13 речей, які не варто терпіти на роботі, якщо ви хочете успішну кар’єру

Згідно з даними бюро статистики, людина в середньому змінює роботу кожні 4 роки і 2 місяці. На роботі можуть складатися різні ситуації – приємні і не дуже. Причин захотіти змінити робоче місце більше, ніж достатньо, хоча іноді можна просто обговорити всі проблеми з керівництвом. Але все ж є такі ситуації, які відверто натякають: з цієї роботи треба втікати світ за очі. У будь-якому випадку замовчувати своє невдоволення не варто.

Робота хоч і не найголовніша в житті, але досить важлива її частина. Ми в Тутка вирішили з`ясувати, які саме ситуації на роботі не можна терпіти.

1. Бюрократія досягає маразму

Уявіть собі ситуацію, що буквально кожен пчих, обідню перерву і будь-яку дію на роботі вам потрібно узгоджувати через службові записки. У такій компанії отримати відпустку – це все одно, що пройти серйозний квест. А якщо в кінці дня вам потрібно скласти щохвилинний звіт про те, що саме ви сьогодні робили і як довго? Картина виходить жахлива, але тим не менш у багатьох компаніях майже так воно і є.

 • Forbes називає такі компанії «повільними» і непридатними для кар’єрного зросту, так що сенсу залишатися серед торнадо погоджень і записок просто немає – варто докласти зусиль для зміни ситуації і як мінімум постаратися зменшити кількість бюрократичних перепон.

2. Делікатне обговорення неделікатних запитань

Якщо під час обговорення фінансових запитань вас запевняють, що це неправильно, нетактовно і неважливо, то вже варто насторожитися. А якщо потім намагаються присоромити за відстоювання своїх фінансових інтересів – побудувати довготривалу кар’єру на цьому місці буде складно.

 • Обговорювати з керівництвом свою зарплату та просити її підвищення з об’єктивних причин – індексація, збільшення обсягу посадових обов’язків та інше – це абсолютно нормально.

3. Кишенькові витрати

Ринкові відносини припускають, що робота – це те місце, де ви заробляєте гроші, а не витрачаєте їх. Якщо на роботі постійно доводиться здійснювати нехай і дрібні, але витрати на потреби компанії, які не відшкодовуються керівництвом, то це погана робота.

 • Нехай це необхідна канцелярія або папір для принтера, бізнес-тренер і консультант з кар’єри Рейчел Рітлоп радить не терпіти подібних ситуацій з кишеньковими витратами на потреби компанії і відмовлятися від таких робочих місць.

4. Без вини винні

Ви приходите вранці на роботу, відкриваєте пошту і бачите гнівного листа про те, що в п’ятницю потрібно було розрахувати вартість, умовно кажучи, пристрою для пересування на Марсі. Але цього завдання не було ні в п’ятницю, ні взагалі. Такі ситуації вже дають привід задуматися про адекватність керівництва.

 • Якщо шеф починає звинувачувати вас у тому, що ви не виконали завдання, яке вам ще не ставили, а то і зовсім дає дивні та незрозумілі завдання, то саме час серйозно поговорити з керівництвом.

5. Робота з привидами

Хостинг – відносно новий термін, який зазвичай використовується для позначення мовчазного відходу партнера з відносин. Психологічна шкода цього явища у стосунках вже вивчається, але і на роботі колега або керівник з такою поведінкою людини-примари завдають чималої шкоди.

 • Якщо ваші запити постійно ігноруються, а на прямі запитання не дають відповідей – варто викликати керівництво на серйозну розмову.

6. Обіцяного три роки чекають

Вічні обіцянки «вже ось-ось» підвищити на посаді, підняти зарплату, поліпшити робоче місце, відправити на навчання або будь-які інші «сніданки», виконання яких постійно відкладається… Всі ці обіцянки не створюють хороших умов для гарної роботи. Тренер з кар’єри Рой Коен каже, що такі керівники ніколи не виконують своїх зобов’язань, а отже, заслуженої нагороди ви не побачите.

 • Докласти додаткових зусиль можна і потрібно, якщо обіцянка керівництва конкретна і прив’язана до точної дати. Наприклад, підвищення зарплати при виконанні плану на 110% або бонус за додатковий проект 31-го числа.

7. Зроби послугу

Іноді під виглядом дружніх стосунків на роботі процвітає безкоштовна експлуатація праці. Коли керівник практично найкращий друг або подруга і просто чудова людина, складно відмовити в невеликому проханні: доробити завдання, затриматися на годинку і т. д. Поступово все входить в систему – і ось ви вже безкоштовно працюєте понаднормово.

 • Дружні стосунки на роботі – це чудово, але якщо вони змінюють робочий процес, то варто подумати, чи це дружба.

8. У нас так не заведено

Виголошення тільки цієї фрази вже змушує насторожитися. Рідко зустрічається таке, що не заведено переробляти або приходити на роботу раніше. Зазвичай, за таким формулюванням ховаються неписані правила компанії: не сперечатися з босом, не мати своєї думки, не брати відпустку або лікарняний більше певної кількості днів поспіль.

 • Якщо в колективі є перелік неписаних законів, що суперечать Кодексу праці або здоровому глузду, то варто серйозно задуматися, чи потрібен вам такий колектив.

9. Емоційний шантаж

Занадто дружні стосунки з керівником або колегами можуть призводити до виникнення фраз на кшталт «Ти нас кидаєш», «Це ніж в спину», «Та як ти можеш». Схожі методи емоційного тиску змушують нас відмовитися від своїх планів, цілей або навіть принципів. З’являються вони як раз тоді, коли ви відстоюєте свою думку або рішення.

 • Експерти Forbes говорять про те, що співробітники, які готові поступитися своїми цінностями, менш успішні, ніж ті, кого можна назвати цілісною особистістю. Тому залишатися в середовищі, де ви не можете бути собою, несприятливо і для вас особисто, і для вашої кар’єри.

10. У нас зараз непростий період

Постійні апеляції до непростого періоду, тимчасових труднощів і прохання увійти в становище показують вже сформовану систему, де в результаті терпіти ви будете вічно. Тимчасово додаткові обов’язки стануть постійними, підвищення зарплати не передбачається, а зміни завжди будуть лише на горизонті.

 • Звичайно, якщо компанія обумовлює термін ускладнень і компенсацію за перепрацювання на цей час, то піти назустріч можна, але варто простежити, щоб тимчасове не стало постійним.

11. Ми для вас стараємося

Якщо відділ кадрів обіцяє оплачуваний лікарняний, відпустку або скорочені передсвяткові дні як подарунок з боку керівництва простим смертним, варто насторожитися.

 • Не забувайте, що у співробітника є законні права та їх виконання – це норма, а не добра воля керівництва.

12. Постійна зміна пріоритетів

Термінові завдання миттєво стають нетерміновими, робочий день не має ніякого плану, щогодини керівництво говорить вам кинути все і робити щось інше – знайоме таке? Якщо від вас вимагають зараз робити щось одне, а через 5 хвилин вже інше, при цьому результат роботи повинен бути «вчора» – нормальної роботи на цьому місці не вийде, тільки вічний стрес.

 • У грамотного керівника завжди є план роботи для співробітника, і зміна пріоритетів, особливо термінова, є винятком, а не правилом. Якщо начальник постійно змінює пріоритети, то варто поговорити з ним.

13. Сексизм

Сексизм у всіх його проявах. Це можуть бути як сексуальні домагання на роботі, так і вульгарні жарти, натяки на інтелектуальну неспроможність жінок або навіть менша зарплата щодо колег-чоловіків.

 • Будь-який прояв дискримінації за ознакою статі викликає стресову атмосферу в колективі і згубно позначається на самооцінці жінок. Варто захищати себе від подібних нападів як усними попередженнями, так і зверненнями до відповідних інстанцій.

Робота – важлива частина нашого життя і добре, якщо вона приносить тільки задоволення. На жаль, так буває не завжди.

За матеріалами