Тетяна Чернігівська: У людей з незалежним мисленням проблеми починаються вже в школі

Дуже відомий фахівець в галузі теорії свідомості професор Тетяна Чернігівська розповіла про те, які небезпеки підстерігають творчу людину з нестандартним мисленням. За її словами, ярлик «дурника» вішають на таку дитину вже в школі, намагаючись змусити мислити її «як всі».

Багато творчих людей кажуть, що осяяння приходять несподівано, під час рутинних дій, ніяк не пов’язаних з вирішуваним завданням: я дивлюся телевізор, читаю книгу – і раптом у мене утворюється цей зв’язок, який так довго не виходив! Історія науки свідчить: відкриття не можна спланувати, крім технічних досягнень (їх може здійснювати і комп’ютер), а ідеї приходять в голову, коли людина абсолютно до цього не готова.

Говорячи загалом, для творчості необхідно зняти когнітивний контроль і не боятися помилок. Помилки – це прекрасно. Та й хто скаже, що таке помилка?

Не мислити «як усі», або проблеми творчих дітей

Незалежність мислення – дуже важлива риса. Є такий відомий вислів – «Think different»

Творчі люди навчаються самі й починають робити це дуже рано. Свої незвичайні ідеї, свої відкриття вони ніколи не вважають чимось екстраординарним. Це для них звичайнісінька і очевидна річ. Вони часто не розуміють, у чому, власне, полягає їхня заслуга, якщо все так очевидно. Очевидно для них…

У таких людей зазвичай неприємності в школі, велика їх частина є розумніша за вчителів. Вони, звичайно, не знають того, що знають вчителі, але вони можуть бути розумнішими. І тому потрапляють в дуже складну ситуацію, опиняючись під пресингом суспільства.

У мене був колега, дитячий лікар-терапевт, він розповів таку історію. Один хлопчик – тотальний двієчник в школі, сидячи вдома, семирічний школяр, винайшов паровий двигун. І не просто його винайшов, а сам зібрав.

Уявіть собі: паровий двигун на соняшниковій олії, бризкаючи цією самою гарячою олією, літає по квартирі! При цьому хлопчика всі вважають дурником.

Так що творчі люди ведуть своє життя у важкій конкурентній боротьбі.

Чому необхідно читати

Щоб розвиватися, потрібно читати складну літературу. Важливе лінійне читання – від початку до кінця. Гіпертекст, що змушує натискати на виділене слово і ніби провалюватися в нього, породжує неточність думки.

Люди, які виросли на такому типі читання, не в змозі прочитати великий текст повністю. У них розірвана свідомість – дещо звідси, а те звідти. Коли питаєш дитину, про що була ця розповідь, вона вам її не може переказати.

Прогнози вчених про майбутнє читання неоптимістичні – пророкують серйозний розкол між можливостями інтелектуальної еліти й основної маси населення земної кулі.

Але якщо діти будуть тільки розглядати комікси, у них не виробиться не лише алгоритм для читання складної літератури, яка формує свідомість, а й алгоритм складного мислення – вони будуть думати, тільки на яку кнопку натиснути, щоб тобі гамбургер привезли.

Мозок пластичний не тільки в дитинстві, як вважали раніше. Доведено: він утворює нові нейронні зв’язки до кінця життя. Будь-яка робота, крім нудної і рутинної, приносить користь для мозку. Головне – мати справу з постійно мінливою, складною інформацією.

За матеріалами