Що заважає нам змінити життя на краще?

Ви коли-небудь хотіли змінити життя? Позбутися від шкідливих звичок і стати новою людиною? Згадайте: варто було сісти на дієту – вас тут же запрошували на день народження. Ледве приймалися за гімнастику – вас терміново викликали на роботу. Джеймс Клір, який багато років вивчає стратегії успішних людей, знає, чому виникають такі перешкоди і як їх уникнути.

«Я вирішила змінити режим дня і лягати хоча б на годину раніше, тому що постійно не висипаюся, – розповідає 32-річна Віра. – Але почалося щось неймовірне: спочатку подзвонив начальник з терміновим питанням по роботі, на наступний день – подруга, від якої пішов чоловік, а коли я вимкнула телефон, прийшла сусідка, якій здалося, що я її заливаю ».

З чимось подібним стикався, напевно, кожен, хто намагався змінити свої звички. Чи є пояснення цьому, на перший погляд, незрозумілого явища?

Природна тенденція життя – пошук стабільності. У біології ми називаємо цей процес гомеостазом. Давайте для прикладу розглянемо кров’яний тиск. Якщо він стає занадто низьким, серце б’ється швидше, щоб повернути тиск до здорових показниками.

Цікаве
Loading...

Якщо тиск піднімається, нирки зменшують кількість рідини в організмі, виводячи її з сечею. А кровоносні судини звужуються і розширюються в міру необхідності, допомагаючи підтримувати рівновагу.

У людського тіла сотні систем зворотного зв’язку, які допомагають підтримувати кров’яний тиск, температуру, рівень глюкози і кальцію і безліч інших процесів в стані стійкої рівноваги.

Наше повсякденне життя також засноване на сталості. У нас є звички щодо того, наскільки часто ми робимо гімнастику, миємо посуд або дзвонимо батькам. Згодом кожен з нас встановлює свій власний гомеостаз.

Як в нашому тілі, так і в житті працює безліч сил і систем зворотного зв’язку, які підтримують сталість наших звичок. Повсякденне життя регулює складне співвідношення між нашим оточенням, генетичним потенціалом, тим, як ми вимірюємо свої зусилля, і безліччю інших сил.

І з часом це співвідношення стає настільки звичним, що ми перестаємо його помічати. Всі ці сили діють на нас кожен день, але ми рідко помічаємо, як вони впливають на нашу поведінку. У всякому разі, до тих пір, поки ми не спробуємо щось змінити.

Міф про радикальну зміну

Міф про радикальну зміну і миттєвий успіхх повсюди поширений в нашій культурі. Експерти кажуть щось на кшталт «найбільша помилка більшості людей – недостатньо висока планка» або «якщо ви хочете помітних результатів, робіть помітні дії».

На перший погляд звучить натхненно. Але ми не беремо до уваги, що жага швидких змін йде врозріз з усіма силами рівноваги, які діють в нашому житті. Пам’ятайте, природна тенденція життя – пошук стабільності. Кожен раз, коли рівновагу втрачено, система прагне відновити його.

Якщо ми виходимо занадто далеко за межі звичного, то мало не всі сили нашого життя постараються повернути нас назад до рівноваги. Якщо ми робимо помітні дії, то швидко стикаємося з помітною перешкодою.

Напевно, кожен, хто намагався серйозно змінити своє життя, стикався з цим явищем. Як тільки ви говорите собі, що кожен вечір будете ходити на пробіжку, весь наступний тиждень вас просять затриматися на роботі. Починаєте практикувати медитацію – і ваші діти постійно вриваються до вас в кімнату.

Сили в нашому житті, спрямовані на підтримку рівноваги, будуть повертати нас до неї, незалежно від того, на краще чи на гірше ті зміни, які ми намагаємося в неї привнести. Чим швидше ви хочете змінитися, тим вірогідніше, що вам це не вдасться.

Бажання швидких змін вже саме по собі викликає протидію сил, спрямованих на те, щоб повернути вас до колишнього способу життя. Можливо, вам і вдасться трохи порушити рівновагу, але досить скоро ваша енергія згасне і почнеться відкат.

Оптимальний темп зростання

Зрозуміло, зміни можливі, але не глобальні і не раптові.

Якщо спортсмен тренується дуже старанно, він отримає травму або захворіє.

Якщо компанія занадто швидко змінює курс, страждає корпоративна культура, а співробітникам загрожує вигоряння.

Якщо лідер надто піклується про свої особисті інтереси, народні хвилювання відновлюють баланс влади. Живі системи не люблять екстремальних умов.

На щастя, є кращий спосіб .

«Практично всі природні системи, від екосистем до тварин і організацій, мають оптимальні темпи зростання. І цей темп значно нижче найшвидшого з можливих. Коли зростання стає надмірним – як у випадку ракових клітин – система шукає можливість компенсувати його, вповільнюючись; можливо, тим самим ставлячи під загрозу виживання всієї організації », – попереджає системний експерт Пітер Сенге.

І навпаки, якщо ви накопичуєте маленькі перемоги і ставите собі за мету поліпшення на один відсоток, ви зміщуєте рівновагу в бажаному напрямку. Це схоже на нарощування м’язів. Якщо тренуватися з дуже маленькою вагою, вони атрофуються. З дуже великою – отримаєте травму. Але якщо вага трохи перевищує звичну, м’язи пристосуються до нового стимулу, а рівновага трохи зрушиться.

Парадокс змін

Щоб зміни тривали, ми повинні співпрацювати з основними силами в нашому житті, а не боротися з ними. Майже все, що становить повсякденне життя, має рівновагу – природньо задане значення, нормальний темп, типовий ритм. Якщо ми зробимо крок занадто далеко за межі цієї рівноваги, нас відкине назад до базового рівня.

Так що кращий спосіб досягти нової рівноваги – НЕ радикальна зміна, а невелике просування кожен день.

Це великий парадокс зміни поведінки. Якщо ви спробуєте різко змінити своє життя, то швидко виявите, що повернулися до старих звичок. Але якщо займетеся зміною свого щоденного розпорядку – зміни в житті настануть природним чином.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker