10 рекомендацій психологів, які допоможуть зачаровувати співрозмовників

Всі ми часто хочемо справити не просто гарне, а приголомшливе перше враження. І ми знаємо, що для цього треба невимушено поводитися, називати співрозмовника на ім’я й уникати закритих поз.

Але, погодьтеся, іноді цього буває недостатньо. Начебто і поведінка природна, і руки не схрещені, але Марія Іванівна все одно вважає тебе не парою своєму синові. Так що ж потрібно ще?

Тутка зібрав 10 рекомендацій психологів, які допоможуть зачаровувати співрозмовників. А для важких випадків ми підготували бонус — метод, який працює завжди.

1. Ефект Пігмаліона

Ефектом Пігмаліона відомий психолог Роберт Розенталь назвав явище, при якому людина, в чомусь впевнена, діє так, щоб знайти цьому реальне підтвердження.

Якщо ми заздалегідь впевнені, що Марія Іванівна не дуже приємна пані й зачарувати її не вийде, то будемо несвідомо діяти так, щоб підтвердити це. Тому краще налаштуватися на те, що людина, з якою має бути знайомство, буде рада вам.

І ще дещо. На базі цього ефекту провели експеримент, в ході якого було доведено: якщо людина вважає, що вона вам симпатизує, то починає поводитися більш відкрито та прихильно до вас. Отож якщо є можливість, нехай Марії Іванівні хтось скаже до вашої зустрічі, що вона вам вже подобається.

2. Ефект Претфелла

Часто в компанії малознайомих людей ми намагаємося показати себе з кращого боку. Хвилюємося, намагаємося приховати це, ще більше хвилюємося і врешті ховаємося в кутку, мріючи швидше опинитися вдома в улюбленому ліжечку. Тут психологи рекомендують згадати про ефект Претфелла, згідно з яким найкращий спосіб завоювати прихильність довколишніх — це проявити вразливість, слабкість, припуститися незначної помилки.

У зв’язку з цим ми не могли не згадати талановиту Дженніфер Лоуренс, яка три роки поспіль падала майже перед усім світом, але її популярність від цього зовсім не постраждала, а навіть навпаки. Хоча, звичайно, талант актриси зіграв в цьому визначальну роль.

3. Ефект притягнення подібностей

Цей термін належить психологу Теодору Ньюкомбу, який в ході свого дослідження визначив, що чим більше у людей спільних поглядів і звичок, тим сильніше вони подобаються одне одному. Особливо цікаво те, що більшу симпатію викликають співрозмовники, з ким у нас є схожість в негативних рисах. Отож, що нам залишається: знайти ці точки дотику, адже мало хто при знайомстві починає одразу розповідати про себе, тим більше про свої недоліки.

4. Точки дотику

Автор книги «Наука спілкування» Ванесса ван Едвардс порівнює наші думки з клубками, а загальні теми для розмови — зі сполучними ниточками. Вона вважає, що є три основні категорії тем для спілкування з малознайомими людьми. Щоб зав’язати розмову, потрібна фраза, яка відкриває цю тему і та сама єднальна «ниточка». Розповімо, що це означає, на прикладі Марії Іванівни, до якої ви прийшли на ювілей.

 • Категорія «Люди» — спільні знайомі, тобто її син, припустимо, Павло.
  Початкова фраза: «У Павла прекрасний музикальний слух».
  Ниточка: «А у вас які таланти є?»
 • Категорія «Контекст» — подія, яка вас зв’язала, тобто ювілей.
  Початкова фраза: «Чудесний ресторан!»
  Ниточка: «Хто вам його порадив?»
 • Категорія «Інтереси» — власне, інтереси.
  Початкова фраза: «Бачила ваші світлини з Греції».
  Ниточка: «Що вам сподобалося там найбільше?»

Зверніть увагу на ниточки-запитання: вони не повинні бути закритими, тобто припускати відповіді «так» або «ні», якщо хочете розговорити співрозмовника.

5. Розмови про себе

5 різних досліджень підтвердили: людям подобається говорити про себе (не так про скелети в шафі, скільки про особистий досвід). В такі моменти у людини активується зона мозку, яку вчені називають центром задоволення (вона відповідає за відчуття насолоди). Більш того, в одному експерименті учасники відмовлялися від грошової винагороди на користь можливості поговорити про себе.

Отже, після того, як встановлено контакт, важливо допомогти співрозмовнику поділитися своїми ідеями або думкою, даючи навідні запитання і проявляючи інтерес до того, що він розповідає.

6. Сценарій ідеальної розмови

Фахівці у сфері нетворкінгу (встановлення корисних контактів) пропонують наступний сценарій діалогу з людиною, якій ви хочете сподобатися:

 • «Ви». Після рукостискання та представлення одне одному буде доречним якесь загальне запитання, в якому ви поцікавитеся думкою співрозмовника:
  Як вам погода? Як ви доїхали? Як настрій?
 • «Ви». На цьому етапі важливо знайти ті самі сполучні ниточки, щоб дізнатися більше про візаві.
 • «Я». Тут корисно щось розповісти про себе, звичайно ж, орієнтуючись на інтереси співрозмовника.
 • «Ви». Люди найбільше пам’ятають перше й останнє з того, що почули. Тому, завершуючи розмову, дозвольте опонентові висловитись. Так він запам’ятає вас як чуйного й уважного співрозмовника.

7. Ім’я співрозмовника

Часто ми не звертаємося до співрозмовника на ім’я через те, що його не пам’ятаємо. Ось що можна зробити, щоб не назвати Марію Іванівну Мариною Казимирівною:

 • Коли співрозмовник каже, як його звати, погляньте йому в очі й постарайтеся запам’ятати їх колір.
 • Придумайте, якщо можете, асоціацію з ім’ям (квітка, персонаж з фільму, літературний герой).
 • Порівняйте нового знайомого з людиною, яка має таке ж ім’я.
 • Через кілька хвилин постарайтеся звернутися до нього на ім’я.

І, хоча ви це вже знаєте, нагадаємо: в ході бесіди звертайтеся до співрозмовника частіше на ім’я, адже воно асоціюється у людини з комфортом, теплом, довірою.

8. Дистанція

Звісно, вам знайомі люди, які при першій-ліпшій можливості, нехай це навіть прохання позичити степлер, підходять так близько, що відчувається їх дихання. Інтуїтивно в такі моменти ми робимо крок назад або вбік тому, що оптимальна відстань між малознайомими людьми повинна бути не менше, ніж 1,2 м (4 кроки).

Познайомившись ближче, ви можете скоротити цю дистанцію, але спочатку варто перевірити, чи буде співрозмовнику комфортно. Попросіть його передати вам якусь річ, і якщо все добре, він сам встановить коротшу відстань між вами.

9. Зовнішній вигляд

При виборі одягу, взуття, аксесуарів і макіяжу є 3 основних правила, яких варто дотримуватися, якщо вас чекає знайомство з людиною, на яку хотілося б справити хороше враження:

 • Відповідність всіх цих атрибутів до навколишнього оточення.
 • Зручність, тому краще не одягати нові туфлі.
 • Охайність. І це особливо важливо, тому що співрозмовник, розглядаючи вас з інтересом, обов’язково зауважить розщеплений ґудзик. Окремо слід згадати туфлі, тому що підлога — місце, куди малознайомі люди часто відводять погляд.

10. Яскрава деталь

Наш мозок схильний перебільшувати значення і краще запам’ятовувати смішні (ефект гумору) і дивні (ефект дивацтва) речі. Намагатися жартувати направо і наліво не варто, тому що уявлення вашого співрозмовника про те, що смішно, а що ні, може докорінно відрізнятися від вашого. Епатувати публіку поведінкою або зовнішнім виглядом теж не варто.

А ось невелика, але яскрава і навіть смішна деталь в вашому образі — це те, що потрібно. Як, наприклад, ці шкарпетки на знимці, які знає майже весь світ, адже їх носить прем’єр-міністр Канади.

Бонус: щира посмішка

Посмішка — прийом, який спрацьовує завжди та з усіма. Отож, посміхайтесь, як би банально це не звучало. Посмішка викликає нову посмішку і дарує позитивні емоції.

А які риси співрозмовника імпонують вам?