Як перестати плавати у власному негативі

© 9.school-info.te.ua

Ви коли-небудь спостерігали за рибками в брудному акваріумі? Вони виглядають відчуженими і понуро плавають колами, ніби до їх плавників прив’язали кайдани, які постійно тягнуть їх вниз. Замініть брудну воду на свіжу, і ви помітите, як зміниться їх стан. Якщо «вода», в якій ми плаваємо, – це наші думки, то ми самі можемо контролювати ступінь чистоти свого “акваріума”. У багатьох з нас є помилкові переконання, які сформувалися завдяки якимось подіям або людям в нашому житті. Ці помилкові переконання і є наша «брудна вода». Марні сумніви, невпевненість в собі, деструктивні стосунки – все це обмежує наші можливості і не дозволяє досягти того, чого ми могли б досягти. Помилкові уявлення змінюють все наше життя. Ми починаємо бачити його в сірому кольорі.

Що може знати риба про воду, в якій плаває все життя?

Альберт Ейнштейн

Але є і хороші новини. На відміну від риб, ми в змозі самі поміняти свою «воду». Більшість людей – раби своїх думок. Вони навіть не здогадуються, що здатні контролювати свої помисли. Багато хто не прикладає абсолютно ніяких зусиль, щоб змінити хід своїх думок. Можливо, це відбувається через якісь страхи, а можливо, вони не вважають, що гідні «чистої води». Вони звикли плавати в негативі. Вони просто взяли це як належне і все. Правда в тому, що ви здатні очистити свій акваріум. У будь-який момент. Ви можете зустрічати кожен новий день з радістю, а не з почуттям, що «весь світ проти вас». Будуйте тільки ті відносини, які зроблять вас щасливою людиною. Оточуйте себе позитивними людьми. Шукайте радість у всьому. Ви можете змінити своє життя, змінивши те, з чого воно складається. Все починається з наших думок і закінчується ними ж. Контролюючи свої думки, ми контролюємо свою реальність.

Пам’ятай, що немає в’язниці страшніше, ніж у голові.

Віктор Цой

Ось три способи, які допоможуть зрозуміти, в якій «воді» ви плаваєте і що з цим робити.

1. Визначте, в якому стані ваш «акваріум»

Це просто. Ви або живете, або вмираєте. Третього не дано. Ви зациклені на майбутньому. Постійно думаєте про минуле. Ніяк не розпрощаєтеся з відносинами, яких вже давно немає. Харчуєтеся всякої гидотою. Погано спите. Зациклені на проблемах. Вічно чимось незадоволені, дратуєте всіх, хто вас оточує, і себе в тому числі. Ваші дні – це суцільна боротьба і опір. Вас нудить від того, що вас оточує, життя для вас – аналог в’язниці. Надія для вас – такий же міф, як Санта Клаус. Ви споживач, а не творець.

Або

Ви творите, розвиваєте себе та оточуючих вас людей. Ви будуєте тільки важливі для вас стосунки, які збагачують вас. Ви харчуєтеся здоровою їжею. Прислухаєтеся до себе. Висловлюєте свою думку. Мрієте. Вас не душить страх. Ви чудово виглядаєте, встаєте вранці з почуттям, що виспалися. Щиро любите і вмієте пробачати. Живете сьогоденням. Ви намагаєтеся знайти щось хороше в тому, що вас оточує, і в людях, які поруч з вами. Не женетеся за міражами. Творите. Ваш «акваріум» чистий. Ви по-справжньому живете.

У якому з цих двох описів ви знайшли найбільшу кількість збігів з вашим життям? Можливо, і в тому і в іншому? Можливо, колись ваш «акваріум» був брудним, але зараз він чистіше. Або, навпаки, зараз він брудніший, ніж будь-коли. Ваші власні думки визначають, наскільки забруднений ваш «акваріум».

2. Усвідомте хибні уявлення, які формують ваше життя

Ніхто не стає дорослим без «шрамів». Ми живемо в хаотичному світі, який не піддається контролю. Батьки розлучаються. Друзі зраджують нас. Люди часто судять виключно «по обкладинці»: наявність прищів або зайвої ваги може стати приводом для ненависті до вас. Є смерть, самотність і внутрішні шрами, які ніколи не заживають до кінця.

Деякі починають вживати алкоголь і наркотики. Це єдине, що може дати їм струс і змусити відчути хоч щось. Вони називають це «пристосуватися до несправедливого світу». Але насправді це форма втечі. Вони будуть бігти, ховатися і як можна рідше бувати в товаристві інших людей.

Можлива й інша версія розвитку подій: ви вступаєте у доросле життя і починається зворотний відлік. Результати тестів. Університет. Відносини. Співбесіда. Боротьба за краще місце в офісі. Шлюб. Діти. Іпотека. Очікування. Депресія. І, звичайно ж, вічний страх. Ви ховаєтеся від життя. Вся «основна дія» починає відбуватися у вашій голові, адже там безпечно і ніхто не зможе вас потурбувати. Це змушує вас формувати тонну помилкових переконань, які накопичуються як снігова лавина.

Вище наведені два найбільш категоричні приклади, проте, якщо ви не знайшли в них себе, це не означає, що у вашому житті немає помилкових переконань. Ось найбільш загальні приклади поширених хибних думок.

Я ніколи не зроблю нічого видатного. Я ніколи не закохаюся. Я ніколи не буду щасливий. Я нічого не вартий. Я всім зобов’язаний своїм батькам. Я не можу. У мене завжди будуть проблеми. Я жертва. Я недостатньо сильний. Якщо я не буду багатий, то ніхто не полюбить мене. Я непривабливий. Якщо я не зароблю стільки-то грошей чи не досягну певного статусу, я не зможу стати хорошим чоловіком, батьком і т. д.

Всі помилкові переконання прямим чином проявляються в нашій поведінці. Вони визначають вибір, який ми робимо в роботі, відносинах, те, як ми спілкуємося з батьками, друзями, колегами. Помилкові переконання впливають на будь-які рішення, які ми приймаємо в житті. Вони блокують багато наших прагнень, кажучи нам, що ми цього не гідні.

Подумайте, які ваші помилкові переконання щодо любові, роботи, людей, вашого тіла, творчості, життя в цілому? Що ви можете, а що не можете зробити насправді? Чого, на вашу думку, ви заслуговуєте?

Ще раз повторіть всі помилкові переконання, які ви тільки що перерахували. А тепер подумайте, як би змінилося ваше життя, якби ви їх позбулися? Ким би ви були? Які люди оточували б вас? Чим би ви займалися у житті? Відрізнялося б ваше життя від того, яке є зараз?

3. Киньте виклик своїм хибним переконанням: зробіть те, що згідно з ними, ви зробити не можете

У першу чергу ви повинні ясно усвідомлювати, які саме ваші переконання є помилковими. Вони часто формуються вихованням, травмуючими відносинами і подіями. «Оманливі» переконання змушують вас сумніватися у власних здібностях і можливостях. Вони змушують вас постійно шукати схвалення інших людей. Ви починаєте думати, що завдяки цьому люди до вас потягнуться, а «вас справжнього» недостатньо для того, щоб зацікавити кого-небудь. Помилкові переконання позбавляють вас унікальності.

Хороший спосіб розпізнати помилкові переконання – це запитати себе, чого ви боїтеся і чому. Наприклад, ви хочете набити тату, освоїти мотоцикл і займатися вуличним мистецтвом по життю. Але ваш батько хоче, щоб ви вийшли заміж, народили дітей і стали домогосподаркою. У вас чудові стосунки з батьком, і ви не хочете його засмучувати. Ви вдячні йому за все, що він для вас зробив. Ви думаєте, що, якщо не будете жити так, як він хоче, ви будете поганою дочкою.

Отже, ви вирішуєте йти не своїм шляхом. Якщо «перемотати плівку» і запитати себе заново, чого ви хочете в даний момент, відповідь буде приблизно такою: «Я хочу звільнитися з роботи і займатися тим, що мені дійсно подобається, – вуличним мистецтвом. Але я боюся ». Якщо запитати себе про логічні причини вашого страху, відповіді теж знайдуться: «Що, якщо у мене не вийде почати нове життя?», «Що, якщо я не зможу оплатити свої рахунки?».

Після сеансу самокопання ви зрозумієте, що, хоча ці страхи і мають право на існування, корінь проблеми насправді в іншому. «Якщо я виконаю свою мрію і стану вуличним художником, мій батько засмутиться і не буде пишатися мною». Якщо ви підвладні цим хибним переконанням, ви можете вийти заміж за того, кого не любите, кинути своє улюблене хобі, яке важливе для вас, або зробити вибір, про який потім будете шкодувати. «Вода» у вашому «акваріумі» стане каламутною, і ви будете плавати у власному негативі.

Як тільки ви усвідомили власні помилкові переконання, потрібно перебудувати свій внутрішній діалог так, щоб у вас з’явилася можливість «докопатися» до правди. Як приклад візьмемо історію, описану вище. «Я зобов’язана своєму батькові» можна переформулювати так: «Я вдячна своєму батькові за все, що він для мене зробив. Але правда в тому, що це був його вибір: все, що він робив для мене, він робив за власним бажанням. Він вчинив так, як вчинив би будь-який, люблячий свою дитину, батько. Це не було умовою. Це було подарунком».

Замість того, щоб прийняти помилкову думку, що «стати вуличним художником – це одне й те ж, що стати поганою дочкою», подумайте, що означає бути гарною дочкою. Можливо, бути гарною донькою – означає любити свого батька, але при цьому показати, що у вас є власні мрії та цілі, які, на вашу думку, зроблять вас щасливою. Ви не зобов’язані слідувати чиїйсь моделі життя, навіть якщо таку модель запропонувала вам така близька людина, як батько.

Наступним кроком виконайте все те, чого ви так хотіли, але боялися. Зробіть тату. Запишіться на уроки водіння. Поговоріть зі своїм батьком, розкажіть йому, про що ви мрієте. Можливо, розлучатися з неправдивими переконаннями буде складно, адже вони були з вами так довго. Але якщо ви дійсно хочете жити своїм життям – ви повинні впоратися.

Чим більше помилкових переконань вам вдасться переосмислити, тим чистіше буде ваш «акваріум». Ви зможете вільно «плавати» – слідувати за своїми мріями, йти своїм шляхом, звичайно ж, іноді робити помилки, але це будуть ваші помилки.

Своє життя ви проживаєте самі, і тільки у ваших силах «очистити свій акваріум» – змінити те, що вам не подобається.

Фото заголовку
За матеріалами