Легкі пологи: 4 ради акушера-гінеколога і людини-легенди Мішеля Одена

life.hotmam.com.ua

Ми звикли, що пологи зараз проходять під наглядом десятка лікарів, які дають поради жінці, як народжувати, запитують про її самопочуття і просто стежать за нею з усіх боків.

Ми не говоримо вже про татусів з відеокамерами або фотоапаратами, які прагнуть закарбувати народження свого спадкоємця.

Така метушня, здається, нам вже звичною складовою нормальних пологів.

Але французький акушер-гінеколог, який очолював протягом 20 років пологове відділення лікарні в передмісті Парижа, який написав 12 книг і є засновником Науково-дослідного центру первинного здоров’я, Мішель Оден, який став уже людиною-легендою, дотримується іншої думки.

На цю тему він написав чимало статей і книг, які ще в 70-ті роки минулого століття стали основою його акушерської практики. Вона передбачала басейни для розслаблення під час пологів, палати з домашньою обстановкою, де жінки могли б народжувати, ніби у себе вдома.

В результаті всього цього було знижено кількість медичних втручань в процес пологів і кесаревих розтинів.

Що ж принципово нове відкрив під час пологів Мішель Оден?

Загадковий неокортекс.  Неокортекс – це розвинена частина кори головного мозку, яка відповідає за інтелект.

І саме її робота під час пологів може перешкодити народити швидко і легко.

Іншими словами, згідно М. Одена, саме інтелект – то, що робить людину людиною, може стати перешкодою для нормальних пологів.

Як це відбувається?

Не варто думати, що коли жінка народжує – її мозок повинен вимкнутися.

Ні, під час пологів мозок посилено працює: працюють гіпоталамус, гіпофіз, шишковидна залоза – тобто нижні відділи мозку, архаїчні, спільні з усіма іншими ссавцями, ті відділи, які відповідають за інстинкти.

Саме завдяки цим відділам мозку в кров викидаються гормони окситоцин, адреналін та інші.

Але є певні чинники, які зараз всюди присутні при пологах у жінок і які активізують інший відділ мозку – неокортекс. Він починає працювати – і … гальмувати гіпоталамус, гіпофіз і шишковидну залозу – тим самим гальмуючи весь процес пологів!

Виходячи з цього, щоб полегшити собі пологи, ми повинні «вимкнути» свій інтелект і на деякий час віддатися у владу інстинктів, прийняти, що ми – тварини.

А це можливо тільки в разі створення певних умов для породіллі, що виключають фактори, які провокують активізацію неокортексу.

4 умови для легких пологів від Мішеля Одена

Умова 1. Усамітнення

Якщо поспостерігати за тваринами, то, як правило, самка зазвичай, відчувши наближення пологів, йде подалі від стада і усамітнюється.

Так само робили і наші давні предки. «Відрізаючи» себе від зовнішнього світу, зрозумівши, що за нею не спостерігають, жінка може розслабитися – що сприяє тому, щоб пологи пройшли швидше і легше.

Дослідники вивчали вплив мозку людини на відчуття того, що за нею спостерігають – і прийшли до висновку, що чим ближче до нас знаходиться людина, яка за нами спостерігає – тим сильніше активізується у нас кора головного мозку.

Те саме відбувається і з породіллею, коли навколо неї стоїть з десяток лікарів, коли вона постійно знаходиться під наглядом.

Що ми відчуваємо, коли опиняємося під прицілом десятків очей? Ми напружуємося, не знаємо, куди себе подіти, яку позу вибрати – і під час пологів жінка так само зайнята вже не розслабленням і думками про дитину, які повинна привести на світ, а тим, як вона виглядає з боку.

Крім того, усамітнення передбачає безпеку – не дарма у тварин є такі випадки, коли самку під час пологів охороняють інші представників зграї, нікого до неї не підпускаючи.

Жінка може відчути це в обіймах люблячого чоловіка.

Умова 2. Тиша

Науково доведено, що активну роботу неокортексу стимулює людська мова.

Ссавці в силу своєї фізіології дотримуються цізї умови.

Жінка ж, перебуваючи в звичайному пологовому будинку, піддається величезному словесному потоку: їй радять, як поводитися, їй ставлять запитання про самопочуття, яке передбачає докладні відповіді.

Звичайно ж, щоб відповісти, жінка вимушена активізувати свій неокортекс – що, як уже було сказано, гальмує родову діяльність.

Цей фактор нескладно ліквідувати – досить, щоб з жінкою знаходився чоловік або інша людина, якій вона довіряє і всі питання адресувались б їй. Краще навіть, щоб розмова велася в іншій кімнаті, а не в тій, де знаходиться породілля.

razvitie-krohi.ru

Умова 3. Приглушене світло

Будь-яке скраве світло підвищує активність кори головного мозку. Тому краще буде, щоб пологи проходили при приглушеному або взагалі вимкненому світлі – так породілля зосередиться на процесі, а не буде відволікатися на зовнішній світ.

У пологових залах сучасних пологових будинків, звичайно, такого домогтися складно – але хоча б в передпологовій палаті потрібно намагатися уникати яскравого світла.

Умова 4. Перебування поруч з людиною-образом матері

Напевно, ви пам’ятаєте про бабок-повитух, які приймали пологи у жінок в давні часи.

Саме вони символізували матір для породіль, матір, як найближчу людину, якій можна довіряти, яка захистить, з якою будеш відчувати себе в безпеці.

Адже коли ми відчуваємо себе в небезпеці – підвищується рівень адреналіну в крові, що може гальмувати пологову діяльність.

Недарма навіть зараз в Японії багато жінок переїжджають в дім до матері, коли у них наближається термін пологів.

Зараз цю роль «бабки-повитухи» взяла на себе акушерка, яка присутня при пологах на рівні з лікарем, а також готує породіллю до пологів.

Правда, останнім часом участь акушерки під час пологів також відходить на задній план – на її місці виступає лікар.

Наприклад, в США і Канаді акушерок вже немає, пологи тепер приймає лікар-акушер.

Але лікаря-акушера називають по-англійськи тим же словом, що й тренера – це говорить про повну ліквідацію інституту акушерства, що негативно позначається на проведенні пологів.

Умова 5. Свобода наслідувати  свої інстинкти

Під час пологів необхідно прислухатися до своїх відчуттів і приймати зручні для себе пози, вести себе так, як хочеться.

Тварини, наприклад, народжують в абсолютно різних позах, в залежності від своєї зручності.

Мішель Оден пише, що жінки також повинні бути вільні у виборі поз і поведінки:

  • вони можуть встати на четвереньках,
  • сісти з опорою на руки і широко розведеними колінами,
  • стати під душ,
  • лягти в ванну,
  • накритися ковдрою.

Одним словом, жінка не повинна думати про те, як виглядає, а забути про все і народжувати. У таких випадках рівень неокортексу знаходиться на нулі – а пологи проходять легше.

 

Як бачимо, умови легких пологів від Мішеля Одена, зовсім не складні для виконання.

Інша справа, що в більшості сучасних пологових будинків дотримуватися цих умов практично неможливо. А таких пологових відділень, як ті, які очолював Оден, на всіх не вистачить.

Але не варто розчаровуватися – адже наведена точка зору – всього лише одна з безлічі різних точок зору на полегшення пологів.

Звичайно ж, вона має право на існування, але не варто сліпо їй довіряти, думаючи, що якщо ці 5 умов не буде дотримано – вас чекають довгі і болісні пологи.

Практика показує, що і в дуже важких умовах пологи можуть пройти швидко і легко, а в дорогій клініці за кордоном бувають складні пологи. Вгадати тут складно.

Але одне можна сказати точно – яких би методик і точок зору ви не дотримувалися, головне – свій власний настрій.

Якщо Ви будете впевнені в тому, що все пройде добре – ніякі десятки лікарів і яскраве світло Вам не завадять!

Фото заголовку
За матеріалами