Як провести відпустку з користю для мозку

Дослідження показують, що відпустка не тільки приємна, а й корисна для організму: регулярні подорожі знижують ризик інфарктів і підвищують тривалість життя. І хоча невдала поїздка може служити джерелом стресу, правильно проведена відпустка здатна принести користь мозку, зробити життя більш осмисленим і забезпечити приємними спогадами.

Ось 12 порад, які допоможуть провести ваш відпустку з максимальною користю для мозку.

1. Плануйте заздалегідь

Найбільше задоволення приносить не сама поїздка, а передчуття і планування. З іншого боку, деякі відчувають підвищений стрес протягом тижня перед початком відпустки через додаткові навантаження на роботі і вдома.

Щоб цього уникнути, почніть планувати подорож заздалегідь. Постарайтеся знайти для канікул такий час, коли вам не доведеться турбуватися через робочі або сімейні справ, і розплануйте бюджет, щоб уникнути переживань, пов’язаних з фінансами.

2. Виберіть щось нове …

Відвідуючи незнайомі місця і досліджуючи нове, ми стимулюємо свій мозок так само, як коли навчаємося чогось незвичного і складного – наприклад, грі в теніс.

«Коли ми опиняємось в новій обстановці, яка кидає нам виклик, мозок реагує, починаючи змінюватися. Виникають нові дендрити (відростки нейронів), мозок в буквальному сенсі стає схожим на джунглі », – пояснює нейропсихолог з Пітсбурзького університету Пол Нуссбаум.

Відвідування незнайомих місць також може зробити нас креативнішими: піддослідні, які отримали освіту за кордоном, на 20% краще справлялися з тестовими завданнями, які вимагали творчого підходу.

3. … Але не занадто незнайоме

Щоб підвищити продуктивність роботи мозку і поліпшити концентрацію уваги, потрібно відпочити і розслабитися, тому те що лякає або занадто напружена обстановка для відпустки не годиться. Для розвитку креативності найкраще підійдуть подорожі в країни, де культура частково відрізняється від нашої, але все ж має з нею щось спільне.

4. Подорожуйте з друзями

Звичайно, можна подружитися з кимось і в дорозі, але все ж краще за все проводити відпустку з близькими і коханими – спілкування з ними приносить найбільше радості. Згодом ви зможете разом згадувати, як провели відпустку. Суперечки і з’ясування відносин заважають відновлювати енергію і продуктивність, варто вибирати неконфліктних попутників.

5. Заздалегідь потренуйтеся розслаблятися

Якщо ви заздалегідь почнете практикуватися ненадовго «відключати» мозок, вам легше буде розслабитися і ні про що не турбуватися під час відпустки. Спробуйте вимикати телефон ввечері, запишіться на заняття йогою, практикуйте медитацію – все це допоможе «пояснити» мозку, що він має право робити перерви і відпочивати, особливо під час відпустки.

6. Почніть з самого цікавого …

Психолог Елізабет Данн, що досліджує сприйняття щастя, стверджує, що загальні враження про поїздку залежать від того, як ви проведете перші кілька днів. Подбайте про те, щоб початок відпустки вам запам’ятався: виберіть розкішний готель або займіться чимось особливо цікавим.

7. … і нехай це буде щось нове

Наприклад, покатайтесь на зіплайні або сходіть в інтерактивний театр. Як пояснює Елізабет Данн, нові, незвичні заняття приносять нам більше радості, ніж щось знайоме і буденне.

8. Робіть те, що любите

Регулярне дозвілля (заняття спортом, спілкування з друзями, читання) допомагає відчувати життя більш осмисленим, підвищує настрій, додає енергії. Відпустка – вдалий час для улюблених занять.

9. Менше користуйтеся смартфоном і електронною поштою

Спроби працювати віддалено під час відпустки лише створить додатковий стрес. Залишаючись весь час на зв’язку, ви навряд чи добре запам’ятайте свій відпочинок – за даними дослідження, люди, які продовжували під час канікул приділяти роботі годину в день, потім насилу могли згадати, як пройшла відпустка (це давалося їм на 43% важче, ніж тим, хто повністю забував про роботу).

10. Повернувшись додому, візьміть відгул ще на день

Якщо вийде, після закінчення подорожі візьміть день відпустки, щоб розібратися з накопиченими домашніми справами, почистити електронну пошту і приготуватися до повернення в звичайний ритм життя. Якщо такої можливості немає, постарайтеся не перевантажувати перші робочі дні додатковими обов’язками, нарадами, зустрічами і презентаціями.

11. Частіше згадуйте дні відпустки

Розповідаючи, як пройшла відпустка, ми допомагаємо мозку згадати ті радісні відчуття, які переживали тоді. Найчастіше діляться зі знайомими своїми спогадами.

12. Смуток після повернення – це нормально

Смуток після поїздки – нормально. Головне, пам’ятати, що попереду чекає безліч корисних подорожей.

Фото заголовку
За матеріалами