Лист всім, хто намагається догоджати людям

Бажання подобатися цілком природне. Але як зрозуміти, коли воно стає занадто сильним і починає заважати нам самим? Журналіст Келлі Етц розповідає, як вона перестала догоджати всім підряд і навчилася говорити «ні».

Я ненавиджу говорити «ні» з кількох причин. По-перше, люди неминуче дивляться на мене очима, як у оленя Бембі. Вони здаються мені сумними і пригніченими, тому що я їх розчарувала. Це жахливо і я буквально не сплю ночами.

Цікаве
Loading...

По-друге, мені здається, що людина зненавидить мене, якщо я скажу йому «ні». До того ж, якщо все добре спланувати то, напевно, мені вдасться втиснути її прохання в свій розклад.

По-третє, сказати «ні» – значить визнати, що я всього лише людина і не можу зробити все на світі.

Зазвичай, це налаштовує мене на невдачу або змушує відчувати себе нікчемою. Як можна було здогадатися, я дуже сильно намагаюся сподобатися людям. Я готова допомагати навіть тим, кого знаю всього п’ять хвилин.

В результаті більшу частину свого часу я літаю, як курка з відрубаною головою. У мене є повноцінна робота, особисті проекти і суспільне життя. До того ж я інтроверт і мені потрібно проводити час наодинці з собою, щоб відновити сили. Часу не вистачає ні на що.

Проблема в тому, що я не вмію зупинятися. Нормальні люди аналізують свій список справ, перш, ніж погодитися комусь допомогти. Але я завжди кажу «так». І тільки потім я згадую, що я вже вийшла з бюджету на цьому тижні, у мене був важкий день і я просто хочу додому.

Поки я перебуваю в стані емоційного і фізичного виснаження, я не можу допомогти нікому – навіть самій собі

cosmo.ru

Але я вже погодилась піти в бар з другом, потім відвезти незнайомця в аеропорт, потім відредагувати есе іншого хлопця, зателефонувати мамі і в кінці падаю без сил. Коли ви вже дали згоду на це все, варіантів вибору залишається небагато. Звичайно, можна відмовитися в останню мить, але ми ж так любимо догоджати людям. Навряд чи відмова когось порадує.

Інший варіант – виконати всі обіцянки, прийти на роботу наступного ранку і згадати, що ви забули відредагувати свою презентацію, якою збиралися зайнятися вільним вечором.

Все це привело мене до розуміння, що я завжди догоджаю іншім на шкоду собі. Звичайно, іноді мене тішить, що я допомогла людині, якщо вона щиро мені дякує. Але кожне маленьке прохання все більше і більше мене “зношує”.

Поки я перебуваю в стані емоційного і фізичного виснаження, я не можу допомогти нікому – навіть самій собі. В результаті мій психічний стан, не кажучи вже про роботу і суспільне життя, летить під три чорти.

Ця проблема актуальна і для особистого життя. Мені було дуже важко відмовити чоловікові, який хоче познайомитися ближче. Я незліченну кількість разів ходила на побачення лише тому, щоб не зачепити чиїсь почуття.

Тепер я намагаюся навчитися говорити «ні». Ось мої принципи:

Зробити паузу. Перш ніж погодитися, я даю собі час, щоб проаналізувати плани і усвідомити почуття. Якщо у мене насправді є час і бажання допомогти, я можу сказати «так». Але насправді у мене зазвичай немає часу, ресурсів і бажання, щоб зробити те, що потрібно у визначені терміни.

Розібратися в собі допоможуть наступні питання: я дійсно хочу це зробити? У мене дійсно є час на це? Це прохання порушує мої професійні або емоційні кордони?

Змінити умови. Я нагадую собі, що не зобов’язана погоджуватися на чужі умови. Тут потрібно відповісти на два питання.

Чи реальні терміни, які мені ставлять? Якщо не має – пропоную свої терміни.

Чи можу я зробити тільки частину прохання? Якщо так – просто кажу, що можу зробити ось це і ось те, але не все інше. На цьому стоп.

В першу чергу потрібно дбати про себе, інакше ми не зможемо подбати більше ні про кого

Не панікувати, якщо потрібно відмовити. Людину можна підготувати до відмови: «Я б з радістю, але …» Я не зобов’язана пояснювати причини відмови, якщо тільки мова не йде про начальника і моїх прямих обов’язків.

Якщо це можливо, пропоную інший варіант: «Я знаю чудового графічного дизайнера, у якого є вакансія …» Головне, не відчувати себе винною і розуміти, що ви не зіпсували чужий день і не розбили серце. Все переживуть. Особливо, це розуміння важливо в особистому житті.

Звичайно, говорити «ні» не так приємно, як говорити «так». Однак, це позбавить вас від виснаження і пригніченості в майбутньому. Також завжди можна сказати людині, якій ви раніше щось пообіцяли, що ви занадто завантажені роботою або вам потрібна допомога, або ви не зможете завершити обіцяне у визначений час. В цьому немає нічого страшного. В першу чергу потрібно дбати про себе, інакше ми не зможемо подбати більше ні про кого.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close