in ,

П’ять відмінних думок для промивання мозку незалежно від того, наскільки ви розумні

depositphotos.com

Зомбувати можна кожного. І знову всі заговорили про саєнтологію. А чому б і ні? Це культ, в якому крутяться мільярди доларів. І, мабуть, головне його завдання — переконувати акторів у тому, що у них є надздібності. Однак виділяти саме акторів немає жодних причин. Просто озирніться навколо, і ви побачите, що в світі повно людей з промитими мізками, які роблять або щось дивне (наприклад, занадто сильно захоплюються йогою), або щось убивче (наприклад, приєднуються до терористів).

Але вже ви-то, звичайно, ніколи не станете робити нічого подібного, правда? Так чим же відрізняються від вас всі ці люди? Чому всілякі дурні (або жахливі) рухи так легко набирають послідовників, у тому числі з середовища інтелігентних і освічених людей? Ось що вийшло при спробі в цьому розібратися.

1. Ідеї не мають значення — людей хвилює лише те, що «працює»

Напевно, більшість читачів думають, що саєнтологія — це досить смішна фігня, так що давайте використаємо її як прикладі.
Ви, ймовірно, чули всі ці шалені міфи про те, що 75 мільйонів років тому злий правитель Ксену заморозив мільярди собі подібних і поховав їх у земних вулканах.

Якщо приєднатися до саєнтологів означає повірити в таку нісенітницю, то чому серед саєнтологів поряд з десятками тисяч звичайних людей зустрічаються люди успішні, багаті і раніше не страждавші психічними захворюваннями?

Дозвольте показати, як саєнтологія творить свої дива.

Ось, наприклад, що радять робити саєнтологи, коли робота або життя стає нестерпними. І поради ці не зводяться до «проведіть ритуал виклику тетана» або до чогось подібного.

Замість цього вам запропонують сконцентруватися на одній-єдиній задачі і постаратися виконати цю задачу правильно і швидко. Так що ви будете думати не про ненависну роботу, а про завдання, яке потрібно вирішити прямо зараз. А після вирішення цієї задачі у вас з’явиться впевненість, що дозволяє перейти до наступної задачі.

І це чудовий порада: кожен успішний чоловік чинить саме так. «Але стривайте-но, — скажете ви, — саєнтологія адже нічого не винайшла, вона просто позичила все це з розсилки „10 порад, що дозволяють працювати краще“. Це просто здоровий глузд, і нічого більше».

Вірно. Міфологія абсолютно не важлива, якщо всі ці ритуали полегшують наше життя.

Кожен культ, політична партія, група людей, об’єднаних ненавистю до чого-небудь, давно зрозуміли, що людей можна легко заманювати в пастку, якщо брати дивні речі і пов’язувати їх нитками здорового глузду так, що в результаті з ними погодяться всі.

Але чому ж потрапивші в пастку люди нікуди не йдуть навіть після того, як члени групи починають робити щось відразливе? Ну…

2. Головним чином з-за страху

Дозвольте мені повернутися до улюбленого наприклад. На початку фільму «Володар кілець» показують масштабну битву між ельфами та орками. Не обов’язково слухати голос за кадром, щоб зрозуміти, за кого слід вболівати в цій битві.

Якщо ви завтра натрапите на групу хлопців, які б’ють орка в провулку, ви приєднаєтеся до них, навіть не запитавши про причину бійки і не дізнавшись, що хлопці самі вкрали у орка велосипед. Це просто не має значення, ви билися б на їхньому боці, навіть якщо б ці люди були неонацистами.

Люди виправдовують свої жахливі дії, думаючи, що вони борються з якимось ворогом, який набагато гірше, ніж вони. 

Але завжди пам’ятайте: людей в першу чергу визначає саме те, що вони ненавидять.

Подумайте про те, як мало люди в мережі розповідають про свої улюблені групи, і як багато тих, хто говорить про свою ненависть до групи Nickelback, наприклад. Міцні хлопці в середній школі не дбали про те, щоб стати спортсменами, але дуже дбали про те, щоб не бути ботаніками. Ви ніколи не можете зрозуміти, ким насправді хочете бути, але зате точно знаєте, ким ви не хочете. Все що ви знаєте — незалежно від того, наскільки дурні або руйнівні ваші вірування, — це те, що вони просто допомагають вам не стати на бік якогось лиходія, який, як вам здається, є.

Почекайте, чи не означає це, що члени групи, об’єднані ненавистю до когось, насправді підживлюють один одного і що протиборчі сторони насправді перебувають у дивному симбіозі, який в кінцевому підсумку забезпечує їх виживання?

Так! Саме тому ми завжди приписуємо негативні риси людям, з якими не згодні. Нам недостатньо просто сказати, що антифеміністки не праві. Нам треба сказати, що вони всі товсті і безстатеві. Консерватори — відсталі жлоби, ліберали — хіпі, у яких немає влади. А нашому власному руху ми готові пробачити багато чого, тому що, незалежно від того наскільки ми корумповані, ми, принаймні, не орки.

3. Друзі значать більше, ніж політика

Якщо ви поговорите з тим, хто був на війні, і запитаєте, як він через це пройшов, навряд чи вам щось скажуть про любов до своєї країни або про переконання. Ні, він розповість про хлопця поруч. Вони прикривали один одному спину, саме так їм вдалося вижити.

Пригадується інтерв’ю з одним колишнім неонацистом, який примкнув до скінхедів, перш ніж зрозумів, хто вони. Через пару місяців у нього запитали: «Ну що, тепер ти ненавидиш євреїв, чи не так?» І він, як і всі, відповів: «Звичайно».
З плином часу він дійсно навчився ненавидіти євреїв, але це прийшло набагато пізніше. А спочатку мова йшла про те, щоб просто підтримати своїх друзів.

«Я б ніколи не погодився знищити цілий народ лише для того, щоб сподобатися своїм друзям!» — скажете ви. Може бути, але є й більш тонкі процеси, за яких ви можете встряти в те, що вам чуже. Скажіть чесно: чи багато з вас дійсно бачать аргументи, які наводять протиборчі сторони?

Коли виникає серйозний спір, більшість людей не прагнуть розібратися у його деталях, щоб зрозуміти, як діяти ефективніше. Вони просто йдуть за своєю групою. Все тому, що в масі своїй люди приймають ті думки, які дозволяють краще вписатися в їх соціальну групу, тому що вписатися — куди важливіше будь-якої абстрактної нісенітниці про податки і зовнішнью політику. Ми завжди вибираємо те, що для нас найбільш значимо.

4. Моральний кодекс у всіх один і той же, просто використовується по-різному

Вважаєте ви себе морально вище людей, які спалювали відьом? Хочеться сподіватися, що це так, адже ті люди страчували безневинних жінок, ґрунтуючись лише на безглуздому марновірстві.

Але якщо б раптом з’ясувалося, що відьми не тільки реально існували, але і все сказане про них було правдою? І що єдиним способом зупинити їх було вбивство?

І тут стає зрозуміло, що ви не обов’язково терпиміші порівняно з мисливцями на відьом, ви просто не поділяєте їхню віру у відьом. І ваш моральний кодекс насправді може бути таким же, як у них, але ви просто не згодні з ними в даному конкретному випадку. А факти можуть бути вірними або невірними, але вони не бувають моральними чи аморальними.

Тепер розглянемо один серйозний політичний спір. І ліберали, і консерватори згодні з моральним принципом, що урядова тиранія — це погано. Однак у них немає єдиної думки про те, чи є реформа системи охорони здоров’я, що проводиться президентом, прикладом такої урядової тиранії. 

І це не означає, що позиція одного боку моральна, а інший — аморальна. Це лише означає, що сторони виходять з різних фактичних передумов.

Буває і так, що якась сторона просто бреше про те, у що вірить. Мисливці на відьом насправді у відьом не вірили. Їм просто подобалося калічити жінок. Консерватори насправді не думають, що реформа охорони здоров’я — приклад тиранії. Їм просто потрібен привід, щоб залишити всіх бідних людей хворими.

Але якщо запитати всіх цих людей, про їх моральні цінності, список у всіх випадках буде один і той же: мінімізація шкоди, забезпечення справедливості, повага до авторитетів, збереження чистоти тіла і розуму. Якщо в списках і будуть якісь відмінності, то дуже незначні.

5. Більшість людей потрапляє в свої групи випадково

Коли хтось хоче об’єктивно з’ясувати, яка група найкраща, чомусь завжди найкращою визнається та, до якої належить ця людина. Досить дивно, чи не так?

Почитайте міркування про бідних учасників форуму з управління добробутом — їм абсолютно ясно, що люди збідніли тому, що вони настільки слабкі і аморальні, що не можуть контролювати свої миттєві бажання.

Майже завжди люди вважають смертним гріхом щось таке, що особисто їм ні в якому разі не загрожує. Іншими словами, ми намагаємося налаштувати свій моральний кодекс так, щоб встати на «правильну» сторону з мінімальними зусиллями. Ви можете думати про це як про свої «моральні установки за замовчуванням», і визначаються вони тим, де ви народилися, як вас виховали і до якої групи друзів ви приєдналися.

Той факт, що різні люди мають різні моральні установки — а головне, вірять в них однаково сильно — зрозуміти майже неможливо.

Зізнайтеся: ви таємно впевнені, що ніколи не стали б расистом, доведись вам жити на півдні США в часи рабовласництва. А якщо б ви були молодим німцем, то ніколи б не приєдналися до прихильників Гітлера. Якщо ми за допомогою уяви переносимося в якийсь інший час і місце, ми чомусь завжди впевнені, що наша «моральна установка за замовчуванням» буде з нами, так як ми просто не уявляємо свого життя без неї. І це ще одна річ, з-за якої ми ніколи не зможемо по-справжньому зрозуміти один одного.

І коли ми намагаємося змусити кого-то відмовитися від його «моральної установки за замовчуванням», то, по суті, хочемо, щоб він:

  1. відмовився від того, що до цих пір чудово працювало;
  2. дозволив гадам з тієї сторони перемогти;
  3. зрадив своїх друзів;
  4. зробив щось (у його представленні) аморальне.

Багато хто швидше помруть, ніж підуть на таке.

Фото заголовку it.depositphotos.com
За матеріалами cracked.com

Сподобалось?

В готелі Чилі працює покоївка, що дивує день за днем!

5 фраз, яким ніхто не повірить