in , ,

7 найпоширеніших помилок мозку

Хочеш бути раціональним і об’єктивним, менше помилятися і намагатися наблизити своє уявлення про світ до реальності — як же все влаштовано насправді? Тобі не обійтися без знання про систематичні помилки мислення, якими грішить кожен в тій чи іншій мірі. З-за них ми часто приймаємо неправильні рішення і робимо помилкові висновки про людей, явища та події. Спотворення пронизують всі сфери нашого життя, змушуючи нас помилятися знову і знову. І тобі, звичайно, цікаво, чому ж виникають ці помилки, які проносяться крізь покоління і плутають ноги людству на тернистому шляху істини устрою Всесвіту.

Згідно сучасним дослідженням когнистивістики — науки, що виникла завдяки хлопцям, які хочуть створити штучний інтелект та виявити секрет нашої свідомості, — спотворення мозку обумовлені саме великою купою стереотипів, які виникли в процесі еволюції для адаптації до навколишнього середовища і більш швидкому прийняттю рішень.

Уяви, що ти стоїш посеред безкрайньої савани в п’яти метрах від найближчого дерева і чуєш шарудіння у високій траві. Будучи сином найбільш пристосованих предків, ти стрілою заберешься на дерево. Так, може бути, ти помилився, і це був просто порив вітру, але в зворотному випадку, якщо у кущах причаївся самотня голодна левиця, помилка стала б просто фатальною. Середовище змінилося, а зразок прийняття рішень залишився.

Також мають місце спотворення, які зумовлені емоційними і моральними причинами або ж неправильною обробкою інформації. Давай перейдемо до конкретних спотворень, які найчастіше зустрічаються в нашому житті.

1 Помилка планування

Це когнітивне спотворення безпосередньо пов’язано з надмірно позитивним мисленням, а також з тим, що ти недооцінюєш час на виконання завдання. Нічого не нагадує? Скільки разів було так, що ти планував закінчити роботу всього за пару годин, а в підсумку це виходило на цілий день? Ця помилка була дослідним шляхом підтверджена в дослідженні 1994 року серед студентів-психологів — їм було запропоновано оцінити час, який займе написання дипломної роботи. Середні реальні терміни перевищили прогноз на 50%, і тільки третина студентів здали свої роботи вчасно. Причиною такої неприємної помилки на думку досвідчених у цій справі вчених є те, що ми зосереджуємо увагу на позитивному сценарії і на основі цього сценарію і робимо оцінку.

2 Схильність до підтвердження своєї точки зору

Можливо, найпоширенішим спотворенням мислення є саме ця помилка. На шляху до розуміння устрою Всесвіту стоїть твій найбільший ворог — твої власні переконання, які ти придбав колись давно, коли ти навіть знати не знав про те, що таке раціональність чи критичне мислення. Але зауваж, як іноді можна люто і палко захищати свою точку зору про неймовірну користь вітаміну С або про те, що єгиптяни не могли без втручання ззовні створити свої знамениті піраміди, навіть якщо ти вже сто років не пам’ятаєш, звідки ти це знаєш. З-за цього люди схильні вибирати тільки ту інформацію, яка буде підтверджувати свої власні гіпотези, просто не враховуючи інші точки зору.

3 Ефект знання заднім числом

Ти схильний думати, що події або факти, які вже відбулися, дуже очевидні і передбачувані. З вигуком: «Я так і знав!», ти переглядаєш результати вчорашнього матчу з футболу, будучи впевненим у своїх здібностях до прогнозу. Але все не так просто! Під час судження вже заднім числом мозок намагається підігнати нові причинно-наслідкові зв’язки так, що  результат буде здаватися визначеним заздалегідь. Це спотворення може вибити з під тебе грунт об’єктивності, будь насторожі.

4 Систематична помилка вижившого

Це помилка полягає в схильності недооцінювати дані про так званих «загиблих», враховуючи тільки дані про «виживших». Існує думка, що дельфіни дуже розумні і добрі тварини, які часто рятують потопаючих, допомагаючи їм допливти до берега, але розповіді тих, кому вони допомогли виплисти у відкрите море, ми ніколи не почуємо.

Також часто проходячи повз яку-небудь старовинну будівлі в центрі міста, ти можеш захоплюватися тим, як же все-таки раніше якісно робили будинки. Але і тут тебе підстерігає підступна логічна помилка — зі старих будинків залишаються тільки самі гарні і міцні, а ті, які були поганої якості, просто зносять, не напружуючись дорогою реставрацією.

Приклади такого мислення ти можеш зустріти де завгодно.

5 Ефект першого враження

Як ти, мабуть, здогадався, це спотворення засноване на першому враженні, яке складається буквально в перші хвилини зустрічі. Як би ти не хотів би цього уникнути, перше враження про людину сильно впливає на нашу оцінку подальшої діяльності і взагалі особистості цієї людини, часто з підміною характеру на основі асоціацій. Коли людина нагадує тобі когось знайомого, ти мимоволі приписуєш деякі риси характеру, властиві йому. Це треба пам’ятати, це треба розуміти!

6 Ефект контрасту

Помилка, яку так успішно використовують дівчата, коли беруть з собою на прогулянку, так скажемо, не самих красивих подруг, щоб на контрасті виглядати ще більш привабливими для чоловіків, носить лаконічну і логічну назву — ефект контрасту. Він властивий не тільки людям, але й тваринам, що підтверджується експериментально — за певну винагороду тварини виконують завдання більш охоче, якщо напередодні їх нагорода була порівняно меншою, і так само навпаки. Це означає, що ми або применшуємо, або перебільшуємо наші виміри залежно від того, що ми спостерігали до цього. Незважаючи на очевидність помилки, варто пам’ятати, що люди можуть навмисно використовувати її в своїх корисливих цілях. Будь уважніше!

7 Фундаментальна помилка атрибуції

Наостанок ми залишили для тебе найскладніше за назвою, але досить просте і зрозуміле за змістом спотворення. Воно полягає в тому, що свої провини і прорахунки ти зазвичай схильний пояснювати зовнішніми факторами, які слабо залежать від тебе, а ось провини інших людей ти в першу чергу пов’язуєш з їх особистісними характеристиками. Запізнюєшся на роботу — затори. Запізнюється хтось інший — непунктуальний. Це правило працює і навпаки, прямо як і ефект контрасту. Свої успіхи ти зазвичай пов’язуєш з особистими якостями, а успіхи інших людей — з везінням, випадком і допомогою інших. Ти склав іспит на відмінно — тому що дуже багато готувався і вчив, хтось інший — пощастило з квитком. Так і працює це психологічне спотворення. Постарайся подумати про те, які висновки ти робиш про інших людей, а які про себе. Попереджений — озброєний!

Фото заголовку coob.com.ua
За матеріалами brodude.ru

Сподобалось?

Небезпечна їжа

12 правил поведінки, які роблять нас щасливішими