in , , ,

Погана компанія: «краще запобігти хворобі, ніж її лікувати»

Вчора ваша дитина була відмінником, дружила з нормальними однокласниками, грала на віолончелі … Сьогодні вона курить біля будинку, гуляє допізна, навіть краде гроші з вашого гаманця. Що це? Страшний сон? Така різка зміна поведінки може свідчити, що ваше чадо потрапило в погану компанію. Ви в шоці, що робити незрозуміло.

Головне, не варто панікувати. Для початку, розберіться, чи дійсно причина криється в нових друзях. Навіть, якщо вони виглядають досить нестандартно (носять довге волосся або ірокези, на руках тисячу браслетів, сережка в носі і т.д.), це ще не означає, що вони становлять небезпеку. Інша справа, якщо ці хлопці вживають алкоголь, курять травку і промишляють крадіжками. Ви навряд чи зрозумієте, як витягнути свою ще вчора зразкову дитину з цієї компанії, поки не визначите причини, за якими вона туди потрапила. 

Чому діти потрапляють в погану компанію?

  • Відсутність належної уваги з боку батьків. Бажання заявити про себе всьому світу – типове прагнення будь-якого підлітка. Але найсильніше воно у дитини, які зовсім не помічали в дитинстві. Сучасні батьки просто-таки зациклені на зароблянні грошей і самореалізації. Вони нібито намагаються домогтися того, щоб їхні діти ні в чому не мали потреби. Няні, дорогі подарунки, подорожі в екзотичні країни – все це не замінить батьківської уваги і ласки. «Пограй сам», «я втомилася», «не говори дурниць» – ось що часто чує дитина, коли намагається привернути увагу батьків. Неблагополучних підлітків набагато більше в багатих і зовні благополучних сім’ях. Чому? Та тому, що у таких дітей більше можливостей: є гроші на наркотики, вони ганяють на машинах і т.д. Запущені в плані виховання діти зі своїми проблемами йдуть не до батьків, які постійно критикують, кричать і сваряться, а до хлопців в дворі, які не ставлять зайвих запитань і не іронізують з приводу.

  • Відсутність довірливих відносин з батьками. Дитину часто переповнюють емоції, якими вона хоче поділитися. Але коли вона намагається розповісти про важливі події своїм батькам, то зустрічається з хвилею обурення, критики або іронії. Дорослим завжди, здається, що вони знають все про все на світі, їхні судження не підлягають сумніву. Але це, звичайно, не так. Батьки, перестаньте бути категоричними!
  • Елементарна нудьга. Коли у дитини багато вільного часу, а енергія б’є ключем, потрібно щось робити. Якщо ви не направите її в правильному напрямку, вона спробує зробити це сама. Навряд чи ваше чадо піде записуватися в музичну школу або в секцію з плавання. Якщо йому підвернеться компанія, де весело проводять час, катаючись на байках або стрибаючи на тарзанці, він, швидше за все, віддасть перевагу їй.
  • Відсутність прикладу для наслідування. Якщо ви станете авторитетами в очах ваших дітей, шансів потрапити в погану компанію у них буде менше.

Дитина потрапила в погану компанію: що робити?

Набагато легше запобігти дружбі з поганими хлопцями, але якщо ваша дитина вже потрапила під їхній вплив, потрібно вживати заходів. Посадити під домашній арешт, конфіскувати телефон, відрубати Інтернет – це не вихід. Після того, як запал стихне, ваша дитина повернеться в погану компанію, а сімейні стосунки стануть ще гіршими.

Почнемо з того, що ваша дитина вже не малюк, який щохвилини потребував вашої підтримки і схвалення. Підліток – це майже дорослий, який повинен вчитися приймати рішення самостійно. Однією з головних завдань для нього є влитися в ту чи іншу соціальну групу. Основне завдання батьків – не допустити, щоб це була погана компанія.

  • Станьте для своєї дитини другом. Не нехтуйте щоденним спілкуванням, за вечерею не сидіть, втупившись в телевізор, а обговорюйте побачений фільм. Прочитайте чергову модну сагу про вампірів і поділіться своїми враженнями. Головне, щоб розмова не проходила у формі допиту, не варто також нав’язувати свою точку зору. Краще на прикладах і за допомогою тих чи інших вчинків підведіть дитину до правильних висновків.
  • Навчайте дітей аналізувати ситуацію і приймати правильні рішення. Підлітки легко потрапляють під чужий вплив, особливо, якщо не вміють оцінювати ситуацію, намагаються вигідно виглядати в очах навколишніхі т.д. Ніхто не змусить вашу дитину курити або красти, якщо в неї є тверда життєва позиція, якщо вона впевнена в собі і не боїться бути не такою, як інші.

  • Правильно організуйте дозвілля своєї дитини. Подбайте про те, щоб у підлітка було якомога менше вільного часу. Сучасні гуртки допоможуть вам в цьому. Запропонуйте дитині зайнятися фотографією, авіамоделюванням, підкачати м’язи в тренажерці. У вихідні дні проводьте час всією сім’єю, частіше вибирайтеся на пікніки, грайте в пейнтбол, ходіть в боулінг. І не заперечуйте, якщо підліток приведе з собою декілька своїх друзів.

Батьки, не варто звинувачувати навколишніх в тому, що ваша дитина потрапила у погану компанію. Розберіться в причинах і зробіть все можливе, щоб витягнути її звідти. Взаєморозуміння, довіра і безмежна батьківська любов допоможуть вам в цьому.

За матеріалами

Сподобалось?

10 речей, які не можна робити за дітей

Що тримаєш всередині, те й отримаєш ззовні