5 порад, які допоможуть прийняти рішення в складних ситуаціях

Ми помиляємося. Невдало розподіляємо час і гроші, шкодимо навколишньому середовищу, харчуємося нездоровою їжею. Все це — з-за того, що ми часто думаємо на автоматі і не зважуємо рішення досить ретельно. Ці 5 порад допоможуть вам зробити правильний вибір у будь-яких ситуаціях.

1. Не бійтеся змін

Люди не люблять втрачати. Гіркота втрати для нас в два рази сильніше, ніж радість придбання.

Це доводить простий експеримент. Групі студентів вручили чашки з емблемою їх університету. Іншій групі запропонували розглянути їх і купити. Продавцям і покупцям треба було вибрати прийнятну для себе ціну. У результаті продавці запросили ціну в два рази вище тієї, яку готові заплатити покупці. Експеримент повторювався десятки разів з тисячею чашок але результати завжди виявлялися майже однаковими. Наша власність здається нам дуже цінною.

Неприйняття втрати працює як прийом мислення. З-за цього ми втрачаємо можливу вигоду і відмовляємося навіть від тих змін, які є в наших інтересах.

Перш ніж відмовитися від чогось нового, постарайтеся тверезо оцінити, що у вас вже є. Порадьтеся з експертами. Можливо, ви перебільшуєте цінність власних речей.

2. Не поспішайте захоплюватися

Уявіть: ви отримуєте від фондового брокера лист, в якому повідомляється, що незабаром курс певних акцій різко підвищиться. Через тиждень ці акції дійсно ростуть.Ннаступного тижяі ви отримуєте ще один лист, в якому брокер повідомляє, що курс на інші акції незабаром впаде. І ці акції дійсно різко падають в ціні.

Десять тижнів поспіль ви отримуєте передбачення, які незмінно збуваються. Тепер ви впевнені, що брокер — першокласний професіонал і допоможе вам отримати прибуток. Однак не поспішайте. Є дещо, про що ви не знаєте.

Не поспішайте захоплюватися результатами чиєїсь роботи, якщо не знаєте, якими були шанси на успіх.

У перший тиждень ви були не єдиною людиною, що отримала лист брокера: він розіслав 10 240 листів. В половині листів містився прогноз на зростання, а в іншій половині — прямо протилежний. Ті 5 120 осіб, які отримали від брокера неправильний прогноз, більше не отримували від нього ніяких листів. Проте ви і ще 5 119 осіб, яким прийшов лист з правильним прогнозом, отримали ще одну підказку на наступному тижні.

З цих 5 120 інформаційних листів в половині було сказано те ж, що і у вашому листі, а в іншій половині — прямо протилежне. Після цього тижня все одно залишалося 2 560 осіб, які отримали два правильних прогнози поспіль. І так далі. Після десятого тижня залишилося десять щасливчиків, які отримували від брокера точні рекомендації всі 10 тижнів.

Будьте уважні. Можливо, те, що ви бачите, — простий збіг чи сплановане шахрайство. Постарайтеся розглянути всю картину цілком.

3. Міняйте формулювання

Уявіть: ви страждаєте серйозним серцевим захворюванням, і лікар рекомендує складну операцію. Природно, вас цікавлять шанси на благополучний результат. Лікар говорить: «З 100 пацієнтів, що перенесли аналогічну операцію, 90 живі через п’ять років». Твердження здається обнадійливим. Швидше за все, ви зважитеся на операцію.

А тепер припустимо, що лікар сформулював відповідь інакше: «З 100 пацієнтів, що перенесли аналогічну операцію, 10 померло протягом п’яти років». Для більшості подібна заява звучить тривожно. Вони, швидше за все, відмовляться. Мозок міркує: «Чимало людей мертві, і зі мною це теж може статися».

Люди по-різному сприймають твердження «90 з 100 живі» і «10 з 100 померли», хоча їх зміст ідентичний.

Це явище називається фреймінгом (від англійського слова frame — «рамка»). Ми приймаємо рішення, виходячи з того, як сформульовані умови завдання.

Перш ніж прийняти важливе рішення, спробуйте переформулювати умови. Подивіться на ситуацію з точки зору вигоди і втрат. Постарайтеся позбутися від фреймінгу і оцінити ситуацію неупереджено.

4. Контролюйте свій оптимізм

Необґрунтований оптимізм пояснює багато ризикованих дій, в тому числі і небезпечні для життя та здоров’я:

  • 90% водіїв переконані, що їх навички вище середньостатистичних.
  • Майже кожен думає, що його почуття гумору вище середнього.
  • Студенти вважають, що в майбутньому їм не загрожує звільнення, інфаркт, рак, розлучення або алкогольна залежність.
  • Приблизно 94% професорського складу великого університету вважають себе талановитішими інших викладачів.
  • Курці знають про шкоду нікотину, але вважають, що ймовірність раку легенів і серцевих захворювань обійде їх стороною.

Вважаючи себе невразливими, ми часто не вживаємо розумних заходів для запобігання шкоди. Обдумуючи важливе рішення, подивіться статистику, познайомтеся з негативними сценаріями і прикиньте, як звести їх ймовірність до мінімуму. Не переоцінюйте свої можливості.

5. Будьте відкриті новому

Майже будь-яка людина старше шести років може зав’язувати шнурки, вдало грає в хрестики-нулики і знає всі букви в слові «кіт». Але лише деякі вміють як слід зав’язувати краватку-метелика, виблискують у шахах і без запинки вимовлять ім’я психолога Міхая Чіксентміхайі.

Звичайно, ми навчилися справлятися і з більш складними проблемами. Купуємо вже зав’язані краватки-метелии, читаємо книги про шахи, шукаємо в інтернеті, як пишеться «Чіксентміхайі» (а потім копіюємо і вставляємо кожен раз, коли потрібно використовувати це прізвище), використовуємо програми перевірки орфографії і електронні таблиці.

Але в житті все серйозніше: готових технологій, аналогічної функції «Правопис», найчастіше немає. Швидше допомога знадобиться, щоб визначитися з видом іпотеки, ніж при виборі буханця хліба.

Ми завжди повинні вивчати нові матеріали, шукати цікаві факти і розуміти, як можемо втілити їх у життя.

Життя повне несподіванок, і часто нам доводиться приймати швидкі і складні рішення. Зробіть так, щоб вам не довелося шкодувати про свій вибір. Представлені вище поради допоможуть.

Чек-лист

  • Тверезо оцінюйте свої активи. Не тримайтеся за звичне.
  • Не поспішайте захоплюватися. Копайте углиб, щоб зрозуміти, що ховається за чудовим результатом.
  • Розглядайте проблему з різних сторін. Позбавляйтеся від фреймінгу.
  • Прийміть заходи, щоб звести ризик до мінімуму. Не вважайте себе невразливим.
  • Вивчайте нове. Життя не стоїть на місці.

За матеріалами