in ,

Де потрібні передбачувані люди: Розплата за «слухняність»

© firestock.ru

На одному з сайтів було поставлено питання: «Ваша успішність у школі пов’язана з вашим успіхом на роботі?».

І були отримані 10 відповідей, з них два сказали, що «так», а деякі інші були такі:

  • …суцільні двійки з хімії, фізики та англійської. Мабуть, з-за цих двійок я і зробив успішну кар’єру»;
  • «Мене зі школи вигнали за неуспішність. Зараз у мене дві вищі освіти і своє виробництво! Висновок: всьому свій час!»;
  • «швидше за неуспішність і викручування із ситуації. Фантазія блін запрацювала тоді. У нас всі, хто були круглими відмінниками – абсолютно нічого видатного з себе не представляють. Успішними стали – хто не зубрив, але схоплював все на льоту»;
  • «Я вчилася в школі добре. Якщо міряти багатством успіх в житті, то його я не досягла у загальноприйнятій системі мір.))) А ось брат двоюрідний завжди двієчником був, а зараз мільйонер.)) Так що зв’язку між оцінками в школі та подальшою долею я не бачу. взагалі)))».
© econet.ru

І я згадала, як під’їхала на одну із заправок міста і впізнала в касирі свою однокласницю відмінницю. Я була здивована, так як їй пророкували велике наукове майбутнє і ставили за приклад усім нам, бо вона навіть на перервах щось читала або повторювала, в той час як ми бігали по поверхах і воювали з хлопчаками.

Ми розговорилися, і з’ясувалося, що вона закінчила університет і… так і не змогла нікуди влаштуватися два роки. Спочатку не було гідної роботи, а ту роботу, що їй запропонували, її батьки вважали невідповідною. А потім вона сама не могла пройти співбесіду, а на червоний диплом, з її слів, ніхто не дивився. Пізніше сусід запропонував їй піти касиром до нього на заправку, так 15 років вона на ній працює.

Я стала роздумувати і для початку проаналізувала своїх однокласників. Через двадцять із гаком років після закінчення школи можна вже робити якісь висновки.

І я звернула увагу, що ті хлопці, яких можна віднести до групи успішних (високооплачуваний пластичний хірург, перекладачка у відомої світової компанії, відомий у своїх колах музикант, цілком успішний бізнесмен), відрізнялися тим, що приділяли увагу в школі саме тим сферам, в яких на сьогоднішній день вони і успішні.

Тобто вони вивчали те, що їм було цікаво, і не сильно заглиблювалися в ті предмети, які їм не подобалися. Атестати отримали всі. А також ні в кого з них не було батьківського тиску за успішність.

Не знаю, як склалася доля одного мого сусідського хлопчиська, у якого мати кричала за трійку з математики: «Ти не мій син, тебе мені підмінили в пологовому будинку, тому що у такої матері, як я, не може бути такого тупого сина!!!».

© econet.ru

Можливо, він і отримував п’ятірки з математики, але якими психологічними травмами це оплачено, ми не дізнаємося. А адже цей тямущий малюк міг використовувати свої сили і час на те заняття, яке йому до душі, і в майбутньому могло б зробити його гарним фахівцем своєї справи.

Я думаю, що сила успішних людей в тому, що вони роблять свою справу з позиції «мені цікаво», і тому можуть годинами не помічати часу і не втомлюватися.

І ще за час моєї тринадцятирічної консультаційної практики я звернула увагу на те, що у колишніх круглих відмінників присутня велика залежність від думки оточуючих, і це заважає в житті діяти. Вони завжди думають: а як їх оцінять? а що скажуть? Ні, краще вже я не буду нічого робити, тоді можливість помилки мінімальна.

Вони звикають бути в школі слухняними і передбачуваними, адже за це їх позитивно підкріплюють п’ятірками. А виходять в реальне життя – і що?

Де потрібні слухняні і передбачувані люди?

Вони хороші виконавці. Щось очолити вони не можуть, тому що це ризик опинитися в невизначеній ситуації, а там незрозуміло, як правильно діяти, у підручниках про це нічого не сказано.

© econet.ru

Якось на прийом прийшла клієнтка з явними ознаками депресії: песимістичний погляд на майбутнє, загальмованість, пригнічений, пригнічений настрій, відсутність в житті позитивних емоції, бажань та інтересу до життя. В дитинстві дуже любила малювати і мріяла стати дизайнером жіночого одягу і подорожувати по світу зі своїми колекціями одягу.

Але тато вирішив, що це дурість. Змушував робити акцент на математику і карав за четвірки, кажучи, що потім вона йому спасибі скаже. Пізніше наполіг, щоб вона вступила на економічний факультет. Вона закінчила університет і стала працювати бухгалтером, роботу свою спочатку ненавиділа, потім стало все одно, зате, як казав тато, зарплата стабільна. Малювати перестала, бо коли малює, то чомусь плаче.

Я ні в якому разі не хочу сказати, що вчитися не потрібно. Потрібно, але не треба прагнути до ідеальності у всьому і знати абсолютно все. Як не крути, а час навчання – ресурс обмежений, і витратити його потрібно з розумом.

За матеріалами

 

10 чоловічих правил Гі Де Мопассана

10 способів перевірити якість продуктів, які ви їсте кожен день