. Подібні ярлики заподіюють біль і завдають удару по самооцінці. Вважаючи, що оточуючі теж вважають нас невдахами, ми можемо вирішити, що нема чого намагатися чогось досягти.

Нездорові шаблони мислення часто приносять шкоду як нам, так і оточуючим. Замінивши їх на більш конструктивні, можна підвищити самооцінку та покращити навички спілкування.

За матеріалами

Сподобалось?

17 відповідей на питання, які ви хотіли знати, але лінувалися гуглити

14 коміксів про те, як сильно наше дитинство відрізняється від нинішнього