8 речей, про які нам нахабно брешуть на різних тренінгах

Про тренінги, на яких сором’язливу дівчину обіцяють перетворити в стервозну богиню, а консультанта магазину техніки — у власника цього магазину, чув багато хто. А ось про позитивні результати таких заходів знає значно менше людей.

Сьогодні Тутка розповість про 8 речей, про які на тренінгах не договорюють, а іноді і відверто брешуть. Це не означає, що треба відмовитися від їх відвідування. Просто будьте пильними при виборі й не пропустіть нашу пораду в кінці статті.

8. Особистість спікера

Багато спікерів — це люди, про освіту та професійні досягнення яких складно знайти конкретні дані. Ця прогалина перекривається амбіціями, самовпевненістю, а іноді і нахабством, яке дозволяє сказати вам: «Ти невдаха! Але я тобі допоможу».

Людина, яка взявся чомусь вчити інших, не може це робити добре без вражаючого особистого прикладу. Роберт Кійосакі став навчати бізнесу лише в 47 років, після того, як пройшов шлях від звичайного торгового агента до власника декількох компаній.

  • Як не влипнути: Перевіряйте інформацію про тренера. Захоплені відгуки про те, як круто змінилося життя учасників після його тренінгів, пропускайте повз. Де навчався, ким і де працював, чого досяг? Часто перед тренінгом проводять гостьові зустрічі. Не соромтеся поставити тренеру кілька конкретних запитань про його минуле.

7. Обіцянка поділитися таємницею

Ідеєю багатьох тренінгів є якийсь таємний механізм, який швидко видасть заміж, заробить мільйон, перетворить скромного хлопця в альфа-самця. Людство тисячоліттями помилялось, коли вважали, що для цього треба просто багато працювати, в тому числі і над собою. Ні, це доля аутсайдерів. А ось якийсь пан Х знає, як отримати все це, не особливо забруднивши руки, і розповість про це на своєму тренінгу.

  • Як не влипнути: Таємних механізмів немає. Є порада, яка допоможе вам щось переглянути у своїй роботі, наприклад. Потім потрібне ваше бажання і сили на те, щоб цю пораду застосувати на практиці і час, щоб вийшов профіт. Тобто, людство не помилялось — потрібно працювати. Багато працювати.

6. Відсутність об’єктивних оцінок

Неможливість оцінити результати тренінгу — одна з причин їх масовості, яка залишається безкарною. Коли замовив чорні кросівки, а прийшли білі кеди — це, зрозуміло, мінус, продавець не виконав зобов’язання. А коли пішов на тренінг, на якому тебе обіцяють зробити харизматичним або розбудити богиню, — тут як?

  • Як не влипнути: Вибирайте заходи, які відповідають вашим конкретним потребам. Наприклад, не вмієте виступати, але вам це потрібно, — вперед на курси ораторської майстерності. Почитайте для початку літературу, адже багато спікерів дають інформацію, яку можна знайти у відкритому доступі. А от, якщо немає впевненості в собі, тут краще в спортзал. Це і ефективніше, і корисніше, і дешевше.

5. Велика кількість незрозумілих слів

Багато тренінгів — як на тему бізнесу, так і психології — грішать великою кількістю незрозумілих або розмитих формулювань у назві та описі. Ну, а як інакше? Не запрошувати ж вас на семінар «За ваші гроші я вам розповім те, що ви і без мене знаєте. Чи не знаєте. В принципі, неважливо, тому що користі від цієї інформації немає».

  • Як не влипнути: Опис тренінгу повинен бути зрозумілим людині без спеціальної підготовки. Якщо ви тільки почали займатися просуванням в соціальних мережах, то тренінг «Основи SMM» з детально розписаною програмою — це добре. А «Дізнайся секрет парсінга і грабінг, і стань крутим кимось там» — вже не те. І взагалі з побоюванням варто ставитися до тренінгів, в назві яких є слова «крутий», «успішний», «харизматичний», «продуктивний».

4. Емоційна гойдалка

Цим прийомом часто користуються «гуру просвітлення», які прочитали по діагоналі основи психології і санскритських практик, розкрили в собі якусь авторитарну особистість, і тепер допомагають це зробити іншим. Суть в тому, щоб змусити людину випробувати не найприємніші емоції, мотивуючи необхідністю вийти з зони комфорту, а потім похвалити її за це.

У мережі є багато історій про те, як учасники тренінгів просили милостиню, приставали до незнайомих людей і витворяли інші неймовірні речі. Ейфорія, яку відчуває людина, завершивши таке завдання, не дає їй зрозуміти, що це лише спосіб маніпуляції.

  • Як не влипнути: Якщо на тренінгу вам пропонують зробити щось, що викликає хоч невеликий дискомфорт, не погоджуйтеся. Вихід із зони комфорту (для початку потрібно зрозуміти, що ви засиділися там) повинен бути усвідомленим і поступовим. Змініть звичний маршрут, зайдіть в новий ресторан, зробіть з ранку зарядку.

3. Роздута популярність

Соціальні мережі рясніють фотографіями з різних тренінгів, які публікуються з мотивувальними хештегами і статусами про те, як важливо бути продуктивним, почати змінюватися прямо зараз, стати господарем свого життя. Створюється враження, що людина дійсно побувала на цікавому, прямо захоплювальному заході з «потужною енергетикою», який радикально, ні, не почне міняти, а вже змінив все її сіре буття.

  • Як не влипнути: Бажання учасників викласти позитивний пост про тренінг часто підігрівається організаторами: запрошені фотографи, красиві декорації, бонуси за чек-ін на тренінгу, конкурси хештегів. І ще. Багато відвідувачів таких заходів захоплюються ними зовсім не з-за нових знань і яскравих емоцій, які вони там отримали. Просто працювати над собою сьогодні модно.

2. Ефект натовпу

Ефект натовпу — популярний інструмент маркетингу, який використовується і на тренінгах. В їх рекламі, втім, як і в будь-якій іншій, часто зустрічається, наприклад, «Поспішайте! Залишилося лише 2 квитка». І потім виявляється, дійсно, всі місця в залі зайняті, а іноді навіть не вистачає вільних стільців (вони з’являються потім). І вже з самого початку створюється позитивне враження, адже не могла така кількість людей помилятися.

  • Як не влипнути: Просто знайте, що деяка частина учасників тренінгу — це співробітники компанії, які його організували, знайомі спікера, знайомі співробітників компанії і знайомих спікера. Саме ці люди запросять вас у кадр, щоб зробити загальне фото, допоможуть подолати сором’язливість і впоратися з дискомфортом. Вони розкажуть про те, як хвацько змінилося їхнє життя після аналогічного тренінгу.

1. Тренінги особистісного зростання

Тренінги особистісного зростання стали мемом, особливо, серед тих, хто намагався розібратися зі своєю особистістю дідівськими методами — книжки прочитати, до звичайного психолога походити. Ці люди знають, що будь-яке зростання, а особливо особистісне, — це поступово, довго, індивідуально. А різко, швидко і однаковими для всіх методами — це більше схоже на спосіб відбирання грошей.

Як не влипнути: Мішень таких тренінгів — люди, у яких начебто все є, але чогось не вистачає: яскравих вражень, нових знайомств, відчуття, що все добре. Тобто,кожен з нас у той чи інший період життя може потрапити на гачок. І якщо цей період настав, а на горизонті замайорів тренер особистісного зростання, подумайте: може, в подорож? Там і враження, і знайомства, і відчуття, що все добре.

І кінець

Припустимо, вам пощастило і ви прийшли на тренінг, де спікер, який вселяє вам довіру зрозумілою мовою розповідає корисні речі. Але від цього не збільшаться продажі, не зросте впевненість у собі, не з’явиться шалений успіх у протилежної статі. І богиня або альфа-самець — вони теж не прокинуться. Людина не робот, її не можна просто взяти і запрограмувати на успіх, як це обіцяють тренери. Будь-яка зміна вимагає часу, сил і, головне, вашого бажання. І якщо цього немає, ніяка програма на успіх не запрацює.

За матеріалами