in , ,

Як відмовити в проханні без почуття провини?

© bogushtime.com

Уявімо ситуацію, що ви отримали запрошення на концерт. Можна було б чесно сказати: «Хлопців, я втомився і мрію відіспатися на самоті». Або: «Групу «ТНМК» не слухаю, покличте, коли приїде Metallica». Але замість однозначної відповіді багато починають викручуватися, вдаючись у якісь туманні виправдання – згадувати неіснуючі плани з порятунку шаблезубих тигрів або вигадувати нісенітниці про хвору кішку прабабусі. Посил історії очевидний – відмовити незручно, хочеться залишатися гарним в очах оточуючих і нікого не розчарувати. Однак така тактика викликає зворотній ефект!

Нотка гумору: «Скажіть, чому ви це робите, містере Андерсен? В ім’я чого, навіщо? Чому продовжуєте відмовлятися, невже вірите, що своїми виправданнями зможете зберегти обличчя, або вам просто страшно позначити позицію прямо? У чому сенс цієї брехні, може, відкриєте? Страх свободи, відсутність стрижня, бажання бути зручним? Все ілюзія, містере Андерсен, примхи сприйняття! Ви настільки впевнені в собі, що намагаєтеся виправдати своє жалюгідне існування… так штучно. Тільки людина здатна придумати настільки нудне і обмежує поняття як «сором».

А якщо залишити фільм «Матриця» і повернутися до реальності, подумайте насправді: чому ви забороняєте собі бути чесним з іншими людьми, чому обмежувати свою свободу вибору? Не потрібно сподіватися, що інші здогадаються, чого вам хочеться. Основа гармонійних відносин – у щирості та умінні відстоювати свої кордони.

Показовий приклад з життя

Пару років тому я гостювала у подруги на дачі, яка знаходиться в 30-ти кілометрах від міста. Коли були об’їдені всі фруктові дерева, наші тушки вдосталь засмагли в променях літнього сонця, я почала збиратися додому – робота не чекає. І, як на зло, в день від’їзду почалася сильна злива, а до автобусної зупинки необхідно було йти більше кілометра під гірку! Не встигли ми засмутитися, як наша сусідка запропонувала мене підвезти.

І ні б подякувати її і застрибнути в салон, я чомусь почала уявляти, що запропонували мені з ввічливості, що заради мене виганяти машину і витрачати бензин в таку негоду безглуздо, а значить, треба відмовлятися. Слава богу, тітка Віра виявилася більш далекоглядна. Розсміявшись з мого збентеження, вона силою посадила мене в машину і довезла з вітерцем. Вже вивантажуючи сумки з багажника, жінка мудро зауважила, що якщо життя підносить подарунок, нерозумно від нього відмовлятися. Так я винесла найважливіший урок: не вигадувати того, чого немає. Пропонують – бери, не твоє – відмовся, роби так, як тобі зручно. Дивно, наскільки простим було це відкриття, наскільки сильно воно полегшило моє життя.

Чому ми боїмося озвучувати справжні почуття?

Тому що ще з пелюшок нас привчають бути зручними, намагатися вгадувати бажання своїх рідних: їсти суп не тому, що хочеться, а тому, що бабусі буде приємно; погоджуватися на нудний похід в музей не тому, що в 10 років ти любиш дивитися на глиняні горщики, а тому, що це подарунок батьків, яких ти любиш і поважаєш. Нас вчать ігнорувати свої бажання і діяти на радість оточуючим, бути ввічливими, культурними, «душею компанії». І плювати всім, що ти інтроверт, який ненавидить збіговиська сварливих родичів. До твоїх реальних бажань нікому немає діла!

Поправка – так було в дитинстві, тепер ми виросли і мають право вибудовувати таке життя, яке нам доведеться за смаком. Можна більше не втілюватися і відучити від практики «брехні ввічливості» власних дітей. У нас є право приймати подарунки та право від них відмовлятися. Ми можемо говорити «так», а можемо не погоджуватися – це наше життя, ніхто не сміє нарікати нам за це, нав’язуючи почуття провини. Треба бути простіше, жити відкрито: подобається, чи хочете спробувати – говорите «так»; нудно, не входило в життєві плани – говорите «ні». Якщо людина вас про щось просить, значить, готова отримати будь-яку відповідь, а його очікування — не ваша проблема.

Фото заголовку
За матеріалами

Сподобалось?

10 вершин Карпат, які варто підкорити до зими

Мова тіла, яка завжди вам скаже правду про стосунки