in

Як ідеальна сторінка у Facebook може зруйнувати вашу особистість

Ціна спілкування в соцмережах може бути високою. Бажання зробити свій цифровий образ ідеальним часто призводить до затяжного стресу і поступово руйнує особистість.

«В інтернеті ніхто не знає, що ти собака» — знаменитий малюнок Пітера Штейнера (Peter Steiner), опублікований в 1993 році в тижневику The New Yorker, сьогодні актуальний як ніколи. Він чудово відображає основу спілкування в Мережі: ви можете бути ким захочете.

Вплив соціальних мереж
© lifehacker.ru

Зазвичай ми вибираємо для публікацій кращі фотографії, відбраковуючи ті, де виглядаємо не так добре, як хотілося б. Дотримуємося обраного образу — досвідченого мачо, гламурної світської левиці, безстрашного мандрівника, поліглота або ерудита.

Попередні дослідження показували, що більшість користувачів соцмереж адаптують свої онлайн-взаємодії, щоб здаватися кращими. Адже ніхто не дізнається, що в реальності, за межами опублікованого посту. Однак тепер вчені впевнені в іншому.

Істинна суть все одно просвічує через ідеальний віртуальний образ. Поведінка в Facebook або інший соцмережі є точним відображенням нашої особистості.

Наприклад, часті селфі на заняттях в тренажерному залі можуть свідчити про нарцисизм.

Вчені провели експеримент: попросили 164 осіб у віці від 18 до 55 років пройти два тести. Спочатку піддослідні відповідали на питання від свого справжнього «я». А потім — від особи віртуального двійника в Facebook. З’ясувалося, що велика різниця між самопрезентацією в Мережі і тим, якою є людина в реальності, загрожує стресами і виникненням почуття соціальної роз’єднаності.

Виявляється, більшість людей воліють, щоб інші мали точне уявлення про те, які вони є насправді, а не ідеалізували образ. Це підтверджує теорія самоперевірки американського професора соціальної та особистісної психології Вільяма Суонна (William Swann). Згідно їй людині потрібно підтвердження його самооцінки незалежно від того, позитивна вона чи негативна.

Ще в 1997 році, до настання епохи соцмереж, вчені виявили, що люди з низькою самооцінкою схильні звільнятися після того, як їм підвищують зарплату. Це суперечить їх внутрішнього світу.

Люди відчувають себе комфортніше і продуктивніше, коли оточуючі оцінюють їх реально, навіть якщо деякі якості не є позитивними.

Є вагомі причини, за якими люди частково або повністю приховують своє справжнє «я» в інтернеті. Спочатку це дає певну свободу. Наприклад, можливість висловлювати свою думку, не побоюючись наслідків.

Але анонімність має свою ціну. Коли «ніхто не знає, що ти собака», будь-які позитивні оцінки будуть стосуватися саме віртуального користувача. Врахуйте, що профілі в соціальних мережах сьогодні стають здобиччю для маркетологів, потенційних роботодавців, мережевиків, що просувають різноманітні товари і послуги.

І ще один важливий момент. Соціальні мережі дозволяють нам уникнути того, що вчений Стенфордського університету Міхал Косинські (Michal Kosinski) називає маленькими в’язницями географічних обставин. Кожен з нас може спілкуватися з тими, хто близький йому за духом, незважаючи на відстані. Але це палиця про два кінці.

Ми оточуємо себе у соцмережі однодумцями, а це призводить до виникнення міхура фільтрів.

Це поняття, введене інтернет-активістом Ілаєм Парайзером (Eli Pariser), означає, що соцмережі збирають дані про користувача і надають інформацію, яка збігається з його точкою зору, відсікаючи альтернативні варіанти. У цьому разі побачити об’єктивну картину того, що відбувається дуже складно.

Фото заголовку gazeta.ru
За матеріалами lifehacker.ru

Сподобалось?

13 науково перевірених способів повноцінно висипатися

8 звичок тіла, які неможливо контролювати