in ,

Лист всім, хто намагається догоджати людям

Бажання подобатися цілком природне. Але як зрозуміти, коли воно стає занадто сильним і починає заважати нам самим? Журналіст Келлі Етц розповідає, як вона перестала догоджати всім підряд і навчилася говорити «ні».

Я ненавиджу говорити «ні» з кількох причин. По-перше, люди неминуче дивляться на мене очима, як у оленя Бембі. Вони здаються мені сумними і пригніченими, тому що я їх розчарувала. Це жахливо і я буквально не сплю ночами.

По-друге, мені здається, що людина зненавидить мене, якщо я скажу йому «ні». До того ж, якщо все добре спланувати то, напевно, мені вдасться втиснути її прохання в свій розклад.

По-третє, сказати «ні» – значить визнати, що я всього лише людина і не можу зробити все на світі.

Зазвичай, це налаштовує мене на невдачу або змушує відчувати себе нікчемою. Як можна було здогадатися, я дуже сильно намагаюся сподобатися людям. Я готова допомагати навіть тим, кого знаю всього п’ять хвилин.

В результаті більшу частину свого часу я літаю, як курка з відрубаною головою. У мене є повноцінна робота, особисті проекти і суспільне життя. До того ж я інтроверт і мені потрібно проводити час наодинці з собою, щоб відновити сили. Часу не вистачає ні на що.

Проблема в тому, що я не вмію зупинятися. Нормальні люди аналізують свій список справ, перш, ніж погодитися комусь допомогти. Але я завжди кажу «так». І тільки потім я згадую, що я вже вийшла з бюджету на цьому тижні, у мене був важкий день і я просто хочу додому.

Поки я перебуваю в стані емоційного і фізичного виснаження, я не можу допомогти нікому – навіть самій собі

cosmo.ru

Але я вже погодилась піти в бар з другом, потім відвезти незнайомця в аеропорт, потім відредагувати есе іншого хлопця, зателефонувати мамі і в кінці падаю без сил. Коли ви вже дали згоду на це все, варіантів вибору залишається небагато. Звичайно, можна відмовитися в останню мить, але ми ж так любимо догоджати людям. Навряд чи відмова когось порадує.

Інший варіант – виконати всі обіцянки, прийти на роботу наступного ранку і згадати, що ви забули відредагувати свою презентацію, якою збиралися зайнятися вільним вечором.

Все це привело мене до розуміння, що я завжди догоджаю іншім на шкоду собі. Звичайно, іноді мене тішить, що я допомогла людині, якщо вона щиро мені дякує. Але кожне маленьке прохання все більше і більше мене “зношує”.

Поки я перебуваю в стані емоційного і фізичного виснаження, я не можу допомогти нікому – навіть самій собі. В результаті мій психічний стан, не кажучи вже про роботу і суспільне життя, летить під три чорти.

Ця проблема актуальна і для особистого життя. Мені було дуже важко відмовити чоловікові, який хоче познайомитися ближче. Я незліченну кількість разів ходила на побачення лише тому, щоб не зачепити чиїсь почуття.

Тепер я намагаюся навчитися говорити «ні». Ось мої принципи:

Зробити паузу. Перш ніж погодитися, я даю собі час, щоб проаналізувати плани і усвідомити почуття. Якщо у мене насправді є час і бажання допомогти, я можу сказати «так». Але насправді у мене зазвичай немає часу, ресурсів і бажання, щоб зробити те, що потрібно у визначені терміни.

Розібратися в собі допоможуть наступні питання: я дійсно хочу це зробити? У мене дійсно є час на це? Це прохання порушує мої професійні або емоційні кордони?

Змінити умови. Я нагадую собі, що не зобов’язана погоджуватися на чужі умови. Тут потрібно відповісти на два питання.

Чи реальні терміни, які мені ставлять? Якщо не має – пропоную свої терміни.

Чи можу я зробити тільки частину прохання? Якщо так – просто кажу, що можу зробити ось це і ось те, але не все інше. На цьому стоп.

В першу чергу потрібно дбати про себе, інакше ми не зможемо подбати більше ні про кого

Не панікувати, якщо потрібно відмовити. Людину можна підготувати до відмови: «Я б з радістю, але …» Я не зобов’язана пояснювати причини відмови, якщо тільки мова не йде про начальника і моїх прямих обов’язків.

Якщо це можливо, пропоную інший варіант: «Я знаю чудового графічного дизайнера, у якого є вакансія …» Головне, не відчувати себе винною і розуміти, що ви не зіпсували чужий день і не розбили серце. Все переживуть. Особливо, це розуміння важливо в особистому житті.

Звичайно, говорити «ні» не так приємно, як говорити «так». Однак, це позбавить вас від виснаження і пригніченості в майбутньому. Також завжди можна сказати людині, якій ви раніше щось пообіцяли, що ви занадто завантажені роботою або вам потрібна допомога, або ви не зможете завершити обіцяне у визначений час. В цьому немає нічого страшного. В першу чергу потрібно дбати про себе, інакше ми не зможемо подбати більше ні про кого.

За матеріалами

Сподобалось?

10 психологічних фактів, які ми про себе не знали

10 коміксів про те, що між роботою і дитячим садком не так вже й багато відмінностей