Як наше тіло реагує на перегрів, переохолодження, голод і ще 5 екстремальних ситуацій

Людське тіло — дуже тонко налагоджений механізм, на роботу якого може вплинути навіть невеликий вплив ззовні. Однак бувають обставини, в яких людському організму доводиться мобілізувати всі свої ресурси заради виживання.

У цій статті Тутка розповість вам про те, що доводиться переживати нашому тілу в самих складних і небезпечних ситуаціях.

Перенавантаження

На кожну людину на Землі діє навантаження 1g, однак у пілотів воно може збільшуватися до 8—10g, тобто вага тіла збільшується в 8-10 разів. При цьому вплив перенавантаження на людину залежить від її напряму.

Якщо перенавантаження йде від голови до ніг, то при тривалому його впливі всі внутрішні органи зміщуються вниз, а якщо від ніг до голови, то органи черевної порожнини притискаються до діафрагми, створюючи тиск на серце і легені.

Перенавантаження, спрямовані від грудей до спини чи зліва направо (справа наліво), мають значно менший вплив на організм. Тому крісла космонавтів розташовують так, щоб перенавантаження діяло саме в цих напрямках.

Перепад тиску

Різкий перепад тиску від зниженого до нормального призводить до появи декомпресійної хвороби. З нею стикаються водолази під час швидкого підйому на поверхню після занурення.

Механізм дії цього явища досить простий: розчинені в звичайному стані гази крові утворюють бульбашки, які формують тромби і руйнують стінки судин. Закупорка судин може призводити до блокади кровообігу і летального результату.

У важких випадках пошкоджується біла речовина спинного мозку, що може призвести до паралічу.

Отруєння чадним газом

Отруєння чадним газом — головна причина загибелі людей під час пожеж. При дуже високій концентрації цього газу, який, до речі, не має ні кольору, ні запаху, смерть може наступити протягом 1 хвилини.

Чадний газ, або CO, швидко потрапляє у кров. Під його впливом деяка частина гемоглобіну перетворюється на карбоксигемоглобін — з’єднання, що не дає еритроцитам передавати кисень клітинам і тканинам організму.

Нервові клітини найбільше залежать від кисню, тому від CO в першу чергу страждає нервова система, що стає причиною головного болю, нудоти, втрати координації рухів.

Переохолодження

При тривалому перебуванні на холоді організм намагається знизити тепловтрати, з-за чого судини на поверхні тіла починають звужуватися. Цей захисний механізм дозволяє нам зберегти більшу кількість теплої крові, необхідної для роботи внутрішніх органів.

Тривале перебування на холоді викликає зміни в клітинах тканин, в тому числі і з-за недостатнього кровопостачання, — в особливо важких випадках вони можуть просто-напросто відмирати.

Всупереч поширеній думці, вживати алкоголь на морозі не можна, адже він сприяє розширенню судин, а значить, і збільшення тепловтрат організму.

Сонячний удар

Тривале перебування під сонячними променями призводить до перегріву не тільки шкірного покриву, але і поверхні головного мозку з-за впливу інфрачервоного випромінювання. Це призводить до розширення судин, а в подальшому і до набряку мозку, при якому відбувається здавлювання мозкової речовини.

Крім того, внаслідок нестачі кисню нейрони починають гинути, з-за чого порушується робота всіх систем організму.

А ось отримати подібні пошкодження в солярії не можна, оскільки засмага досягається за допомогою впливу ультрафіолету, не здатного викликати підвищення температури тіла.

Перебування на великій висоті

Висотна хвороба розвивається з-за нестачі кисню в повітрі і, як наслідок, в крові. Перебуваючи на великій висоті, альпіністи страждають від її різновиду — гірської хвороби, при якій гіпоксія посилюється втомою, переохолодженням та іншими факторами.

Порушення процесів травлення може призводити до різкого зниження маси тіла — до 13-22 кг за 6-7 тижнів. На висоті 4 000 метрів над рівнем моря велика ймовірність набряку легенів і набряку мозку, які можуть стати причиною смерті.

Зазначають, що одним із симптомів гірської хвороби нерідко є порушення свідомості. Так, наприклад, альпіністи можуть чинити опір спробам врятувати їх і рвуться вгору або відмовляються спускатися, бажаючи залишитися в горах назавжди.

Голод

Рівень глюкози в крові починає знижуватися вже через кілька годин після прийому їжі. Щоб отримати необхідну глюкозу, організм починає брати її з «стратегічних запасів», які зберігаються у вигляді глікогену в печінці і м’язах.

Тому при голодуванні в першу чергу страждають м’язи, а от зменшення жирової тканини починається тільки тоді, коли організм витратить всі запаси глюкози. Після цього організм приймається за білки, що спричиняє руйнування кісток і зубів і згодом ослаблення імунної системи.

Дефіцит білка викликає хворобу квашіоркор, при якій людина починає буквально розпухати, а в подальшому з’являються ознаки маразму і наступає дистрофія міокарда.

Невагомість

При тривалому знаходженні в невагомості м’язи у відсутності звичної сили тяжіння починають атрофуватися. Щоб уникнути цього, на МКС встановлені спеціальні тренажери, які дозволяють зберігати м’язову масу навіть при тривалому перебуванні на орбіті.

Крім того, зниження м’язової маси призводить до того, що людина споживає менше кисню і кров перенасичується гемоглобіном, що в кінцевому підсумку призводить до зниженої діяльності кісткового мозку.

Крім того, з кісток при тривалому перебуванні в невагомості починає вимиватися кальцій — приблизно по 1 % в місяць, тому кістки космонавтів стають крихкими.

Бонус: Випробування перевантаженням

У 1954 році американський пілот і вчений Джон Степп під час одного з експериментів випробував на собі перевантаження більш ніж 46g, довівши тим самим, що тіло людини здатне витримувати навіть екстремальне навантаження.