in ,

Як нарешті навчитися себе цінувати: 11 порад психолога

Занижена самооцінка заважає нам будувати здорові стосунки і кар’єру, провокує неврози і залежності.

Американський психотерапевт Дженет Войтіц пропонує конкретні поради, які допоможуть зменшити стрес у стосунках і підвищити самооцінку.

© vitaportal.ru

1

Єдиний спосіб зрозуміти, хто ви, – знайти те, що підходить саме вам.

2

Обговорення проблем у стосунках вже зменшує страх бути покинутим.

3

Ви постійно намагаєтеся вгадати, що таке норма. Людям із низькою самооцінкою важливо знати і розуміти, що поняття «нормальність» не існує. Найефективніше задавати собі питання: що для вас дійсно важливо? Що важливо для вашої родини? Завдання не в тому, щоби вгадати, що для вас нормально, а в тому, щоб зрозуміти, що найкраще працює для вас і ваших близьких.

4

Перший крок у подоланні будь-якої шкідливої ​​звички – її усвідомлення. Просто поспостерігайте за собою. Замість того щоб займатися самоосудженням, постарайтеся дізнатися про себе, аналізуючи, як ви поводитеся. Коли людина починає дивитися на себе чесно і без осуду, може відокремити себе від своєї поведінки, вона здатна змінюватися, розвиватися і рости.

5

Почуття не можуть бути правильними або неправильними. Вони просто є. Якщо ми вважаємо своє почуття неправильним, то до нього додається почуття провини, і це ще більше погіршує ситуацію. Гнів, який ви відчуваєте, реальний. Якщо ви вирішите, що відчувати гнів неправильно і що замість цього ви повинні проявляти співчуття, вам це не допоможе. Не можна підміняти одне почуття іншим.

6

Повністю подолати почуття самотності неможливо, але є способи зменшити його. Насамперед вам потрібно взяти на себе ризик відкриватися оточуючим. Найкращий спосіб отримати те, що вам потрібно, – почати робити це самому. Якщо ви хочете бути коханим, спочатку самі запропонуйте свою любов іншим людям. Це ризик – бути незрозумілим, покинутим. Але уникаючи ризику, ви прирікаєте себе на самотність. Якщо ви вирішуєте піти на ризик, то отримуєте можливість змінитися. Недостатньо спробувати один раз. Пообіцяйте собі, що кожен день ви будете потроху вступати в комунікацію з іншими людьми.

7

Є гарна групова вправа, яка показує, що самокритика завжди дуже суб’єктивна. Учасники сідають у коло, завдання – звільнити себе, повністю або частково, від тих якостей, яких вони більше не хочуть мати. Якщо відкинуті якості комусь сподобаються, він або вона може привласнити їх. Зазвичай одна людина каже, що хоче позбутися прокрастинації, і ця якість не встигає дійти до центру кола, як інший вже говорить, що хотів би взяти її, тому що він, навпаки, гіперактивний. Ще хтось каже: «Я хочу позбутися свого почуття провини» – і тут же отримує відповідь: «Мені потрібно трохи твоєї провини. Я відчуваю себе дуже егоїстичним ».

Ця вправа демонструє, що наші риси потрібно вивчати. Якою мірою вони корисні нам? Наскільки сильно заважають? Очевидно, що засудження себе і своїх недоліків не приносить користі. Коли ви приймаєте рішення бути собою, ви отримуєте набагато більше можливостей.

8

Гостра реакція на незначний випадок – наприклад, друзі скасовують зустріч в останню хвилину – зазвичай пов’язана з нашим минулим. Щось схоже вже траплялося раніше – одного разу або багато разів, зазвичай у дитинстві. Перше, що ви повинні зробити, – чітко визначити, в яких випадках ви починаєте гостро реагувати. Наскільки ваша реакція відповідає обставинам? Чи варта ситуація того, щоб реагувати так гостро?

Якщо ці питання викликають у вас бажання захищатися, значить, ви й справді надто гостро реагуєте на ситуацію. Перший крок на шляху подолання таких реакцій – усвідомити їх суть і зрозуміти, що у вашому минулому стало їх причиною. Інший спосіб – свідомо змінити ваші звички. Запитайте себе, наскільки ви прив’язані до своїх звичайних планів. Чи можете ви піти додому іншою дорогою? Або поїхати в магазин у середу, а не в четвер, як зазвичай? Чи можете ви змінювати свої плани, при цьому не дезорієнтуючи себе? Це ваш шанс стати більш гнучким. Гнучкість в одній області дає можливість розвинути гнучкість і в інших областях.

9

Проаналізуйте, які люди присутні у вашому житті і яка суть ваших стосунків з ними. Чи отримуєте ви від оточуючих стільки ж, скільки віддаєте їм?Наскільки ці люди сильнішими чи слабшими за вас? Можливо, якщо ви об’єктивно оціните своє оточення, то побачите, що даєте людям більше, ніж отримуєте від них. Тоді вам доведеться змінити своє коло спілкування і підтримувати стосунки тільки з тими людьми, які здатні на симетричні стосунки. Можливо, так відбувається тому, що ви самі не дозволяєте оточуючим робити щось для вас. Ви вважаєте себе досить сильним, щоб піклуватися про себе самостійно, але вам слід дати можливість іншим людям брати участь у вашому житті.

10

Якщо ви день за днем ​​говорите собі: «Чому я залишаюся з цією людиною?Чому не можу все це кинути?» – варто проаналізувати свої стосунки. Люди, які не заслуговують нашої лояльності, часто дуже критичні щодо нас. Вони часто розповідають про те, що з нами не так. Будьте обережні, коли чуєте це, – про кого насправді говорить людина? Чи справді ці заяви відносяться до вас, чи ця людина проектує на вас власні недоліки?

Біль, печаль або гнів можуть належати тільки тому, хто їх відчуває. Ці почуття не повинні ставати вашими, ви лише можете проявити емпатію і співчуття. Можливо, вас втягнули в нездорові стосунки, зігравши на почутті провини. Якщо вами легко маніпулювати на основі цього почуття, ви починаєте думати, ніби щось винні іншій людині. «Він був добрий до мене. Він дбав про мене ». Відчувати себе винуватим або зобов’язаним із цих причин – неправильно. Ви нічого не винні людям за те, що вони підтримали вас. Ви самоцінні. Якщо ви відчуваєте себе зобов’язаним за те, що вас підтримали, ви тим самим говорите: «Я нічого не вартую.

11

Ви будете упевнені в собі, якщо зможете вирішити завдання, які самі собі поставили. Завдання можуть бути простими або складними, але вам необхідно бути впевненим у тому, що вони здійсненні. Не завжди все виходить. Якщо щось вийшло – це здорово і сталося не випадково, ви заслужили свій успіх. Винагороджуйте себе за виконані справи. Завжди пам’ятайте про речі, які вам добре вдаються. Не ігноруйте їх. Використовуйте їх як фундамент, щоб стати цілісною особистістю. Якщо ж у вас не вийшло, потрібно вийти з цієї ситуації і спробувати щось нове. Це не повинно вас спустошувати.

Фото заголовку vitaportal.ru
За матеріалами psychologies.ru

Сподобалось?

20 незабутніх викладацьких перлів

Багато хто знає цю пісню, але мало хто знає хто її виконує