Сильний шлюб будується на самотності

Чоловік і жінка одружуються або просто починають жити під одним дахом. Нарешті можна все робити разом – прокидатися, збиратися на роботу, готувати вечерю, вигулювати собаку, читати, активно відпочивати або довго валятися в ліжку у вихідні.

Але на ділі виявляється, що довго так тривати не може.

Час від часу хочеться випити чаю на самоті, зайнятися домашніми справами або просто дивитися, як іде дощ без присутності такої бажаної коханої людини.

Деяких лякає така нова зміна: невже любов минула, невже рутинний ритм починає вбивати почуття, невже подружжя – це помилка?

Своє завжди ближче

Насправді любов – це не повне розчинення в особистості іншої людини з втратою власної індивідуальності. Здорові почуття між подружжям мають на увазі наявність у кожного члена сім’ї свого часу і місця для себе.

Нормальна річ, якщо хочеться побути наодинці з собою, розійтися по різних кутах кімнати, а то і зовсім закритися на кухні або в спальні та почитати або пограти в улюблену комп’ютерну гру. І з друзями теж іноді хочеться побути без подружнього супроводу, і в парку погуляти, і поїхати на море. Такі бажання говорять про те, що перед вами повноцінна особистість, а не додаток до чоловіка або дружини.

Чому так? Природа.

Будь-яка тварина має свій особистий простір, який для інших є недоступним. Посягання на цей простір карається.

Воно позначається й інші не ризикують порушувати заборону. Людина в цьому плані теж багато в чому схожа на братів наших менших.

Інтимна зона (до 15 см) повинна залишатися максимально недоторканною. Її порушення викликає у людини роздратування і агресію. Але крім цього індивідуального поля існує також приватний психічний і фізичний простори. Почуття комфорту багато в чому залежить саме від того, наскільки обидві зони є захищеними від несанкціонованого зазіхання. Так що час від часу виникає бажання побути наодинці з собою, зайнятися справами на самоті – це абсолютно природно.

І це теж моє.

Існує також ряд місць або звичок, які людиною вважаються як частина особистого простору. Хтось любить сидіти в правому куті дивану або на лівому кріслі, класти чашку на кут тумбочки або записну книжку на підвіконня. Такі просторові «позначки» – це підсвідоме прагнення до стабільності, а отже, до захищеності, внутрішньої рівноваги.

Психологи давно відзначили, що сучасна людина дуже піддається цим «позначкам». Раніше люди жили в стабільнішій атмосфері, не переповненій інформацією і людьми. Натомість сьогодні щоденні поїздки в переповненому транспорті, інформаційні потоки і мінливість життєвого ладу змушують людину «чіплятися» за звички і місця, щоб почуття стабільності та спокою не порушувало психічного балансу.

Порушення цього балансу – сигнал тривоги для психіки. А як реагує людина на сполох? У більшості випадків агресивно, вона захищається. І ніякі почуття, традиції або логічні переконання тут не спрацюють. Це прерогатива інстинкту, сильного, як би ти з ним не боровся. Отож не варто дивуватися тому, що коханий або кохана мало не з люттю захищають свій пуф або місце за кухонним столом.

Це всього лише прагнення зберегти особистий простір. Не варто з цим боротися або «випадково» користуватися улюбленою тарілкою або ручкою коханої людини. По-іншому як виклик вона цього не зрозуміє і буде боротися за свої межі.

Прийміть те, що не все у вас спільне, хоч ви і найрідніші люди в світі. Ви – друга половинка, а отже, саме ви найбільше поважаєте і цінуєте в людині її особистість і прояв незалежності, які дають вам обом можливість бути разом щасливими.

Наших б’ють

Інша ситуація, якщо зазіхають на ваше місце, намагаються відучити вас залишати гребінець на книжковій полиці або перекладають речі в шафці. Необхідно поговорити з людиною, пояснивши значення всього цього для вас. Спокійно розкажіть, що гарний настрій багато в чому залежить від того, наскільки ваша звична поведінка не критикується. Якщо людина виставляє свої аргументи, спробуйте знайти компромісне рішення. Якщо чоловіку чи дружині так хочеться, щоб все в будинку лежало на своїх місцях, то на книжковій полиці можна поставити маленьку декоративну підставку для гребінця. Вона одночасно і прикрасить поличку, і все буде до ладу. і на своєму звичному місці. Приклад з гребінцем – один з безлічі варіантів того, як подружжя йдуть назустріч одне одному у вирішеннях збереження особистого простору.

Сигнал біди

У кожної людини є певні звички, які є також невід’ємною частиною комфорту і благополуччя цієї людини. Звичайно в шлюбі доводиться трохи коригувати багато особистих пристрастей, шукати компромісне рішення. Але зовсім відмовлятися від себе або вимагати, щоб хтось пожертвував собою заради комфорту іншого – це недобре.

Бувають випадки, коли під «особистим простором» мається на увазі злісне обмеження прав і свобод іншої людини. Чоловік, що влаштовує скандал з приводу криво розвішаних рушників у ванній (пам’ятаєте, фільм «У ліжку з ворогом» з Джулією Робертс) або дружина, яка влаштовує істерику, бо чоловік повісив капелюх на гачок, а не сховав його в гардероб. Така поведінка говорить про те, що поруч з вами або не цілком адекватна людина, або у ваших стосунках криза, яка виливається в такій «постановці питань». У подібних випадках необхідно працювати з фахівцем або приймати більш радикальні рішення – розлучатися.

Наостанок зазначимо,  якщо чоловік і жінка мають достатньо особистого простору і часу для себе, то атмосфера в родині буде більш спокійною і радісною. Після кожного «заглиблення в самотність» супутники життя відчувають себе оновленими. Їхні стосунки набувають свіжості, адже вони встигли засумувати одне за одним, поки приймали ванну або каталися на велосипеді. Кожен поважає час і бажання іншого, адже його теж приймають і не зазіхають на його свободу.

За матеріалами