Наша сьогоднішня нетактовність

Коли ти вийдеш заміж? Чому не народжуєш дитину? Що означає твоє татуювання? Чи знаєш ти, що вегетаріанство шкідливе? Ганна Златковська пригадує усі найтупіші запитання, які можна почути від людей…

“Коли ти вийдеш заміж? Чому не народжуєш дитину? Що означає твоє татуювання? Чи знаєш ти, що вегетаріанство шкідливе”? Нетактовних людей не хвилюють наші почуття. Їх завдання – вибити нас із колії, змусити засумніватися у власній значущості.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

У більшості людей нашої національності є типова риса – нетактовність. Хоча, можливо, я погарячкувала, зробивши цю властивість національною плямою, але оскільки спілкування моє відбувається саме з типовим білорусом – говорю те, що бачу. Я не писатиму статистичних даних і не буду намагатися розвивати це питання до певних психологічних глибин. Я звичайна дівчина, ну гаразд, жінка тридцяти двох років – висловлюю, ні, кричу про те, що дійсно по-людськи дістало. Нетактовність.

Чому ти така худюща?

Розпочну з першого прикладу. Я дівчина струнка. Навіть занадто. Вага коливається від 42 до 45 кілограмів. Зізнаюся: при сильному вітру тримаюся за сумку. В установі, де я довгий час працювала, мене не віз ліфт. У нім є деякий обмежувач щодо ваги, а саме, в ліфті не їздили діти без дорослих. Так-от мене, дорослу тітоньку, ліфт теж вдячно ігнорував. Я на анорексію не хворію, просто є крихким створінням, що не їсть солодкого. Не люблю його. Мене влаштовує моя вага, бабуся і мама теж особи невеликого зросту і ваги, ніяких відхилень, загалом, я не спостерігаю за собою. Але багато жіночок, що зустрічаються на моєму шляху, на свій жах (і на мій теж) помічають, що я занадто худорлява. Про це мені повідомляють в прямолінійній формі запитанням: “Коли ти, нарешті, погладшаєш”?, “Скільки можна бути такою худою”?, “Коли ти почнеш їсти”? – загалом, змінюється варіативність, але не дратівливий факт моєї худорлявості.

© depositphotos.com

Я повинна, мабуть, виправдовуватися, як посміла бути такою худою. Декілька думок тоді крутиться в голові. Перша: хіба пристойно взагалі про таке запитувати? Вага, колір волосся і зовнішність завжди справа суто особиста і оточення не стосується. Друга думка: чому ці люди вважають, що можуть демонструвати мені, що моя комплекція їх не влаштовує. Я ж не підходжу до них з фразами: “Ти чого така жирна, лише їси та їси”?

Коли ти народиш дитину?

Другий приклад – діти. Думаю, багато дівчат пристануть до мене з цією маленькою трагедією: запитанням прямо в очі “Коли народиш”? Його формулюють родичі, колеги по роботі, знайомі касир в магазині. Народиш першу – запитуватимуть про другу. На запитання про дітей ти змушена або виправдовуватися, або брехати, або говорити правду абсолютно чужій людині. Хтось свідомо дітей не хоче, хтось мав сумний досвід. Найбільш неприйнятним в такій ситуації є те, що я веду мову про нетактовність жінок, які нібито за своєю природою повинні  бути чуйними. Так, одна моя близька подруга Аля завагітніла в двадцять років, народила малюка, але дитина померла. Знадобилося одинадцять років, щоб її знову відвідало бажання стати мамою. Без жаху в очах і спазмах в животі від думки, що цей жах може знову повторитися. Усі ці роки їй доводилося відповідати на запитання від людей, що не знали про її трагедію: коли ж вона стане мамою, роки ж йдуть! Уявляєте, яке це? Про такі речі, як смерть дитини, не говорять на кожному кроці.

© depositphotos.com

Інша знайома, Світлана, ось вже два роки не може завагітніти. Думає над цим, але не переживає. Докучають лише ці нетактовні коментарі. Так, коли їй у черговий раз буркнули: “Чого дітей не народжуєш”?, вона відповіла: “Не народжую, тому що не виходить”! Особа відразу знітилася, їй стало прикро і вона одразу почала жаліти Світлану. До речі, вона абсолютно не потребувала такої жалості щодо себе. Я ж абсолютно упевнена, що лізти до людей із запитаннями про їх зовнішність, особисте життя, смерть і релігію категорично не можна.

Ти знаєш, що вегетаріанство шкідливе?

Якось ми зібралися великою компанією, в яку друзі приводять друзів: ти своїх тягнеш, і ось вже вас багато, незнайомих знайомих. Шашлик, ковбаса, помідори, літо, дача, класно. Один молодик відмовився від шашлику, пояснивши, що він вегетаріанець. І зразу багато з нас стали його розпитувати: “І взуття носиш із замінника”?, “І що, ремінь такий самий”?, “А що, звіряток шкода”?, “Захворіти не боїшся, знаєш, до чого нестача білка в організмі приводить”?. Дивлячись на хлопця я бачила, що це він чує вже тисячний раз. Похрумкуючи огірочком, він чекав, коли припиняться допити. Чому так складно в нашому середовищі бути собою і мати позицію! Ти нічого поганого не робиш, але чомусь зобов’язаний відзвітуватися перед суспільством. Хтось запитає: а що поганого в запитаннях? Якщо просто цікаво? Відповім – просто цікаво дітям до п’яти років, які світ пізнають за допомогою дорослих. Дорослим людям це не личить. Цікаво? Шукай в Інтернеті, піди до бібліотеки, попроси аудієнції в об’єкта, що зацікавив тебе, але ніяк не виставляй все-таким чином, ніби людина на допиті, якщо ви в дружній компанії.

Чому ти не п’єш?

Інший яскравий приклад. Колега мені поскаржився, що багато його знайомих та приятелів перестали з ним спілкуватися, коли він припинив вживати алкоголь. Зустрівся одного разу з друзями, замовив чай – і почалося. “Гей, друже, що сталося? Чому не п’єш? Закодувався? Хворієш? Про що з тобою розмовляти, якщо ти не п’єш”? Ці розпитування переслідували його скрізь, у будь-якій компанії, з будь-якого приводу. А друзі не алкоголіки взагалі. Але із їхньої точки зору не може людина різко перестати вживати алкоголь без важливої на те причини. Зобов’язаний пояснити. “Ну хоч одну чарочку”! Якщо ти не п’єш, тебе починають підозрювати в якісь страшній хворобі, яку ти замовчуєш. Хворий колега не був, просто прийняв рішення пожити життям без алкоголю. Він став батьком, йому дуже хотілося мати ясний тверезий розум і бути повноцінним помічником своїй дружині.

© depositphotos.com

Але в нашому суспільстві не прийнято приймати людей, що відрізняються від маси. Треба постійно бути насторожі. Відрізняєшся? Пояснюй!

Що означає твоє татуювання?

Багатьом здається, що якщо ти зробив татуювання, то відтепер ти людина-телевізор: переглядай мене, сип запитаннями! У мене на руці є татуювання. Напис. Одна жінка викручувала мені руку, щоб запам’ятати напис і пошукати в Інтернеті, що ж він означає. Через те, що я відмовилася розкрити таємницю свого татуювання, вона сказала, що я відразлива, бо додала собі незрозумілої таємничості. Подруга скаржилася, що теж стомилася від запитань “А що означає твоє татуювання? Коли наступне зробиш? Усі ви синьою хворобою страждаєте, ми знаємо”! Одна маленька 7-річна дівчинка задерла їй рукав, щоб краще розглянути, що там у неї за малюночок такий. Подруга зробила зауваження цікавій малечі, на що почула від матері дитини: “А що ви хотіли? Їй же цікаво”! Тобто, ти зобов’язаний розважати всіх довколишніх цікавих ворон, навіть нехай під майку лізуть. Нічого, нормально, сам винен.

Звідки в наших людях це гріховне бажання ставити під сумнів будь-який прояв індивідуальності? Люди, що посміли відрізнятися від інших своїм зовнішнім виглядом, стають цирковими клоунами, покликаними розважати зацікавлений натовп, викликаючи кепкування та зацікавленість.

Пам’ятаю, як в шостому класі перед однокласниками вчителька російської мови і літератури запитувала мене про те, чому я так незугарно одягнена. Мовляв, як на вигляд така розумна дівчинка посміла одягнутися так потворно? Одягнена я була нормально, просто на мені були мамині речі, вони були завеликі на два розміри. Ми тоді жили бідно, грошей ледве вистачало на їжу, про купівлю одягу і мова не йшла. Вчительці усього цього я не говорила. Я промовчала. Але було дуже образливо. Нетактовних людей не хвилюють ваші почуття. Їх внутрішнє завдання – вибити вас з сідла своєю дією, змусити засумніватися у власній значущості.

Чому ти не хрестиш дитину?

На жаль, не завжди вдається протистояти чужій нетактовності. Промовчати, ухилитися, посміхнутися – хороша зброя в цій дивній війні з безкультурністю. Але іноді доводитися здаватися. Так здалася я, коли мова зайшла про хрещення дитини. Зараз я хочу поговорити про моє розуміння релігії, тому особливо чутливих віруючих людей попереджаю, що висловлюю свою точку зору і нікого чи ніщо образити не намагаюся. Варто було мені заїкнутися про те, що я не хреститиму сина, як я підпала під гострі напади з боку родичів. Я дізналася про те, що у сина не буде ангела-хоронителя, він постійно хворітиме, його можуть зурочити, він не потрапить до раю. “Чому”? – голосно запитували мене. Річ у тому, що я не вірю в усе перелічене. Якщо ангели існують, то вони є з народження у кожної людини. І ніякі ритуали, жертвопринесення, ритуальні танці не допоможуть тобі потрапити до раю. Якщо існує щось хороше після нашої смерті, то заслужити це можна, не роблячи нікому зла.

Усі церковні обряди, точніше хрещення, нагадують мені деякий тонкий психологічний хід, схожий з поняттям: якщо ти не з нами, то ти не в тусовці. Це як прийти у балетках в пафосний нічний клуб. Ти не проходиш, дитинко. Фейсконтроль, сама знаєш.

Я не хочу вірити у світ, де ритуали важливіші за людину та її душу. Але коли я уявила, що усе життя мені доведеться відповідати на запитання про хрещення, обороняти свою точку зору, цим самим завдаючи кривди глибокого віруючим родичам, я усвідомила, що програю. Кожного разу, коли моя дитина захворіє, мені нагадуватимуть, що це моя провина. Чому? Тому і пишу цю статтю про нашу нетактовність, де люди вважають, що мають право втручатися в чуже життя. А я просто стомлюся в цій безглуздій війні релігій і думок. Свого сина я охрестила. Вирішила, якщо це не принесе шкоди, то нехай буде. Тепер досить на питання “Ти охрестила сина”? – відповісти “Так”. Але ж різниця світоглядів – це нормально. Доводять теореми в математиці, а не своє бачення життєвого устрою.

Коли ти вийдеш заміж?

І увінчує все це нетактовне неподобство відвічне “Коли ти вийдеш заміж”? Як висловлюється одна знайома сценарист – контрольний постріл в голову. Найнестерпнішим в цій ситуації є те, що людина, котра ставить це запитання, в принципі здогадується про його дурість і неприємність. Що дівчині доведеться якось викручуватися, виправдовуватися, відповідаючи на нього. Це вже певна садистська гра, інакше не назвемо, дивитися жертві в обличчя і насолоджуватися процесом. Спостерігати, дряпаючи очима обличчя уловлюючи щонайменші ознаки зніяковіння і беззахисності. Ця гра триває вже не одне століття, не одне покоління жінок виросло на цьому запитанні. Єдиний спосіб зупинити це неподобство, на мою думку, відповісти запитанням на запитання: “А тобі яка різниця”? В період весняного авітамінозу або в день святого Валентина можна навіть матюкнутися. Як у Саудівській Аравії відрубували руки за крадіжки, так і тут відбити бажання пхати носа в чуже життя можна тільки жорстким способом. Спілкування людей повинне відбувається легко, без бажання скривдити, без непристойної у своїй простоті цікавості. Нетактовними питаннями можна скривдити людину, не знаючи про певний внутрішній біль, загнати в депресію особливо чутливих людей, а культурних і вихованих збити з пантелику.

© depositphotos.com

Я згадала, що нетактовність є нашою національною рисою – отака простота, якою ми часто пишаємося. У всякому разі, приклади, наведені мною, відбувалися саме тут в наші дні. Одного разу, поставивши людину на місце, що поставила мені одне з перерахованих вище запитань, я почула, цитую: «А що таке я запитала? На що ображатися. Я ж по-доброму ».

Виправдання цьому немає. Ніякого. Люди, будь ласка, перестаньте питати те, що хвилює тільки вас самих. Вчіться бути вихованими. Є один вислів у Пауля Хейзе (німецький письменник, 1830-1914): «Від безсердечних захистишся тим, що не покажеш їм свого серця. Дурні люди можуть ще бути тобі корисні, тому що кожна людина щось знає та вміє, але якщо тебе оточують нетактовні люди, то це може довести тебе до повного відчаю».

Фото заголовку
Переклад Тутка за матеріалами