Речі, які нам не потрібні: навіщо ми зберігаємо їх?

Старий дитячий одяг, зламаний велосипед або банки з фарбою, що залишилися після ремонту років п’ять тому … Ми ненавидимо розлучатися із зайвим і непотрібним, обростаючи всяким мотлохом і жахливо боїмося залишитися без нього. Чому? Про це розмірковує режисер Олена Погребіжська.

Переставляю речі в підвалі і знаходжу велику банку з водоемульсійною фарбою. Що вона тут робить, думаю. А, від ремонту залишилося. Викину. Оскільки в моєму житті було чорт зна скільки ремонтів, зараз я вже добре знаю, що всі ці банки з фарбою, на яких давно стерся номер відтінку, всі ці малярні валики і кілька керамічних плиток, водоемульсіонки і шпаклівки потрібно просто викинути.

Але раніше вони у мене чомусь жили роками на далеких полицях, перетворюючись в скам’янілості під своїми кришками. Важка плитка для чогось займала місце, і потрібно багато праці і, можливо, опущення нирок щоб її пересувати. Ці речі здавалися мені потрібними. Здавалося, що вони коли-небудь стануть в нагоді. Але «коли-небудь» ніколи не наступає. У вас наступало?

У нас за містом народ – особливо той, що живе майже в бараках – любить самозахоплювати громадські землі. Тому громадяни набудували палісадників і розбили городи на громадських територіях. Ще поставили черепашки і «красиві» іржаві гаражі.

Нещодавно на всіх цих архітектурних спорудах з’явилося оголошення: мовляв, громадяни, знесіть все це по-доброму, бо гряде благоустрій. І дуже повільно, по одному, згнітивши серце, власники гаражів стали їх ламати.

Там, де стояли залізні сараї, утворилися квадратні порожнечі, під кожним колишнім гаражем залишилася  гора сміття. Тому що той, хто любить самозахоплення землі, ненавидить прибирати після себе сміття.

І що, ви думаєте, становить більшу частину таких куп? Правильно, скам’янілі мішки з цементом і багаторічної давності бляшані банки з фарбою. Якщо вже цим гаражним дядькам, які все хочуть коли-небудь пустити в справу, ці будматеріали не стали в нагоді, то нам вони не потрібні і поготів.

Я спеціально зроблю тут позначку для тих, хто читає по діагоналі, а потім пише коментарі. Це текст не про фарбу і плитку. Це текст про обростання непотрібним.

Я вважаю, що наші люди ненавидять викидати і не розуміють, що є зайве і непотрібне. Вони намагаються обрости речами, щоб з важкістю між ними потім жити. Прагнення настільки не нове, що навіть є в списку гріхів і називається сріблолюбство. Це гріховна пристрасть, яка полягає в прагненні купувати речі без видимої користі для себе, збирання непотрібних речей.

Особисто я, як атеїст, сприймаю опис цього гріха як точне спостереження наших предків за людською природою. Яка, звичайно, зовсім не змінилася за тисячу років. Ми всі так само зберігаємо всяку погань як щось нереально цінне, ще примножуємо її і не даємо від неї позбавлятися.

Є у мене кілька знайомих сімей, які живуть в крихітних хрущовках. У них завжди одна кімната завалена мотлохом. Хоча не можна поскаржитися на те, що в квартирі занадто просторо жити. Просто завалена історично, і все тут.

А на що схожий ваш балкон, а вірніше, лоджія? Може, саме ваша чиста, свіжа і служить для того, щоб підійти до вікна з чашкою кави і дивитися звідти на прекрасний вид. Я точно знаю десяток лоджій, де лежать якісь старі жовті газети, стародавні банки з-під варення, зламані лижі, старі плямисті ковдри, якісь вузлики з якимись речами і щось ще.

Якщо ми це викинемо, негайно настануть злидні?

І поки у сина не з’явиться смілива дружина, яка наважиться розібрати лоджію, поки всі будуть заважати, виривати з рук предмети і сперечатися про потрібність кожної, речі на балконі будуть зберігатися.

Там будуть стояти три зламані пральні машини і лежати недов’язана спідниця, яку мати почала в’язати відразу після заміжжя, але народила двох, дочекалася онуків – і вже не до спідниці. Але викидати не дасть, буде доводити, що ще довяже.

Там буде лежати коробка з якимись документами, які просили передати знайомі, перед тим як поїхати за кордон. І ось куди, виявляється, ходила потайки пісяти кішка.

А що лежить у вас? Чи можуть ці предмети стати в нагоді коли-небудь, якщо ніхто навіть не пам’ятає, що там? Чому це все складується? Якщо ми це викинемо, негайно настануть злидні?

Не так давно померла дуже немолода прекрасна жінка. Ми прийшли розбирати її речі. Тонну прекрасних книг і валізи з її шкільними сукнями. Сувеніри з подорожей і стопки журналу «Вогник». Багато що ми віддали в хороші руки. Багато що викинули.

Речі, навіть дуже улюблені, якщо це не картини Пікассо і не антикварний буфет – не те, що потім піде з аукціону за великі гроші, – на жаль, не можуть нас пережити. Але якщо ви зараз не викинете банку з фарбою і газети з лоджії, вони проживуть в скам’янілому вигляді довше вас і мене.

Фото заголовку
За матеріалами